Leczenie bezzębia za pomocą wszczepianych w kości szczęki i żuchwy implantów stomatologicznych to obecnie najdoskonalsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Nowoczesne implanty są w stanie niemal zupełnie zastąpić naturalne zęby, gwarantując prawie taki sam komfort, dokładność żucia, a także wygląd.

Tylko wprawne oko stomatologa jest w stanie odróżnić dobrze wykonany implant od naturalnego zęba. Pacjenci chcący wykonać implanty stomatologiczne mogą być postawieni przed koniecznością wyboru ich rodzaju. Wykorzystuje się różne rodzaje implantów stomatologicznych, jednak najpopularniejsze z nich to implanty tytanowe i cyrkonowe, i to głównie właśnie między nimi trzeba wybrać.

Dlaczego ma to znaczenie?

Umownie implantem nazywa się cały sztuczny ząb. Jednak de facto jest nim tylko ta część, którą wszczepia się w kość szczęki i żuchwy, a więc śruba tworząca korzeń zęba. Na niej montuje się łącznik oraz koronę, czyli wystającą ponad dziąsło część zęba. Korona także może być wykonywana z różnych materiałów, co daje różne efekty estetyczne oraz stopnie trwałości.

Jednak to wybór rodzaju implantu jest dużo ważniejszy. Dlaczego? To proste. Od tej podstawy zależy trwałość całego uzupełnienia. Poza tym koronę można bez problemu wymienić, gdy na przykład zetrze się po latach użytkowania. Z implantem jest to dużo trudniejsze, nie tylko ze względu na niebagatelne koszty. Ponadto, jako że implant wszczepia się w kość, ma on znaczenie dla zdrowia, nie tylko jamy ustnej. Z tego powodu trzeba na przykład wyeliminować ryzyko alergii, a także zabezpieczyć się na wypadek rozwoju bakterii, co może grozić zakażeniami.

Czym różnią się implanty stomatologiczne tytanowe od cyrkonowych?

Implanty stomatologiczne z tytanu wykonuje się najczęściej, choć są one droższe od implantów cyrkonowych, a także, obiektywnie rzecz biorąc, mają więcej cech ujemnych. Dlaczego więc są popularniejsze? Powodem tego jest ich dużo większa stabilność, takie implanty mogą być po prostu trwalsze.

Różnica, jak nietrudno się domyślić, leży w materiałach, z jakich oba te rodzaje implantów są wykonywane. Implanty stomatologiczne tytanowe to po prostu śruby z tytanu, podczas gdy implanty cyrkonowe stanowią wkład wykonany z tlenku cyrkonu. Zasadniczo różnią się one wyglądem — implant tytanowy wygląda jak metalowa śruba, podczas gdy implanty stomatologiczne cyrkonowe swym kolorem i fakturą do złudzenia przypominają tkankę zębów. Powoduje to, że mogą być bardziej estetyczne, zwłaszcza w przypadku przednich zębów. Ma to znaczenie głównie wtedy, gdy pacjent ma problem z odsłanianiem się szyjek zębowych. Niestety jest to dość powszechne wśród osób posiadających implanty stomatologiczne, nawet gdy normalnie nie miało się do tego tendencji. Zwłaszcza po latach dziąsła mogą nieznacznie się cofać. W takich przypadkach implanty tytanowe mogą być widoczne, co nie wygląda estetycznie, zaś implanty cyrkonowe będą nadal wyglądać naturalnie, jak normalne szyjki zębowe.

Liczne różnice w implantach stomatologicznych cyrkonowych i tytanowych

Nie da się też ukryć, że implanty stomatologiczne cyrkonowe są ogólnie bardziej estetyczne. Wyglądają jak naturalne zęby i tak samo odbijają światło, podczas gdy tytanowe śruby mogą być widoczne nawet przez koronę, zwłaszcza gdy są one wykonane z mniejszą precyzją.

Rozwiązania te różnią się od siebie także, jeśli chodzi o ich działanie biologiczne. Tytan uznawany jest za metal bezpieczny, jednak mogą zdarzać się alergie na wykonane z niego implanty stomatologiczne. Kiedy jest takie ryzyko, bezpieczniej jest wykonać implanty z cyrkonu. Poza tym ich gładka powierzchnia jest mniej narażona na rozwój bakterii. Implanty stomatologiczne cyrkonowe są też odporniejsze na przykład na kwaśny odczyn, podczas gdy implanty z tytanu mogą po jakimś czasie korodować. Skutkuje to głównie ich mniejszą stabilnością i może grozić obniżeniem gęstości kości oraz rozchwianiem sąsiednich zębów. Jednakże uważa się, że i tak implanty tytanowe są bardziej stabilne niż cyrkonowe — choć te ostatnie mają ogromną odporność na siły działające podczas żucia, nie trzeba więc obawiać się ich złamania.

Co wybrać – implanty stomatologiczne tytanowe czy cyrkonowe?

Jak widać, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Ogólnie można uznać, że współczesne implanty są dobre i odporne, a także minimalizują ryzyko wystąpienia niepożądanych zjawisk, bez względu na to, jaki jest ich rodzaj. Implanty cyrkonowe są bezpieczniejsze, jeśli chodzi o rozwój bakterii, bardzo trwałe oraz estetyczne, co będzie miało znaczenie zwłaszcza w przypadku przednich zębów oraz wtedy, gdy istnieje ryzyko cofania się dziąseł. Jednak implanty stomatologiczne z tytanu są bardziej stabilne, dlatego zwykle wykonuje się je wtedy, gdy pożądana jest nieprzeciętna trwałość uzupełnienia. Choć więc ich cena jest wyższa, wiele osób decyduje się właśnie na nie, mając nadzieję, że ich wymiana nie będzie potrzebna. Warto też mieć na uwadze fakt, że implanty z cyrkonu są odrzucane przez organizm częściej niż tytanowe, ale na szczęście nie ma to żadnych złych skutków dla organizmu — a jedynie dla budżetu.

Skomentuj ten wpis