Każdy marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, którym będzie mógł wszystkim zaimponować. Piękne zęby są oznaką wysokiej higieny i dobrego zdrowia. Jak uzyskać wymarzony, biały uśmiech?
Kolor zębów – co ma na niego wpływ?
Niektórzy obdarzeni są białymi zębami w sposób naturalny. Inni — pomimo że całkowicie zdrowi — mają zęby koloru bardziej żółtego lub nawet szarego. Kolor uzębienia zależny jest w dużej części od genów. Ich barwa może się jednak zmieniać na skutek naszych nawyków żywieniowych i nie tylko. Na kolor zębów niekorzystnie wpływa regularne picie herbaty, wina, palenie papierosów, czy jedzenie żywności bogatej w barwniki. Przebarwienia na zębach mogą pojawić się również poprzez stosowanie niektórych leków lub niedokładne mycie zębów. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych sposobów na białe zęby. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy zawalczyć o swój wymarzony uśmiech.
Skuteczne sposoby na białe zęby
Wybielanie zębów można przeprowadzić zarówno domowymi sposobami, jak i u lekarza dentysty. Warto zacząć jednak od wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie specjalista wskaże nam, jaka jest prawdopodobna przyczyna przebarwień i która z metod ich usunięcia będzie najlepsza. Może się okazać, że nasze zęby wymagają jedynie oczyszczenia z nalotu i kamienia. Taki zabieg może wykonać higienistka stomatologiczna. Jest on stosunkowo szybki i łatwy do przeprowadzenia. A co najważniejsze bezbolesny i niedrogi. Kamień nazębny można usunąć przy pomocy piaskowania, ultradźwięków lub też mechanicznie. Koniecznie po jego wykonaniu należy przeprowadzić przegląd plomb. Po latach mogą one zmieniać kolor, a nawet wpływać na barwę szkliwa. Lekarz z pewnością zaleci wymianę na nowe.
Pasty, paski i żele
Najprostszym sposobem na usuwanie przebarwień powstałych w wyniku nawyków i diety, jest używanie pasty wybielającej. Pasty takie wyposażone są w substancje ścierne, enzymy i minerały, które umożliwiają usunięcie osadu z zębów. Wskaźnik ścieralności takich past nie powinien być większy niż 200 i nie można ich używać przez cały czas. Wystarczą 2 miesiące.
Jeśli zależy nam na szybszym efekcie, możemy wyposażyć się w preparaty do domowego użytku z nadtlenkiem wodoru. Przy regularnym stosowaniu rozjaśniają one zęby o 2-4 tony. Efekt rozjaśnienia widoczny jest już po 2,3 tygodniach. Niestety ich wadą jest trudność w dotarciu do przestrzeni międzyzębowych, co może powodować niekorzystny efekt estetyczny.
Wybielania zębów domowym sposobem
Oprócz specyfików, które możemy kupić w aptekach i drogeriach, znajdą się również takie sposoby na wybielenie zębów, które będą wymagały od nas jedynie wizyty we własnej kuchni.
Zęby domowym sposobem można wybielać:
- Kurkumą — posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, wykazuje działanie wybielające. Na pastę z kurkumy składa się łyżka przyprawy i oleju kokosowego. Pastę z kurkumy należy stosować 2 razy w tygodniu.
- Olejem — ssanie oleju jest metodą nie tylko na wybielenie zębów, ale również oczyszczenie organizmu z toksyn. Płukanie ust można przeprowadzić przy pomocy dowolnego nierafinowanego oleju, lecz najczęściej używa się do tego oleju kokosowego, który ma naturalne właściwości wybielające.
- Węglem aktywnym — węgiel ściera osad nazębny i pochłania zanieczyszczenia. Do wybielania zębów tym sposobem wykorzystuje się samodzielnie przygotowaną pastę z oleju kokosowego i węgla aktywnego. Nie zaleca się jej wykonywać zbyt często u osób o wrażliwych zębach.
- Sodą oczyszczoną — oczyszcza zęby i wybiela zęby, jednak jej stosowanie jej ryzykowne — powoduje ścieranie szkliwa.
Wybielanie zębów u stomatologa
U stomatologa zęby możemy wybielić za pomocą nakładek lub lampy. Dzięki lampie możemy je rozjaśnić o nawet 5 tonów w ciągu godziny.
Możliwości na wybielanie zębów jest naprawdę wiele. Nie wszystkie będą jednak dla nas odpowiednie. Pamiętajmy, że zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, dobrze jest skontaktować się ze swoim stomatologiem, który pomoże dobrać nam właściwą metodę działania i przestrzeże nas przed ewentualnymi zagrożeniami.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis