Acetal – tworzywo sztuczne do technologii wtrysku termiczno-ciśnieniowego – dzięki swoim właściwością jest coraz częściej stosowany w stomatologii. Cechuje go duża odporność na ścieranie, urazy mechaniczne, wysoka sprężystość i rozciągliwość. Acetal to tworzywo lekko elastyczne, półprzeźroczyste prawie nie chłonie wody. Cechuje go bardzo dobra stabilność koloru i kształtu, nie tworzy pęcherzyków powietrza nawet podczas wykonywania cienkich elementów. Jest łatwy w obróbce, można go sterylizować w wysokiej temperaturze. Dzięki swoim właściwością i szerokiemu zastosowaniu znalazł grono zwolenników nie tylko wśród lekarzy, ale również pacjentów.

Zastosowanie acetalu

Tworzywo acetalowe jest coraz powszechniej stosowane w protetyce. Wykonuje się z niego protezy całkowite i częściowe, co jest alternatywą dla pacjentów źle znoszących monomer resztkowy uwalniający się z protez akrylanowych. Z żywicy acetalowej wykonywane są również protezy szkieletowe, co znalazło zastosowanie u pacjentów, u których zdiagnozowano uczulenie na metale, takie jak chrom, kobalt i nikiel.

W związku z rozwojem stomatologii elastycznej tworzywo acetalowe wykorzystuje się do wyrobu klamer estetycznych, licówek, mostów, wkładów koronowo-korzeniowych, inlayów, onlayów, elementów protetycznych na implantach czy belkach. Materiał ten znalazł szerokie zastosowanie w wykonawstwie szyn relaksacyjnych. W ortodoncji stosuje się go do wyrobu szyn stabilizujących czy utrzymywaczy przestrzeni.

Technika wykonania acetalu

Prace na bazie nylonu wykonuje się metodą wtrysku ciśnieniowego. Model odlany z wycisku pobranego w gabinecie stomatologicznym powiela się w pracowni stomatologicznej powiela się w pracowni protetycznej. Następnie izoluje się model i fotopolimeryzuje przez 8 minut. Na tak przygotowanym negatywie pola protetycznego z wosku projektuje się wszystkie elementy przyszłej protezy. Mocuje się kanały odlewowe, puszkuje, odtłuszcza w gotującej wodzie. Następnie izoluje się modele jedną warstwą płynu na ciepło, a po ostygnięciu dwoma warstwami tego samego preparatu. Konstrukcie umieszcza się we wtryskarce do tworzyw termoplastycznych, która wtryskuje materiał do formy.

Wady i zalety acetalu

Protezy acetalowe mają wiele zalet. Są lekkie, elastyczne przez co mogą mieć ograniczony zasięg, a to ułatwia pacjentowi jego szybką akceptację. Nasi pacjenci wiedząc o wysokiej jakości tego typu uzupełnień protetycznych, nastawiają się do nich pozytywnie, co wpływa korzystnie na ich użytkowanie. Tworzywo to nie chłonie wody, a więc istnieje mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów w porównaniu z protezami nylonowymi. Acetale przeznaczone są dla osób ceniących estetykę. Klamry i ciernie w kolorze zębów filarowych lub dziąseł są prawie niewidoczne. Dużą zlaetą tego typu uzupełnień jest możliwość oklamrowania zębów paradontalnych, a przez to przedłużenie ich obecności w jamie ustnej i korzystniejsze utrzymanie uzupełnienia protetycznego. Jest to idealne rozwiązanie dla alergików, gdyż nie zawiera monomeru obecnego w protezach akrylanowych, który jest głównym powodem uczuleń.

Idealnie spełniają swoje funkcje u osób z odruchem wymiotnym. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku zębów o dużym nachyleniu i głębokich podcieniach. Nie wymagają szlifowania zębów pod korony z zatrzaskami. Są idealną alternatywą w przypadku małych i dużych braków zębowych. Uzupełnienia protetyczne wykonane z tworzywa acetalowego są prawie niezniszczalne w trakcie codziennego użytkowania.

Wadą tej metody jest ograniczona możliwość modernizacji uzupełnienia protetycznego po wykonaniu, np. rozszerzenia pola protetycznego po ekstrakcji zębów. Jednak istnieje możliwość dostosowania zęba do protezy w sąsiedztwie płyty akrylanowej. Te nieliczne wady acetalu przysłonięte są wieloma zaletami, dlatego tego typu uzupełnienia są częściej wybierane przez pacjętów i polecane przez lekarza.

Źródło: Twój Przegląd Stomatologiczny

Skomentuj ten wpis