Choroby jamy ustnej są bagatelizowane i uznawane za jedne z najmniej istotnych, tymczasem mają one wpływ na zdrowie całego organizmu. Nieleczone stany zapalne przyzębia mogą przyczynić się do zakażenia innych organów. Mała świadomość zagrożeń idzie w parze z nikłymi informacjami dotyczącymi najczęstszych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych jamy ustnej. Jak je rozpoznać i czy koniecznie ich leczeniem musi zająć się stomatolog?
Przyczyny zakażeń wirusowych i grzybiczych
Prawidłowa higiena jamy ustnej słusznie utożsamiana jest ze zdrowiem zębów, aczkolwiek nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed zakażeniami – często nieświadomie sami je do siebie zapraszamy. Palenie papierosów, źle zbilansowana dieta czy postępowanie niezgodnie z zaleceniami, jakie przekazał nam dentysta, potęguje zagrożenie zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym. Niedokładne czy nieprawidłowe szczotkowanie, pomijanie przestrzeni międzyzębowych, zbyt częste sięganie po szkodliwe dla zębów produkty spożywcze sprawia, że nieprzyjazne naszej jamie ustnej drobnoustroje zyskują przewagę nad prawidłowym pH. Musimy także być świadomi, że czasem sami narażamy się na zakażenia wirusowe poprzez korzystanie z tych samych sztućców i naczyń co inne osoby, a także np. „wspólne gryzienie” jednego jabłka czy kanapki.
Wirusowe zapalenia jamy ustnej
Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł objawia się licznymi pęcherzykami wypełnionymi płynem surowiczym. W momencie ich pęknięcia pojawiają się bardzo bolesne nadżerki. Wirus lokalizuje się na wargach, podniebieniu i w kącikach ust. Może mu towarzyszyć brak apetytu, ból, obrzęk dziąseł i ślinotok. Leczeniem musi zająć się stomatolog, który wdroży właściwe i skuteczne leki.
Zapalenie jamy ustnej rozpoznamy po małych, wypełnionych płynem pęcherzykach, które lokalizują się w ustach. W miejsce pękających pęcherzy pojawiają się strupki. Nieleczone staje się przyczynkiem opryszczki zwykłej.
Afty to charakterystyczne, bardzo bolesne wykwity zapalne. Przybierają postać żółtoszarych owalnych lub okrągłych miejsc zapalnych lokalizujących się na języku, policzkach, wewnętrznej stronie warg.
Półpasiec należy do najgroźniejszych wirusowych chorób jamy ustnej, którą często wywołuje wirus ospy wietrznej. Pierwszymi objawami jest ból jamy ustnej odczuwany w obrębie zębów, niemiłe mrowienie i wysoka temperatura. Co więcej, pojawiają się bardzo bolesne pęcherze, które niejednokrotnie przybierają postać krwawiących wrzodów.
Grzybicze zapalenie jamy ustnej
Na grzybicę jamy ustnej jesteśmy szczególnie narażeni w przypadku stosowania antybiotykoterapii, a także w momencie obniżonej odporności organizmu. Chorobę wywołuje drożdżak Candida albicans, którego nosicielami jest połowa naszej populacji. Kandydoza – grzybicze zapalenie jamy ustnej charakteryzuje się białym nalotem w jamie ustnej. Co istotne, nalot może zająć powierzchnię języka i podniebienia, a w dalszej części przedostać się do gardła i przełyku infekując kolejne narządy. Grzybicy towarzyszą także owrzodzenia, silne pieczenie, ból, nieprzyjemny zapach z ust, a w przypadku osób noszących protezy pojawia się także rumień dziąsłowy. W wizualnym obrazie grzybica może przypominać ścięte mleko. Leczeniem zajmuje się stomatolog, istotna jest także bardzo dokładna higiena jamy ustnej.
Skomentuj ten wpis
Moja córka miała tydzień temu biały nalot na języku z takimi nielicznymi czerwonymi punktami. Towarzyszyła temu wysoka temperatura. Poszliśmy do lekarza. Okazało się że ma grzybicze zapalenie. Otrzymaliśmy maść i po dwóch dniach było już dobrze. Ale na początku wyglądało to nieciekawie.
ReplyZgadza się Panie Mariuszu takie sprawy należy jak najszybciej konsultować ze specjalistą, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Należy również pamiętać, że istotna jest dokładna higiena jamy ustnej.
ReplyWitam, a z podejrzeniem grzybiczego zapalenia jamy ustnej(kandydozy) udać się do stomatologa?
Reply