Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ponieważ pozwala ona uniknąć próchnicy, której konsekwencją w przypadku braku odpowiednio szybkiej interwencji, jest ekstrakcja zęba. Zabieg ekstrakcji, czyli usunięcia zęba dzięki zastosowaniu znieczulenia może być obecnie praktycznie bezbolesny. Chirurgia stomatologiczna rozwinęła się bowiem tak bardzo, że w większości gabinetów stomatologicznych dostępne są nowoczesne narzędzia i środki pomocne przy ekstrakcji. Mimo tego trzeba jednak przygotować się na to, że proces gojenia się rany po zabiegu ekstrakcji bywa długotrwały. Można wyróżnić bowiem aż trzy etapy gojenia się rany po ekstrakcji zęba.

Etap 1: Zasklepianie się naczyń krwionośnych

Gdy ząb zostanie wyrwany, tworzy się przestrzeń, która wypełnia się krwią. Jednocześnie rozpoczyna się proces jej krzepnięcia. Po około kwadransie, gdy krew zaschnie, pojawia się z kolei skrzep, który stanowi naturalną ochronę przed tym, by nie doszło do odwodnienia oraz zakażenia różnego rodzaju bakteriami. W procesie krzepnięcia krwi, dzięki aktywacji znajdujących się w organizmie enzymów, następuje polimeryzacja białka osocza krwi. Dzięki temu tworzy się włóknik, który formuje i zasklepia brzegi rany po wyrwaniu zęba. Cały proces zasklepiania się naczyń krwionośnych trwa około 45 minut, jest on automatyczny i nie trzeba go dodatkowo stymulować, chyba że osoba, której wyrywano ząb ma problemy z krzepnięciem krwi.

Etap 2: Oczyszczenie się rany

Po wyrwaniu zęba, w miejscu, w którym tkanka została przerwana, pojawia się stan zapalny. Reakcją organizmu na stan zapalny jest gromadzenie się w pobliżu rany komórek odpornościowych, takich jak limfocyty oraz granulocyty, a także makrofagów i fibroblastów. Już w ciągu pół doby po wyrwaniu zęba opróżniają one ranę z pozostałości tkanek, z powstającego po zaschnięciu rany skrzepu oraz z różnego rodzaju bakterii, którym udało się przeniknąć do tego miejsca.

Etap 3: Tkanka łączna i naczynia krwionośne zostają odbudowane.

W ostatnim etapie gojenia się rany po zabiegu ekstrakcji komórki skórne, zwane fibroblastami, rozpoczynają produkcję włókien kolagenowych. Takie włókna kolagenowe są potrzebne do tego, by móc nie tylko odbudować zniszczone w związku z zabiegiem naczynia krwionośne, ale także by mogło dojść do zregenerowania się tkanki łącznej. Ostatni etap gojenia się rany po usunięciu zęba trwa, w zależności od jej wielkości, od kilku dni do nawet nieco ponad 1 miesiąca. Najkrócej proces ten przebiega przy zębach przednich, natomiast najdłużej, jeśli mamy do czynienia z ekstrakcją siódemek bądź ósemek.

Możliwe komplikacje po usunięciu zęba

Niestety, nawet w przypadku zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań przy usuwaniu zęba, w trakcie gojenia się rany mogą się pojawić różnego rodzaju komplikacje. W takich sytuacjach konieczne jest by dentysta zbadał w gabinecie stomatologicznym co dokładnie dzieje się z raną. Może się bowiem pojawić się np. krwiak, infekcja prowadząca do stanu zapalnego lub płyn surowiczy, a ponadto może dojść także do martwicy tkanki łącznej. Każdy z wyżej wymienionych problemów należy dokładnie zbadać by móc uniknąć groźnych powikłań.

Skomentuj ten wpis