Implanty zębowe pozwalają na wypełnienie ubytków w jamie ustnej powstałych w związku z chorobami zębów, jak i w związku z urazami mechanicznymi. Choć obecnie implanty są bardzo zaawansowane i ich wszczepienia dokonuje się z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologii, które posiada implantologia, to nadal mogą zdarzać się powikłania po zabiegu.
Zobacz jak wygląda zabieg zakładania implantów stomatologicznych >>
Dolegliwości bólowe i opuchlizna
Najczęstszymi powikłaniami po zabiegu wszczepienia implantów, są bóle i obrzęk w miejscu jamy ustnej, w którym znalazły się implanty, a także opuchlizna tkankowa. Ból i opuchlizna połączone z uczuciem obecności ciała obcego w jamie ustnej, mogą pojawiać się z różną częstotliwością. Po zabiegu wszczepienia implantów trzeba odczekać kilka tygodni żeby zęby prawidłowo się one ułożyły, a w międzyczasie można stosować doraźnie leki przeciwbólowe oraz leki przeciwzapalne, które zminimalizują negatywne reakcje organizmu.
Inne dolegliwości po wszczepieniu implantów
Istnieje szereg innych powikłań po wszczepieniu implantów. Nie występują one tak często jak ból i obrzęk w jamie ustnej, aczkolwiek warto jest na nie zwrócić uwagę, by w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza. Do innych dolegliwości, które mogą pojawić się po wszczepieniu implantów, zalicza się dolegliwości, które często mylone są przeziębieniem, anginą lub grypą, a więc: ogólne osłabienie, ból gardła oraz gorączkę. Szczególnie alarmujące powinno być pojawienie się tego typu objawów w okresie wiosenno-jesiennym, natomiast do lekarza warto jest się także udać z tymi objawami, jeśli pojawiły się one w chłodniejszych miesiącach, aby potwierdzić lub wykluczyć, że związane są one z wszczepieniem implantów. Oprócz tego typu dolegliwości, u niektórych pacjentów można zaobserwować także powiększone węzły chłonne i trudności z jedzeniem i piciem, a także sączenie się krwi i ropy z jamy ustnej. Warto jest wówczas podjąć się szybkiej konsultacji z lekarzem.
Odrzucenie implantu
Implant jest dla organizmu ludzkiego ciałem obcym i tak jak w przypadku przeszczepu organów wewnętrznych, może on zostać przez organizm odrzucony. Nawet w przypadku dobrego przygotowania pacjenta do wszczepienia implantu i pełnej współpracy z lekarzem wykonującym zabieg, chirurgia stomatologiczna w zakresie implantologii nadal nie daje 100% gwarancji na to, że organizm przyjmie implant tak jak ząb stały. Implant generalnie zostaje przyjęty przez organizm od 3 miesięcy wzwyż. W międzyczasie warto jest zachować ostrożność w używaniu implantów, by zmniejszyć ryzyko ich odrzucenia, podobnie jak przy przeszczepach. Przede wszystkim przez pierwsze kilka godzin po zabiegu należy się wstrzymać nie tylko od spożywania pokarmu, ale także od picia napojów i wody. Po upływie 3-4 godzin warto jest zwrócić uwagę na to, żeby do końca pierwszej doby spożywać posiłki i pić napoje, które posiadają umiarkowaną temperaturę (a więc nie za zimne lub gorące). Z kolei przez pierwszy tydzień po wszczepieniu implantu trzeba unikać zbyt forsującego organizm wysiłku fizycznego i palenia papierosów.
Skomentuj ten wpis
Implant wszczepiany miałam w klinice we Wrocławiu. Powikłań nie było! Myślę, że w dużym stopniu dzięki temu, że pan doktor dobrze przygotował mnie do zabiegu a dodatkowo przestrzegałam wszystkich zasad ustalonych przez pana doktora. Dzięki niemu mogę w końcu śmiało się uśmiechać.
ReplyDzień dobry, od 6 tygodni mam implant w dolnej szczece dokładniej 6 zab. Implant został wstawiony od rszu po wyrwaniu zeba. Wszystko było dobrze. od wczoraj jestem lekko opuchnięta i odczuwam lekki ból. wzięłam gorącą kąpiel w trakcie której zaczął mnie pobolewac. biorę od wczoraj codeine przeciwzapalnie. czy powinnam zglosic się do lekarza? Zabieg był wykonany w Polsce A mieszkam na stałe w Szwajcarii.
Reply