Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie chorobom zębów oraz dziąseł. Są to wszelkiego rodzaju zabiegi i działania uniemożliwiające rozwinięcie się stanów zagrażających ich zdrowiu. Prawidłowo prowadzona higiena jamy ustnej przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad, jakie wyznacza profilaktyka stomatologiczna, pozwala cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat. Jest ona bardzo istotna w zapobieganiu próchnicy, która jest główną przyczyną braków w uzębieniu stałym.

Profilaktyka stomatologiczna to codzienne mycie zębów po każdym posiłku, dokładne czyszczenie ich nićmi dentystycznymi, płukanie płynami do higieny jamy ustnej oraz regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym.

W naszym gabinecie świadczymy usługi:

  • przegląd zębów, instruktaż prawidłowo prowadzonej higieny jamy ustnej
  • lakowanie (wypełnienie bruzd w zębach trzonowych u dzieci)
  • lakierowanie (likwidacja nadwrażliwości zębów)
  • jonofereza u dzieci
  • usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami
  • wybielanie zębów metodą Beyonda, dzięki której uzyskujemy efekt podczas jednej wizyty w ciągu 45-minutowego zabiegu, z gwarancją na 12 miesięcy

Do innych zabiegów, zaliczanych do profilaktyki stomatologicznej, należą również:

  • polerowanie zębów
  • piaskowanie
  • impregnacja

Na czym polegają wyżej wymienione zabiegi? W kilku zdaniach:

Lakowanie – to nic innego, jak pokrycie bruzd i szczelin w zębach trzonowych i przedtrzonowych lakiem szczelinowym. Dlaczego ten zabieg jest istotny? Wyżynające się u dzieci zęby, zwłaszcza pierwsze trzonowce (czyli tak zwane „szóstki”), charakteryzują się wspomnianymi szczelinami, przez co są narażone na próchnicę. Proces lakowania pozwala wypełnić bruzdy i uniknąć procesu próchniczego.

Lakierowanie – polega na fluoryzacji specjalnymi preparatami fluorowymi. Pomaga to wzmocnić szkliwo, sprawia, że staje się twardsze, a więc dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju niekorzystne czynniki, w tym także na zmiany wywołane przez próchnicę.

Jonoforeza – jest jedną z metod fluoryzacji zębów, polegającą na wprowadzeniu do nich jonów fluoru za pomocą prądu stałego o słabym natężeniu. Stosuje się ją 4-5 razy w roku, co 1-2 tygodnie. Jonoforeza fluorowa daje największą skuteczność, która wynosi nawet do 70% redukcji próchnicy.

Usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami, czyli inaczej scaling – zabieg ten wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia, tak zwanego scalera. Pozwala on rozkruszyć kamień nazębny, który następnie jest wypłukiwany z jamy ustnej wodą.

Wybielanie zębów metodą Beyonda – w skrócie opisując, polega na jednorazowym zabiegu nałożenia specjalnego żelu wybielającego oraz aktywowaniu go przez światło akceleratora. Zabieg trwa 30 minut i pozwala uzyskać efekt wybielenia zębów o 5-14 odcieni według skali Vita.

Inne usługi stomatologiczne