Leczenie kanałowe

Endodoncja jest działem stomatologii zachowawczej, w którym główną metodą leczenia jest tak zwane leczenie kanałowe. Wskazaniami do tego typu zabiegu są mocno zaawansowane stany próchnicze, zapalenie i martwica miazgi zębowej oraz wymogi protetyczne. Leczenie kanałowe przeprowadza się więc również przed wykonaniem korony lub mostu.

Endodoncja niezbędna jest przy nieodwracalnym uszkodzeniu lub stanie zapalnym nerwu, których przyczyną mogą być na przykład wspomniane już głębokie stany próchnicze albo złamanie, uszkodzenie lub inne urazy zębów, a także częste ich leczenie. W takim przypadku endodoncja polega na usunięciu z kanału bakterii oraz pozostałości nerwu i uszczelnieniu kanału specjalnym materiałem (glutaperką). Jest to konieczne, aby uniemożliwić bakteriom przemieszczanie się i infekowanie kości w okolicy zęba. Po przeprowadzeniu leczenia endodontycznego, możliwe jest dalsze leczenie zębów, czyli odbudowa ich korony.

W świetle tak rozumianej definicji, mówiąc o leczeniu endodontycznym, podkreślić należy, że jest ono konieczne wtedy, kiedy ząb psuje się od strony korzenia. Takie zmiany mogą być dla nas zarówno bardzo dokuczliwe, związane z uporczywym bólem, jak i całkowicie niewidoczne i bezbolesne, jednak wymagają leczenia, po uprzednim ich zdiagnozowaniu.

W trosce o dobro i zdrowe zęby naszych pacjentów, ze szczególną starannością przeprowadzamy wszystkie etapy leczenia kanałowego. Zapalne zmiany okołowierzchołkowe oraz martwica miazgi zęba spowodowane są często uszkodzeniami powstałymi na skutek procesu próchniczego. Może to być zarówno proces przewlekły, jak i ostry.

Nasi pacjenci mogą być pewni, że zrobimy wszystko, by przede wszystkim wyleczyć im zęby. Dopiero w następnej kolejności będziemy rozważać ich ekstrakcję. Przez to, że leczenie endodontyczne ukierunkowane jest bardziej na zachowanie naturalnych zębów, aniżeli na ich usuwanie i zastępowanie protezami oraz implantami, wymaga od lekarzy stomatologów większych umiejętności. To w dużej mierze problemy z miazgą zębową znajdującą się wewnątrz korony zęba, a zwaną potocznie „nerwem”, są przyczyną silnych bólów, zarówno tych ostrych, jak i przewlekłych. Leczenie endodontyczne jest więc odpowiedzią na ten stan i pomaga raz na zawsze pozbyć się bólu zębów, co my w naszym gabinecie czynimy z zadowalającymi efektami.

Nawet obecnie, stomatolodzy często usuwają zęby, które mogłyby być skutecznie wyleczone, dzięki zastosowaniu właśnie leczenia kanałowego (endodontycznego). Ząb można uratować, trzeba tylko podjąć trud jego wyleczenia. I my ten trud podejmujemy. Oczywiście, jeśli zmiany są zaawansowane, jest to na pewno dużo trudniejsze i wiąże się z niepowodzeniem, ale jeżeli nie doszło jeszcze do poważnych, przewlekłych zmian zapalnych okołowierzchołkowych, to zęby takie można skutecznie wyleczyć. Niestety dentyści często idą „na łatwiznę” i dokonują ekstrakcji zakażonych zębów (zwłaszcza tych tylnych), mimo iż nie jest ona konieczna.

Inne usługi stomatologiczne