Piękny, promienny uśmiech powoli zaczyna zamieniać się w standard, nie zaś w niedoścignione marzenie. Wszystko zaś dzięki rozwojowi, jaki można zaobserwować w stomatologii, który odczuć można zarówno w dziedzinie leczenia zębów, jak i w protetyce.

Sposobem na ów uśmiech, jest również implantologia, dzięki której wielu ludzi na nowo zyskało nie tylko piękne zęby, ale i pewność siebie oraz wzrost komfortu życia, jakiego nie można odczuć w przypadku nawet najlepszych protez.

Dla osób, które myślą o implantach stomatologicznych, a które wahają się, bo nie wiedzą jak zabieg ten wygląda w praktyce, przygotowaliśmy krótką informację na ten temat.

Dlaczego implant/y?

Zanim opowiemy o meritum, czyli o samym zabiegu, warto przedstawić korzyści, jakie wynikają z posiadania implantów.

Implanty stomatologiczne, to jak dotąd najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków. Są one bowiem funkcjonalne, trwałe i nie wyróżniają się kolorem na tle pozostałych, naturalnych zębów. Są również najbliższe, zarówno wyglądem jak i funkcjonowaniem, naturalnym zębom, co sprawia, że implanty są niezwykle wygodne i komfortowe.
Sam implant, to nic innego, jak „sztuczny korzeń”. Jest specjalnym, tytanowym wszczepem, który imituje naturalny korzeń. To właśnie na nim opiera się korona zęba, czyli cała nadbudowa sztucznego zęba.

Strach ma wielkie oczy – czyli jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych

Jeśli wybierzecie się na wizytę do stomatologa, który zakładał będzie wam implanty, musicie wiedzieć, że samo ich zakładanie składa się z trzech etapów.

  1. Wszczepienie implantu
  2. Wkręcenie śruby gojącej
  3. Umocowanie korony, czyli sztucznego zęba.

Pierwszą rzeczą, jaką powinien zlecić stomatolog, to wykonanie pacjentowi zdjęcia pantomograficznego, dzięki któremu będzie można określić ilość tkanki kostnej w dziąśle. To od tego zależne jest wykonanie zabiegu. Jeśli bowiem okaże się, że jest jej niewystarczająca ilość, konieczna może okazać się augmentacja kości, czyli zabieg sterowanej regeneracji kości.

Jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, można przejść do zabiegu właściwego, czyli wszczepienia implantu stomatologicznego.

Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na wywierceniu w kości otworu, w którym następnie zamocowany zostanie implant.

Otwór ten wywiercany jest w wyrostku zębodołowym. Jest to zabieg, który wykonywany jest pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Trwa przeciętnie od 30 do 120 minut. Po wprowadzeniu implantu do kości, następuje zaszycie rany przez chirurga.

Kolejna faza, to regeneracja i gojenie się rany. To tzw. osteointegracja. Podczas tego etapu dochodzi do zrośnięcia się implantu z kością. Sam proces jest dość czasochłonny i wynosi średnio 3-6 miesięcy, w zależności od miejsca wszczepienia implantu. I tak – dla implantów w żuchwie to około 3 miesiące, implanty w szczęce wymagają około 6 miesięcy czasu na zakończenie procesu.

W drugim etapie następuje odsłonięcie implantu poprzez nacięcie błony śluzowej i wkręcenie w niego śruby gojącej. Możliwe jest to po zrośnięciu się implantu z kością. Zadaniem śruby jest odpowiednie wymodelowanie dziąsła pod przyszłą koronę, a także przyspieszenie gojenia się rany. Ten etap jest znacznie krótszy niż pierwszy, z reguły zajmuje on około dwóch tygodni. Po zagojeniu się błony śluzowej możliwe jest przystąpienie do etapu trzeciego, czyli do uzupełnienia protetycznego.

Ostatni już etap również wymaga nakładu czasu. Polega na pobraniu wycisków protetycznych przez stomatologa oraz na przymocowaniu sztucznych zębów do implantów. Ich kolor i rodzaj korony ustalane są z pacjentem podczas pierwszej wizyty.

Dzięki dobrze wykonanym wyciskom, wytwarzane są łącznik do mocowania oraz sztuczny ząb. Łącznik przykręcany jest bezpośrednio do implantu, po czym zamocowany zostaje sztuczny ząb, czyli wspominana już korona.

Sam zabieg jak już wcześniej wspomniano jest całkowicie bezbolesny. Po jego dokonaniu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz wizyty kontrolne u stomatologa.

Skomentuj ten wpis