Stomatologia to dziedzina, która prężnie się rozwija. Implanty zygomatyczne były prawdziwym przełomem. To właśnie dzięki nim możliwa jest odbudowa uzębienia nawet w skrajnych przypadkach. Mogą one zostać wstawione nawet wtedy, gdy pacjent jest całkowicie pozbawiony własnego uzębienia. Implantologia daje również szansę na to, aby zrezygnować ze skomplikowanych zabiegów chirurgicznych m.in.regeneracji kości. W dzisiejszych czasach każdy może cieszyć się pięknym uśmiechem. Oczywiście wymaga to pewnej inwestycji, jednak opinie pacjentów potwierdzają, że jest to rozwiązanie warte każdej złotówki.

Czym są implanty zygomatyczne?

Implanty zygomatyczne to relatywnie długie wszczepy (od 3 do 5 cm), które wprowadzane są do jamy ustnej, jako mocowanie do uzębień stałych. Są one wszczepiane pod dość dużym kątem. Umieszcza się je w kościach policzkowych. W przypadku pacjentów bezzębnych nie ma konieczności przeprowadzania transplantacji. Implanty stomatologiczne opierają się w całości na czterech wszczepach.

Implanty zygomatyczne pozwalają szybko i skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu. Aktualnie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku osób bezzębnych lub posiadających znaczne ubytki zębowe. Podstawową zaletą jest to, że wykorzystując tę metodę, można uniknąć złożonych operacji chirurgicznych.

Twórcą implantów zygomatycznych jest Per-Ingvar Brånemark. To właśnie on dowiódł, że kości policzkowe (zygomatyczne) cechują się optymalnymi właściwości, które pozwalają na wszczepienie tytanowego implantu. Kości te wyróżniają się odpowiednią objętością oraz konsystencją.

Pierwszy zabieg wszczepienia implantów zygomatycznych został przeprowadzony 1989 roku. W kolejnych latach wykonano kilkadziesiąt takich zabiegów. Udało się osiągnąć skuteczność na poziomie niespełna 97%, co było ogromnym sukcesem. Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat metoda ta została jeszcze bardziej dopracowana. W 2013 roku opublikowano pracę naukową („Immediately loaded zygomatic implants: a 5-year prospective study”), gdzie wykazano skuteczność implantologii zygomatycznej na poziomie 98,5%. Tylko u jednego z 42 badanych nie osiągnięto pożądanej stabilności implantów.

Jak wszczepia się implanty zygomatyczne?

Wszczepienie implantów zygomatycznych wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy przeprowadzić badanie radiologiczne zatok, a także ich okolic. Na podstawie otrzymanych wyników można określić, czy zabieg wszczepienia implantów będzie możliwy. Warto wiedzieć, że implanty nie będą mogły być wstawione w przypadku, jakichkolwiek zmian lub stanów zapalnych zatok.

Specjalista, który przeprowadza zabieg, musi rozważyć wszczepienie minimum dwóch implantów w odcinku przednim. Ważne jest to, aby określić również właściwą okluzję (stykanie się zębów dolnych z górnymi). To właśnie dzięki temu efekt uzupełnienia protetycznego będzie zadowalający.

Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego, dzięki czemu nie wywołuje on dyskomfortu. Łuk zębowy może opierać się nawet na dwóch implantach. Są one wszczepiane pod dużym kątem w kości policzkowe. W przypadku pacjentów pozbawionych własnego uzębienia stosuje się metodę „All-on-4”. Jest to uzupełnienie protetyczne, które bazuje na czterech śrubach. Należy mieć świadomość, że specjalista cały czas monitoruje stan pacjenta. Podczas zabiegu kontrolowana jest praca serca. Tego rodzaju implanty stomatologiczne są bezpośrednio po wszczepieniu gotowe do obciążenia protezą. W niektórych przypadkach należy jednak odczekać kilka tygodni (do 12 tygodni). Dopiero po tym czasie można umocować uzupełnienie protetyczne.

Ile kosztują implanty zygomatyczne?

Implanty zygomatyczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jest to metoda bezinwazyjna, która niesie za sobą o wiele mniejsze zagrożenie dla pacjenta. Brak konieczności wykonania zabiegów chirurgicznych sprawia, że uzupełnienie uzębienia jest szybsze, a także mniej problematyczne.

Za uzupełnienie protetyczne oparte na czterech śrubach w jednej z gdańskich klinik należy zapłacić około 25 tysięcy złotych. Ceny w Warszawie rozpoczynają się od mniej więcej 8 tysięcy złotych. Klinika w Bytomiu oferuje zabieg wszczepienia implantów zygomatycznych w cenie około 22 tysięcy złotych (odbudowa całego łuku na implantach niezdejmowalnych). Jeśli chodzi o odbudowę zdejmowaną, to koszt średnio 10 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć, że ceny zagranicznych specjalistów są niezwykle wysokie. Koszt wszczepienia implantów zygomatycznych może być nawet kilka razy wyższy niż w Polsce. W Anglii zapłacimy około 60 tysięcy złotych.

Implanty zygomatyczne – czy warto?

Analizując powyższe, można dojść do wniosku, że ceny oferowane przez polskich specjalistów znajdują się na umiarkowanym poziomie. Oczywiście dla wielu osób będzie to duża inwestycja, jednak należy sobie uzmysłowić, że w zamian otrzymujemy ponadprzeciętny komfort i swobodę. Dodatkowym plusem jest to, że implanty zygomatyczne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą poddać się zabiegom chirurgicznym. Unikniemy również żmudnego i kosztownego leczenia stomatologicznego. Dla pacjentów bezzębnych jest to często jedyna szansa na odzyskanie pięknego uśmiechu.

Zdjęcie: Southern Implants

Skomentuj ten wpis