Stomatologia dziecięca to bardzo ważna dziedzina stomatologii. Dzieci wymagają bowiem szczególnego podejścia ze strony stomatologa nie tylko ze względu na swój wiek, ale także na fakt, iż to w jaki sposób będą leczone ich zęby w dzieciństwie może mieć wpływ na ich stan uzębienia w przyszłości. Techniki leczenia zębów u dzieci są coraz mniej inwazyjne, a stosowane w usuwaniu ubytków materiały – szybkie w nakładaniu i jednocześnie coraz bardziej dostosowane do potrzeb dzieci. Wśród materiałów kompozytowych do wypełniania ubytków w zębach mlecznych, na szczególne uznanie zasługują materiały typu bulk fill, a wśród nich wprowadzony w 2010 roku kompozyt płynny SDR. Jego rosnąca popularność wśród rodziców, którzy kierują swoje dzieci na leczenie zębów do gabinetu stomatologicznego, wynika z szeregu zalet jakie posiada ten produkt.

Zalety kompozytu SDR w stomatologii dziecięcej

Jeśli chodzi o stomatologie dziecięcą, tym co wyróżnia kompozyt płynny SDR jest w szczególności jego łatwiejsze i szybsze nakładanie niż w przypadku standardowych kompozytów, które są dostępne w gabinetach stomatologicznych od wielu lat. Szybkość nakładania wypełnienia jest ważna, ponieważ dzieci nie są w stanie wytrzymać tak dużej ilości czasu na fotelu stomatologicznym, jak osoby dorosłe. Ta oszczędność czasu zapewnia także większą skuteczność zabiegu i brak konieczności nanoszenia poprawek co często jest potrzebne gdy dziecko z różnych względów (szczególnie w związku ze zmęczeniem i bólem, ale także ze strachem przed ingerencją obcej osoby w jego uzębienie), nie będzie w stanie wykonywać poleceń lekarza w trakcie takiego zabiegu. Szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym bywają bardzo kłopotliwe w tej kwestii i ciężko jest wówczas wykonać taki zabieg w odpowiednim czasie. Ponadto z wykorzystaniem kompozytu SDR można tworzyć aż 4 mm warstwy wypełnienia. Dzięki temu można nim wypełnić także duże ubytki, które często zdarzają się w przypadku zębów mlecznych znacznie mniej odpornych na próchnicę niż zęby stałe. Kompozyt SDR w stosunku do innych materiałów kompozytowych posiada zredukowaną wytrzymałość w kwestii ścieralności, która jest porównywalna do ścieralności samych zębów mlecznych. I choć może to być postrzegane jako jego wada, to z drugiej strony jest to bardzo dobre dla dziecka, gdyż równomierne ścieranie się zębów i materiału do ich wypełnienia zmniejsza ryzyko tego, że wypełnienie ze względu na swoje zbyt duże rozmiary, szybko wypadnie i będzie ponownie trzeba udać się z takim zębem do gabinetu stomatologicznego.

Przypadki kliniczne, w których widać zalety stosowania kompozytu SDR u dzieci

Choć kompozyt SDR stosowany jest w wypełnieniach zaledwie od 6 lat, już teraz można wymienić wiele przypadków klinicznych, w których jego zastosowanie było bardzo dobrym rozwiązaniem. Chyba najbardziej klasycznym z nich jest przypadek 5-letniej dziewczynki, której zęby leczone były uprzednio w znieczuleniu ogólnym. Ze względu na silny niepokój i trudności we współpracy z dzieckiem, w leczeniu ubytków zastosowano jednobuteleczkowe systemy wiążące o charakterze samotrawiącym oraz kompozyt SDR do wypełnienia w jednej warstwie. Szybkie wypełnienie ubytków było możliwe dzięki braku konieczności spłukiwaniu żelu wiążącego. Przed samym wypełnieniem trzech ubytków w zębach trzonowych, tkanki ze zmianami próchnicowymi usunięto z wykorzystaniem wierteł polimerowych i kuleczkowych. Choć wypełnienia nie były idealne pod względem kolorystycznym, to podczas kolejnych wizyt kontrolnych zostały ocenione wysoko pod względem jakościowym.

Innym przypadkiem zastosowania kompozytu SDR było leczenie ubytku w zębie 9-letniego chłopca chorującego na ciężki przypadek hemofilii typu A. W sytuacji takiego schorzenia ważne jest by zastosowana forma wypełnienia ubytku była jak najbardziej nieinwazyjna dla okolicznych tkanek zębowych, a zabieg trwał jak najkrócej. Sam zabieg rozpoczął się od usunięcia objętej próchnicą tkanki przy wykorzystaniu wiertła kulkowego, a następnie polimerowego. Kolejny etap leczenia obejmował założenie formówki Automatrix stosowanej po to by uniknąć wypłynięcia kompozytu SDR poza ubytek. Po zaaplikowaniu, osuszeniu i naświetleniu uniwersalnego systemu wiążącego, bezpośrednio z kompiuli dokonano wypełnienia ubytku kompozytem SDR bez powtarzania, a dentysta materiał ten naświetlał zaledwie przez 20 sekund. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dziecka, w celu odpowiedniej izolacji zastosowano koferdam (czyli tradycyjny ślinochron), a wypełnienie opracowano ostatecznie wiertłem ze specjalnym nasypem diamentowym i systemem polerowania Enhance.

Czy warto skorzystać z kompozytu SDR w leczeniu dziecięcych zębów?

Kompozyt SDR posiada wiele zalet. Analizowane przypadki wskazują na to, iż jest on bardzo skuteczny nie tylko w leczeniu zębów u zdrowych dzieci, ale także u tych objętych różnego jednostkami chorobowymi. Pomimo faktu iż jest to droższy materiał wypełniający, warto jest z niego skorzystać by bez większych problemów i w szybki sposób zlikwidować ubytki u dziecka.

Skomentuj ten wpis