Braki w naturalnym uzębieniu związane ze schorzeniami zębów bądź z urazami mechanicznymi, bywają bardzo przykre. Nie tylko utrudniają one spożywanie posiłków, ale często także sprawiają, że nie czujemy się atrakcyjnie, co wpływa na naszą pewność siebie. W takim przypadku konieczne staje się zastosowanie implantów zębowych. Obecnie istnieje mnóstwo możliwości uzupełnienia uzębienia. Szczególną uwagę warto jest zwrócić jednak na implanty zębowe wykonane z tytanu. Posiadają one wiele zalet, które sprawiły, że są one obecnie najbardziej pożądanym rozwiązaniem w przypadku wypełniania braków w uzębieniu.

Zalety implantów zębowych z tytanu

Tytan łączy w sobie dwie bardzo ważne cechy, które sprawiają, że idealnie nadaje się do produkowania z niego implantów zębowych. Posiada on bowiem ogromną wytrzymałość na uszkodzenia, porównywalną ze stalą, a jednocześnie jest bardzo lekki przez co nie sprawia trudności w umieszczeniu go w szczęce, jak i nie stanowi on w związku z tym zbytniego obciążenia dla osoby, która korzysta z wykonanego z tytanu implantu.

Implanty zębowe z tytanu doskonale sprawdzają się przy gryzieniu pokarmu o niemal każdym poziomie twardości. Ponadto tytan jest także odporny na działanie szkodliwych substancji w postaci chociażby różnego rodzaju kwasów organicznych, kwasu solnego, kwasu siarkowego, roztworów zasadowych i chloru. Implanty zębowe z tytanu nie ulegają więc degradacji w związku z działaniem na nie substancji zawartych w żywności, w napojach oraz w płynach do płukania ust. Mogą zatem służyć osobie, której je wstawiono, przez wiele lat. Co więcej, w 95% przypadków wstawienie implantu z tytanu nie wywołuje żadnych komplikacji dla pacjenta w postaci alergii czy też odrzucenia przez organizm, jeśli stosuje się on do zaleceń dentysty w kwestii właściwej higieny jamy ustnej. W implancie musi być zastosowany jednakże czysty, 100% tytan.

Czy wstawianie implantów zębowych jest bezpieczne?

Samo wstawienie implantu zębowego jest bardzo bezpiecznym zabiegiem, który w zdecydowanej większości przypadków nie wywołuje żadnych komplikacji. Chirurgia stomatologiczna wypracowała szereg rozwiązań, dzięki którym taki zabieg jest niemal bezbolesny dla pacjenta. Jak w przypadku każdego zabiegu stomatologicznego może się jednak zdarzyć, że po wstawienia implantu zębowego wda się w tym miejscu zakażenie lub też pojawi się opuchlizna bądź nadmierny ból. Bardzo rzadko, jeśli zabieg implantacji jest wykonywany niefachowo, może dochodzić ponadto do przecięcia nerwów unerwiających twarz, przez co wyłączone zostanie czucie np. w części policzka, wargi lub języka. Dlatego decydując się na wstawienie implantów zębowych z tytanu warto jest wybrać dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny, który posiada odpowiednie doświadczenie przy wykonywaniu zabiegów implantacji. Doświadczeni chirurdzy-stomatolodzy są w stanie odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu wstawienia implantów tak, by jego skutki były jak najmniej odczuwalne, uwzględniając przy tym indywidualne cechy organizmu.

Skomentuj ten wpis