Ubytki i niekorzystny wygląd zębów może być spowodowany wieloma czynnikami. Stan naszego uzębienia wpływa na sposób postrzegania nas przez innych ludzi, a także naszą pewność siebie. Dzięki implantologii posiadanie pięknego i zdrowego uśmiechu jest teraz dostępne dla każdego. Na czym polega implantologia? Czym są implanty zębowe jednoczęściowe? Jak wygląda leczenie implantologiczne? Sprawdźmy.

Czym jest leczenie implantologiczne?

Implantologia rozwija się bardzo dynamicznie. A świadczy o tym choćby liczba wszczepianych implantów w ciągu roku, która ciągle ulega zwiększeniu. Leczenie implantologiczne, które polega na uzupełnieniu braków w uzębieniu i przywrócenie pełni funkcjonalności i estetyki zębów, staje się coraz bardziej popularne. Nawet w polskich warunkach, gdzie za implanty pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. Zabieg uzupełnienia ubytków implantami wykonuje się jedynie w prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych. W Polsce pacjenci mają do wyboru prawie kilkaset różnych rodzajów implantów. W tym artykule przyjrzymy się implantom jednoczęściowym, które są często wybierane przez pacjentów.

Implanty zębowe jednoczęściowe – czym się wyróżniają?

Implanty zębowe jednoczęściowe są najczęściej wykonywane z obojętnego dla ludzkiego organizmu tytanu. Implanty tego rodzaju są wszczepami śródkostnymi i używa się je do odbudowy uzębienia. W pierwszym etapie leczenie implantologicznego do kości żuchwy lub szczęki wprowadza się wszczep śródkostny. Zabieg chirurgiczny stanowi dopiero pierwszą część leczenia. Po jego przeprowadzeniu implant pozostawia się bez dalszej ingerencji na okres kilku miesięcy, aby było możliwe jego zespolenie z kością. Gdy implant połączy się z kością – nastąpi tzw. osteointegracja – nakładana jest na niego proteza, której założenie kończy proces leczenia implantologicznego. Pacjent jest poddawany rutynowym kontrolom stanu wszczepu, co umożliwia zweryfikowanie integracji implantu i sprawdzeniu, czy uzupełnienie funkcjonuje prawidłowo.

Jak zbudowane są implanty zębowe jednoczęściowe?

Jednoczęściowy implant zębowy jest kompletną strukturą. Po wprowadzeniu w kość śruba wystaje ponad dziąsło – dzięki czemu umożliwia w teorii natychmiastowe założenie protezy. Mimo, że montaż protezy jest możliwy od razu po wszczepieniu implantu, to – tak, jak wspominaliśmy wcześniej – konieczne jest rozdzielenie leczenia na dwa etapy. Aby implant mógł złączyć się z kością.

Zalety jednoczęściowych implantów zębowych

Wybierając jednoczęściowy implant zębowy możemy oczekiwać zabiegu o mniejszym skomplikowaniu, co automatycznie niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań. Jednoczęściowe implanty bardzo często nie wymagają podczas wszczepu przecinania i zszywania dziąsła, co sprawia, że cały proces gojenia jest szybszy i mniej wymagający od organizmu. Co więcej, brak pośredniej części pomiędzy implantem a koroną sprawia, że w późniejszym czasie podczas użytkowania nie występuje problem związany z luzowaniem poszczególnych elementów, które odbudowują ząb. Zabieg wszczepienia implanty jednoczęściowego jest mniej skomplikowany niż w przypadku pozostałych rodzajów implantów. Jest również polecany wśród pacjentów bardziej wrażliwych na bodźce bólowe. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju implantów jest również możliwość zamontowania tymczasowej korony zębowej już po zabiegu. Dzięki temu pacjent – aby cieszyć się komfortem posiadania pięknego uśmiechu – nie musi czekać do czasu zrośnięcia się kości z implantem. Implanty jednoczęściowe są atrakcyjnym wyborem również z punktu widzenie finansów. Są one po prostu tańsze.

Wady implantów jednoczęściowych

Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad. Niestety implanty jednoczęściowe są podczas procesu gojenia narażone na bodźce, co może utrudniać integrację z kością. Kłopotem w przypadku implantów jednoczęściowych może być również brak łącznika, który umożliwia – gdy mamy do czynienia z implantami dwuczęściowymi – szybką ewentualną wymianę protezy.

Jaki rodzaj implantu wybrać? Warto w tej kwestii poradzić się swojego lekarza. Pomoże on dobrać odpowiedni rodzaj implantu, najlepszego dla potrzeb indywidualnego pacjenta.

Skomentuj ten wpis