Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Bez niej o wiele łatwiej jest o próchnicę, która skutkuje bardzo często koniecznością wyrwania zęba. Dzięki rozwojowi stomatologii taki zabieg jest praktycznie bezbolesny, co nie oznacza, że nie mogą w jego trakcie, jaki i po nim wystąpić określone powikłania.

Powikłania po wyrwaniu zęba

Najczęściej występującym powikłaniem po zabiegu ekstrakcji zęba jest zespół suchego zębodołu, który występuje średnio w 2-4% przypadków ekstrakcji zęba. Jest to ból, który pojawia się w zębodole w związku z brakiem skrzepu po zabiegu ekstrakcji lub jego uszkodzeniem i utrzymuje się zwykle 2-3 dni. Inne problemy, które dotykają osoby po zabiegu ekstrakcji, to m.in.: trudności w spożywaniu posiłków, ból sąsiednich zębów, stan zapalny lub zakażenie bakteryjne dziąseł. W przypadku pojawienia się takich powikłań, warto jest udać się do stomatologa, który poprzez przepisanie odpowiednich środków lub też wykonanie dodatkowych zabiegów, będzie w stanie zlikwidować wszelkie problemy. Czasami zdarza się jednak, że powikłania po wyrwaniu zęba są znacznie bardziej poważne.

Poważniejsze komplikacje po wyrwaniu zęba

Chirurgia stomatologiczna rozwinęła się na tyle, że poważniejsze komplikacje związane z wyrwaniem zęba zdarzają się stosunkowo rzadko. Trzeba jednak być gotowym także na tego typu sytuacje. Dobry stomatolog uprzedza pacjenta o ryzyku związanym z wyrwaniem zęba, szczególnie jeśli jest to trudniejszy przypadek, tzn. wtedy gdy ząb jest bardzo zniszczony lub też zlokalizowany w ciężko dostępnym miejscu. Wśród groźniejszych komplikacji ekstrakcji zęba można wymienić:

  • uszkodzenie sąsiedniego zęba,
  • złamanie korzenia lub korony zęba,
  • przesunięcie korzenia zęba do sąsiadujących tkanek,
  • uszkodzenie nerwów.

W przypadku uszkodzenia sąsiedniego zęba, przy zabiegu ekstrakcji, należy wykonać jego zdjęcie, by oszacować skalę uszkodzeń, a następnie dokonać rekonstrukcji z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i środków. Gdy natomiast w trakcie usuwania zęba dojdzie do złamania jego korony lub korzenia, czy też przesunięcia takiego korzenia do sąsiednich tkanek, zabieg ulega przedłużeniu. Aby uniknąć dolegliwości takich, jak: ropień i zaburzenia zgryzu należy usunąć wszelkie pozostałości po zębie. Naruszenie nerwów zęba można z kolei rozpoznać przez zaburzenia czucia w jamie ustnej. Jego przywrócenie jest zwykle możliwe, ale bywa czasochłonne. Regeneracja nerwów jest oparta o przyjmowanie witamin z grupy B oraz o terapię laserową. Najczęściej czucie wraca po okresie od 3 do 6 miesięcy od zabiegu.

Chirurgia stomatologiczna, a ciało obce w jamie ustnej po zabiegu ekstrakcji zęba

Czasami zdarza się, że w zębodole po wykonaniu zabiegu usunięcia zęba pozostaną wiertła stomatologiczne lub narzędzia kanałowe. Jeśli nie będą one powodowały żadnych dolegliwości, przez lekarza stomatologa podejmowana jest zwykle decyzja o tym, żeby takie wiertło lub narzędzie pozostawić w tkance. Próby jego wydobycia mogą się bowiem skończyć poważnym uszkodzeniem tkanek w jamie ustnej. Ciała obce pozostawione po zabiegu ekstrakcji zęba należy jednak usunąć, jeśli utrudniają one gojenie się zębodołu lub też wywołują zaczerwienienie, ropień i dolegliwości bólowe.

Jak uniknąć dolegliwości po wyrwaniu zęba?

W celu zminimalizowania dolegliwości po wyrwaniu zęba należy zadbać przede wszystkim o to by higiena jamy ustnej była właściwa. Po pierwsze, przez okres do kilku dni po ekstrakcji zęba trzeba unikać płukania jamy ustnej za pomocą płynu (chyba, że lekarz zalecił stosowanie specjalistycznego płynu antybakteryjnego), a także energicznego płukania jej wodą (wystarczy nabrać wodę w usta na kilka sekund i w powolnym tempie pozbyć się jej). W czasie szorowania zębów należy ponadto ostrożnie traktować miejsce po ekstrakcji. Równie istotna jest rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu oraz żucia gumy przez kilka dni po usunięciu zęba. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko groźniejszych powikłań.

Ekstrakcja zęba to zabieg, z którym musi się liczyć każda osoba niezależnie od tego, jak bardzo dba o zęby. Powikłania po takim zabiegu, chociaż są rzadkie, to mogą być źródłem poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu dlatego, gdy dolegliwości będą utrzymywać się dłużej niż 3-4 dni, warto jest udać się ponownie do stomatologa, który nie tylko zastosuje odpowiednie środki zaradcze, ale także będzie służył poradami w zakresie higieny zębów.

Skomentuj ten wpis