Wiele osób marzy o pięknym uśmiechu rodem z Hollywoodu. Poza wybielającymi pastami, czy płynami oraz dającymi trochę lepszy efekt nakładkami z żelem, stomatologia estetyczna oferuje nam także możliwość wybielenia zębów laserem.

Badania mówią, że aż 40% pacjentów traktuje laserowe wybielanie zębów jako inwestycję w siebie i swoją karierę. Śnieżnobiały uśmiech poprawia ogólną aparycję, zwiększa pewność siebie i sprawia, że czujemy się komfortowo. Dlatego też coraz większa liczba Polaków decyduje się na wybielanie zębów laserem, w szczególności, że dzięki tej metodzie można osiągnąć efekt białych zębów nawet z tych całkowicie żółtych. Laser pozwala bowiem rozświetlić szkliwo o kilkanaście odcieni.

Jak działa wybielanie zębów laserem?

Najistotniejszą kwestią jest wyleczenie wszystkich zębów przed zdecydowaniem się na zabieg. W przeciwnym razie czynniki chemiczne zawarte w preparatach wybielających mogą podrażnić miazgę, dostając się do niej przez ubytki. Dodatkowo pamiętajmy o wyczyszczeniu płytki nazębnej z kamienia. Sam zabieg laserowego wybielania zębów trwa stosunkowo krótko. Jego czas to od 30 do 60 minut. Polega na nałożeniu na dziąsła specjalnego żelu ochraniającego i utwardzeniu go światłem lampy UV. Później na zęby nakłada się preparat wybielający, po czym naświetla się go przez 15 minut. Do tego celu używana jest specjalna lampa lub laser diodowy. Jeżeli używana jest lampa, zabieg może trwać od 45 do 60 minut, ponieważ żel należy nałożyć trzykrotnie i naświetlać. Lampa wydzielając zimne, niebieskie światło aktywuje preparat.

Użycie lasera skraca czas zabiegu do około 30 minut. Stosuje go wiele klinik, ponieważ jest bardzo wielofunkcyjny. Wykorzystuje się go także do ablacji czy koagulacji miękkich tkanek. Efekt jaśniejszych o 3-4 odcienie zębów uzyskany dzięki tej technice utrzymuje się przez około 2 lata.

Brite Smile i ZOOM!

Równie popularną metodą jest Brite Smile. Zabieg dzieli się na trzy 20-minutowe sesje, w rezultacie całość trwa godzinę. Na zęby aplikuje się specjalny żel, który zawiera piętnastoprocentowy roztwór H2O2 (nadtlenek wodoru). Substancja wybielająca aktywowana jest dzięki strumieniowi niebieskiego światła. Dzięki tej metodzie możemy cieszyć się bielszymi zębami nawet o 8 odcieni.

Z kolei najbardziej efektywną metodą laserowego wybielania zębów jest ZOOM! Jej twórcą jest dr Bill Dorfman, który wybielał zęby między innymi Evie Longorii czy Jessice Simpson. Skuteczność zabiegu uzależniona jest od zachowania białej diety. Zęby po zabiegu będą wchłaniały barwniki, dlatego też należy całkowicie odstawić przez pewien czas, zależnie od zaleceń lekarza, kawę, herbatę, wino czy inne napoje mogące zabarwić zęby. Dodatkowo dzięki ograniczeniu barwiących potraw i zrezygnowaniu z palenia można przez dłuższy czas cieszyć się pięknym, białym uśmiechem.

Kto nie powinien wybielać laserowo zębów?

Osoby z mechanicznym i próchnicowym uszkodzeniem uzębienia powinny wstrzymać się od zabiegu laserowego wybielania zębów. Najpierw należy bowiem je wyleczyć. Dopiero gdy będą w dobrej kondycji można pomyśleć o wybielaniu. Nie zaleca się zabiegu także osobom z dużą ilością wypełnień i koron w zębach przednich oraz z niektórymi przebarwieniami nieorganicznymi, a także osobom poniżej 16 roku życia. Sprawa ma się podobnie w przypadku alergików i osób z nadwrażliwością na utleniacze. Ciąża i okres karmienia piersią również nie są właściwymi momentami, by wybielać laserowo zęby.

Gdzie i za ile?

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków interesuje się zabiegiem laserowego wybielania zębów. Spory wybór klinik specjalizujących się w tej metodzie mają pacjenci mieszkający w dużych miastach. Ceny zabiegu są dosyć rozbieżne i w dużej mierze zależą od wybranej metody i oczywiście lokalizacji oraz prestiżu gabinetu. Koszt waha się od 150 do 2300 złotych. Jednak w większości przypadków, by móc cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, należy przygotować się na wydatek ponad 1000 zł.

Średnie ceny laserowego wybielania zębów w Wielkiej Brytanii wynoszą 2860 zł. Niewiele taniej jest w Niemczech, gdzie za tę przyjemność trzeba zapłacić średnio 2460 zł. W Kanadzie piękny uśmiech kosztuje około 2600 złotych, z kolei w Stanach Zjednoczonych trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 3 tys. złotych.

Bardzo zachęcające są Tajlandzkie stawki, w których zabieg laserowego wybielania zębów kosztuje średnio około 1065 zł, a innowacyjną metodą ZOOM! 1278 zł.

Wiele osób z zagranicy przyjeżdża na zabieg wybielania zębów do Polski. Kuszą je stosunkowo dobre ceny i bardzo dobre opinie na temat jakości usług. Wówczas najczęściej taki wyjazd wiąże się z kilkudniowym pobytem. Taki urlop nazywany jest „dental holidays”, czyli „stomatologiczne wakacje”.

Śnieżnobiały uśmiech dla każdego

Hollywoodzki uśmiech jest zatem marzeniem do spełnienia. Stosunkowo niskie ceny laserowego wybielania zębów w Polsce przyciągają nie tylko coraz większą liczbę Polaków, ale także wiele osób z zagranicy. Jest to zabieg bezbolesny, przynoszący efekt od razu. Ponadto od nas zależy, jak długo będzie się on utrzymywał. Zachęcamy więc do zrobienia sobie świątecznego prezentu i wykonania śnieżnobiałego uśmiechu.

Skomentuj ten wpis