Implanty stomatologiczne to nowoczesna metoda uzupełniania braków uzębienia, w przypadku ubytków pojedynczych zębów lub ich grup. Jest to sztuczny korzeń wykonany z tytanu, metalu bardzo dobrze tolerowanego przez nasze organizmy. Jest on umieszczany na stałe w kości szczęki lub żuchwy, a w procesie gojenie, który trwa kilka miesięcy, tytanowy korzeń zrasta się z kością, dzięki czemu implanty zyskują stabilne mocowanie. Na tytanowym korzeniu wykonuje się obudowę protetyczną, wyglądającą jak naturalne zęby. Wśród pacjentów narosło jednak bardzo wiele mitów dotyczących tej metody uzupełniania uzębienia, warto więc przyjrzeć się im bliżej, szczególnie jeśli rozważamy zastosowanie implantów u siebie. Dzięki temu będziemy mogli wiedzieć, co jest faktem, a co całkowitą nieprawdą w dziedzinie implantów.
To musisz wiedzieć! Implanty stomatologiczne – fakty i mity
1. O implanty nie musimy dbać – Mit
Jedną z informacji pojawiających się publicznie jest brak konieczności dbania o implanty, w końcu są to sztuczne, a nie naturalne zęby i nie ulegną próchnicy. Jest to pierwszy mit, z którym należy walczyć! Implanty wymagają takiej samej, a często jeszcze dokładniejszej higieny jak naturalne uzębienie. Już przy zakładaniu implantów należy przestrzegać zasad higieny, aby tytanowy korzeń dobrze zrósł się z kością i zabieg zakończył się powodzeniem. Jeśli nie będziemy regularnie szczotkować implantów i czyścić przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, wokół implantu może narodzić się stan zapalny dziąseł. Zalegające resztki jedzenia między implantami a zdrowymi zębami, mogą prowadzić do próchnicy.
2. Implanty mogą nam służyć do końca życia – Prawda
Implanty wykonane w sposób staranny i odpowiednio wygojone, mogą nam służyć do końca życia, jednako o ile będziemy pamiętali o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Z tego powodu warto wybierać profesjonalne centrum stomatologiczne, dające gwarancję na jakość wykonanej usługi implantów. Pamiętajmy jednak, że obudowy protetyczne mają krótszy czas użytkowania, protezy około 5 lat, korony 5-10 lat – po tym czasie warto je wymienić.
3. Implanty to tylko korzyść estetyczna – Mit
Implanty stosuje się nie tylko w celu poprawienia wyglądu. Tak naprawdę to założenie implantów pozwala na normalne życie, podczas którego można bez problemów uśmiechać się i gryźć. Implanty zapobiegają zanikowi kości oraz marszczeniem się skóry, występującymi przy utracie uzębienia.
4. Za jakością implantów stoi cena – Prawda
Implantologia w ostatnich latach poszła naprzód, dlatego ceny implantów są coraz niższe, jednak nadal kosztują od 3 do 6 tysięcy złotych. Cena jest jednak gwarancją wykorzystania wyłącznie dobrych materiałów, które posłużą nam na lata. Nie warto korzystać z promocyjnych cen w gabinetach niemających renomy, ponieważ możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu i nie mieć ani implantów, ani pieniędzy.
5. Wszczepienie implantów jest bolesne – Mit
Obecnie implanty zębów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, można również zdecydować się na znieczulenie ogólne. To eliminuje możliwość występowania bólu podczas zabiegu – jedynie gojenie się implantów przysparza dolegliwości bólowych, jednak jest to normalne zjawisko przy zabiegach chirurgicznych.
6. Implantów nie można wszczepiać seniorom – Mit
Podeszły wiek wcale nie jest dyskwalifikujący, jeśli chodzi o wszczepianie implantów. Bardziej zwraca się uwagę na ogólny stan zdrowia i zdolność do regeneracji, a nie na metrykę.
7. Implantów nie wszczepia się u dzieci – Prawda
Dzieci nie mogą mieć wszczepianych implantów, do momentu, w którym nie zakończy się rozwój kości szczęki. Implanty można wszczepiać dopiero młodzieży, po 16 roku życia.
8. U nałogowych palaczy częściej dochodzi do odrzucenia implantów – Prawda
U palaczy występuje większe ryzyko odrzucenia implantu, dlatego przed wykonaniem zabiegu zaleca im się rzucić palenie. Najlepiej, na 6 miesięcy przed przystąpieniem do wszczepiania implantów.
9. Każdy stomatolog może wszczepiać implanty – Mit
Implantologia jest całkowicie oddzielną dziedziną stomatologii, dlatego nie każdy lekarz-dentysta może wykonywać wszczepianie implantów. Uprawnienia do zabiegu mają jedynie implantolodzy, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie i ukończone wszelkie niezbędne kursy.
10. Wszystkie implanty mają taką samą jakość – Mit
Już cena implantów mówi o tym, że nie mają one tej samej jakości, mimo iż są wykonywane z biokompatybilnego tytanu. Czasem zdarza się, że tanie implanty nie mają wszystkich certyfikatów jakości, którymi szczycą się droższe produkty. Implanty mają jednak służyć na lata, dlatego na cenę i właśnie na wszelkie certyfikaty mówiące o jakości produktu, należy zwracać szczególną uwagę.
Jak widać, wokół tematyki implantów narosło wiele mitów. Powyższy artykuł jest jednak próbą ich podsumowania i oddzielenia od faktów. Na pewno informacje mogą pomóc w ostatecznym podjęciu decyzji odnośnie do tego, czy warto zdecydować się na wykonanie implantów.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis