
Współczesna implantologia daje pacjentom możliwość cieszenia się pięknym i zdrowym uśmiechem. W Polsce pacjenci mają do swojej dyspozycji kilkaset różnych rodzajów implantów. Wśród nich bardzo dużą popularnością cieszą się implanty zębowe dwuczęściowe. Co warto o nich wiedzieć? Jak przebiega leczenie?
Implanty zębowe dwuczęściowe – czym się różnią od jednoczęściowych?
Dwuczęściowe implanty zębowe są uznawane za „trzecie zęby” jest to spowodowane ich bardzo dużą trwałością i tym, że są wszczepiane w kość. Implanty zębowe są lepszym rozwiązaniem od protez, które nie mogą zagwarantować takiej wygody i wytrzymałości, jak implanty. Implanty dwuczęściowe — w przeciwieństwie do jednoczęściowych — składają się z elementu montowanego w kości i łącznika, na którym montuje się koronę. Implanty jednoczęściowe mają jednolitą strukturę, co sprawia, że po zakończeniu pierwszego etapu leczenie (wszczepie), górny zaczep służący do umieszczenia na nim korony wystaje ponad dziąsło. W przypadku implantu dwuczęściowego wystający łącznik można zamontować dopiero w momencie, gdyż lekarz nakłada koronę. W ten sposób implant lepiej się stabilizuje w kości i zrasta z nią — jeśli nie jest narażony na zakłócające cały proces bodźce.
Jak wszczepia się implanty zębowe dwuczęściowe?
Implanty zębowe dwuczęściowe — jak już wspomnieliśmy wcześniej — składają się z dwóch części. Jedna z nich umieszczona jest w kości, druga łączy się z nią i wystaje ponad dziąsło. To na niej zamieszczona jest korona, która dopełnia funkcji, za jakie odpowiedzialne są zęby.
Implanty dwuczęściowe są bardziej wymagające pod względem zabiegu. Jednak mimo większego skomplikowania procedury, implanty dwuczęściowe wyróżniają się szeregiem zalet, które przewyższają ich jednoczęściowe alternatywy. Leczenie implantologiczne przy pomocy implantów dwuczęściowych jest zalecane w przypadku, gdy u pacjenta zachodzi potrzeba również odbudowy kości. W przeciwieństwie do implantów jednoczęściowych gwarantują one większą stabilizację implantu i tym samym podwyższają komfort pacjenta i wytrzymałość podczas użytkowania. Dwuczęściowe implanty sprawdzą się również bardzo dobrze u pacjentów z wadami szczęki i żuchwy i zmianami występującymi w tym obrębie. Dzięki nim lekarz jest w stanie nadać uzębieniu prawidłowy kształt, a tym samym poprawić również wygląd twarzy, nawet ujmując jej lat. Prawidłowy zgryz, wraz z umiejscowieniem zębów, zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek i zapadaniu twarzy.
Implantologia przy pomocy implantów dwuczęściowych daje również większe prawdopodobieństwo powodzenia wszczepu. Umieszczenie całego implantu w obrębie tkanek pacjenta utrudnia przechodzenie patogenów wzdłuż śruby i tym samym podnosi szanse na przyjęcie implantu.
Zalety implantów dwuczęściowych
Zastosowanie implantów dwuczęściowych jest korzystne również z punktu widzenia czasu. W przypadku implantów jednoczęściowych — gdzie cały implant wraz z łącznikiem jest montowany w zębie — lekarz może napotkać trudności w przypadku wymiany korony. Gdy mamy do czynienia z implantem dwuczęściowym sprawa jest o wiele prostsza. Zużycie korony nie będzie rodzić konieczności wymiany całego implantu i ponawiania zabiegu wszczepu. Bez powtarzania procedury jest możliwe zamontowanie nowej korony lub wybranie innego rozwiązania protetycznego. Łącznik jest elementem uniwersalnym, który daje możliwość umieszczenia na nim różnego rodzaju koron, czy protez.
Wady implantów dwuczęściowych
Implanty dwuczęściowe niosą ze sobą również pewne niedogodności. Głównie, jeśli chodzi o sam zabieg chirurgiczny, który jest niezbędny do wszczepienia implantu. Instalacja dwuczęściowych implantów jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga rozcięcia i szycia dziąsła. Dyskomfort spowodowany rozszerzoną procedurą jest odczuwalny przez pacjenta jedynie przez kilka dni po jej wykonaniu.
Implanty dwuczęściowe są rozwiązaniem, które sprawdzi się u większości pacjentów. Gwarantuje ono stabilność koron, wygodę i daje duże możliwości późniejszych modyfikacji, jak i konserwacji wszczepionych implantów.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis