![](https://salus.opole.pl/wp-content/uploads/2017/01/ekstrakcji-zeba.jpg)
Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ponieważ pozwala ona uniknąć próchnicy, której konsekwencją w przypadku braku odpowiednio szybkiej interwencji, jest ekstrakcja zęba. Zabieg ekstrakcji, czyli usunięcia zęba dzięki zastosowaniu znieczulenia może być obecnie praktycznie bezbolesny. Chirurgia stomatologiczna rozwinęła się bowiem tak bardzo, że w większości gabinetów stomatologicznych dostępne są nowoczesne narzędzia i środki pomocne przy ekstrakcji. Mimo tego trzeba jednak przygotować się na to, że proces gojenia się rany po zabiegu ekstrakcji bywa długotrwały. Można wyróżnić bowiem aż trzy etapy gojenia się rany po ekstrakcji zęba.
Etap 1: Zasklepianie się naczyń krwionośnych
Gdy ząb zostanie wyrwany, tworzy się przestrzeń, która wypełnia się krwią. Jednocześnie rozpoczyna się proces jej krzepnięcia. Po około kwadransie, gdy krew zaschnie, pojawia się z kolei skrzep, który stanowi naturalną ochronę przed tym, by nie doszło do odwodnienia oraz zakażenia różnego rodzaju bakteriami. W procesie krzepnięcia krwi, dzięki aktywacji znajdujących się w organizmie enzymów, następuje polimeryzacja białka osocza krwi. Dzięki temu tworzy się włóknik, który formuje i zasklepia brzegi rany po wyrwaniu zęba. Cały proces zasklepiania się naczyń krwionośnych trwa około 45 minut, jest on automatyczny i nie trzeba go dodatkowo stymulować, chyba że osoba, której wyrywano ząb ma problemy z krzepnięciem krwi.
Etap 2: Oczyszczenie się rany
Po wyrwaniu zęba, w miejscu, w którym tkanka została przerwana, pojawia się stan zapalny. Reakcją organizmu na stan zapalny jest gromadzenie się w pobliżu rany komórek odpornościowych, takich jak limfocyty oraz granulocyty, a także makrofagów i fibroblastów. Już w ciągu pół doby po wyrwaniu zęba opróżniają one ranę z pozostałości tkanek, z powstającego po zaschnięciu rany skrzepu oraz z różnego rodzaju bakterii, którym udało się przeniknąć do tego miejsca.
Etap 3: Tkanka łączna i naczynia krwionośne zostają odbudowane.
W ostatnim etapie gojenia się rany po zabiegu ekstrakcji komórki skórne, zwane fibroblastami, rozpoczynają produkcję włókien kolagenowych. Takie włókna kolagenowe są potrzebne do tego, by móc nie tylko odbudować zniszczone w związku z zabiegiem naczynia krwionośne, ale także by mogło dojść do zregenerowania się tkanki łącznej. Ostatni etap gojenia się rany po usunięciu zęba trwa, w zależności od jej wielkości, od kilku dni do nawet nieco ponad 1 miesiąca. Najkrócej proces ten przebiega przy zębach przednich, natomiast najdłużej, jeśli mamy do czynienia z ekstrakcją siódemek bądź ósemek.
Możliwe komplikacje po usunięciu zęba
Niestety, nawet w przypadku zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań przy usuwaniu zęba, w trakcie gojenia się rany mogą się pojawić różnego rodzaju komplikacje. W takich sytuacjach konieczne jest by dentysta zbadał w gabinecie stomatologicznym co dokładnie dzieje się z raną. Może się bowiem pojawić się np. krwiak, infekcja prowadząca do stanu zapalnego lub płyn surowiczy, a ponadto może dojść także do martwicy tkanki łącznej. Każdy z wyżej wymienionych problemów należy dokładnie zbadać by móc uniknąć groźnych powikłań.
Skomentuj ten wpis
Mam pytanie : Czy można iść do wesołego miasteczka np. na młot albo kolejkę górską parę dni po wyrwaniu zęba ? W moim przypadku ząb czwórka – z zaleceń ortodontycznych. Nie nastąpi krwotok albo ból ?
ReplyDzień dobry. Jeśli ząb był wyrywany parę dni temu nic nie powinno się stać ale należny pamiętać, że przez 48 godzin należy unikać wysiłku fizycznego i przebywania w wysokich temperaturach, prowadzi to bowiem do nadmiernego krwawienia i nasilonego bólu.
ReplyWitam. Czy po ekstrakcji zeba (siodemki) normalne jest pojawienie sie wlokien na dziasle dookola? Od strony jezyka pojawilo sie cos bialego, podluznego. Jest to raczej miekkie i elastyczne. Zastanawalam sie czy nie jest to stan zapalny?
ReplyDzień dobry
ReplyPo ekstrakcji zęba rana może przybierać różne odcienie biały, czerwony, żółty a nawet czarny, co jest zupełnie normalne i nie należy się niepokoić. Podczas gojenia może pojawić się skrzep, ziarnina oraz włóknik.
Bardzo podobna sytuacja- w dniu wczorajszym usunięta dolna 7 a dziś rano zauważyłam takie coś białego i miękkiego, jest bardzo elestyczne i obawiam się, ze to wypadnie pozostawiając dziurę otwarta. Czy wątek sytuacji niezwłocznie zgłosić się do dentysty?
ReplyWitam. Jestem w podobnej sytuacji. 21.09 przeszłam zabieg wyrwania 11 zebow, założyli mi rozpuszczalne szwy. Minęło 5 dni, biorę antybiotyk i ketanol (troszkę boli w okolicy wyrwanej ósemki). Poza tym wydaje mi się, że wszystko goi się dobrze. Na szwach i w ich okolicach zauwazylam biało-szary nalot, którego nie da się wypłukać. Mam się czym martwić czy to normalne? Z góry dziękuję za pomoc 🙂
ReplyDzień dobry. Każdą ekstrakcję zęba należy traktować jako indywidualny przypadek i bez konsultacji stomatologa trudno określić czym może być ten nalot. Czasami jest to naturalna reakcja organizmu po wyrwaniu zęba, a czasami stan zapalny. Jeżeli nalotowi nie towarzyszy podwyższona temperatura, ból lub zwiększony obrzęk to nie ma się czym przejmować. Mimo wszystko radzę skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.
ReplyDzień dobry, w środę miałam usuwana 7 górna dostałam znieczulenie rana po zębie pięknie się goi natomiast nie mogę poradzić sobie z bólem który powstał na skutek podania znieczulenia co mogę zrobić, czym wypłukać żeby ból ustał a rana zaczęła się goić?
ReplyWitam w tym roku zaczęłam od usunięcia zęba dolnej 7,potem miałem druga leczana 7 dolna i ja usunęłam trafiłem do dwóch stomatologów co podali mi bardzo szybko i boleśnie znieczulenie,usuwałem 10 listopada 2021 górna 4 i tez mi podała Pani szybko znieczulenie widzę że ta rana dziwnie się goi teraz przez te zęby bolą mnie wszystkie miałem zdjęcia robione punktowe i wszystko jest dobrze a bolą,zatoki miałem robione jest oki MR głowy z kontrastem i wszystko jest dobrze,głowa boli w skroni,oczodołach dostaję zlew potów i powiem jak miałem usuwana 21 lipca dolna 7 u chirurga z całej siły wlałm mi znieczulenie i dostałem szczękościsk a na drugi dzień na zebie 8 pojawiła się ropa i robiłem wymaz z ropy i wyhodowano u mnie bakterie enterococus faelcalis do teraz boli mnie szczeka jak otwieram szeroko usta nie wiem co mam robić ręce opadają.Chodze po lekarzach i podejrzewają neuralgia nerwu trójdzielnego.Ja wiem że mam to od zębów a lekarze wymyślają rozne mi choroby,np.powiklania po covidzie.Podniebienie boli jak jem słodkie czy zimne czuję jak strzela mi między zebami.Dziekuje za odpisanie
ReplyWitam, czy po usunięciu ósemki z założonymi szwami też powinien pojawić się ten skrzep?
ReplyWitam, w sobotę mialam usuwaną, zatrzymana w dziasle, ósemka. W niedziele zaczela mi sie siaczyc krew (mala ilość- kolor rdzawy), wyszla opuchlizna i pojawil sie bardzo nieprzyjemny zapach. Czy jest to typowa reakcja po usunięciu zęba?
ReplyDzień dobry
proszę o informację czy rana była szyta, czy dostała Pani antybiotyk i czy pukała Pani ranę płynem do płukania jamy ustnej zaraz po usunięciu zęba?
Reply14.08 usuwana dolna 8 z maszyna 4 szwy i augumentin. Od 16.08 mam do dzis 20.08 goraczke, dreszcze, opuchlizna, bol zeba, obrzekniety jezyk. Czy to normalne? 2 x bylam u stomatologa na zmianie opatrunku
ReplyDzień dobry mam wyrwany ząb piątkę z góry już minęło cztery dni a nadal mnie boli jest do wytrzymania ale czuje cały czas i puchnie mam też sporą dziurę i w środku jest koloru żółto biała a na dziale małe jeszcze nie gojące się ranki czy coś się dzieje z tym z tą raną mam się zgłosić do stomatologa czy być cierpliwy i czekać aż się załóż pozdrawiam
ReplyDzień dobry
Proszę się nie martwić rana po usunięciu zęba może się goić nawet do 1 miesiąca. W tym czasie zalecam płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami antybakteryjnymi. Jeśli z upływem czasu rana dalej będzie bolała, a opuchlizna nie będzie się zmniejszała proszę się udać do stomatologa na konsultację.
ReplyDzień dobry, 1 sierpnia miałam usuwana ósemke lewą górna z komplikacjami, otwarta przetoka. Założenie kilku szwów. Antybiotyk dalacin c, który zakończyłam po 5 dniach ( 3 dawki na dobę), ketonal forte przeciwbolowe, płukanie jamy ustnej płynem specjalistyczny, dotego tabletki na obrzęk i krople do nosa na 5 dni. Opuchlizna zeszła nic nie boli tylko mam takie dziwne uczucie pulsowania zęba wcześniej 7 -czy to jest normalne? Z lewej dziurki nosa leci mi woda od dzisiaj czy mam sie obawiać? Do zdjęcia szwów idę dopiero za tydzien. Dziękuję za pomóc
ReplyDzień dobry. W takim przypadku proszę zasięgnąć opinii u chirurga stomatologa, który dokonywał ekstrakcji zęba.
Reply