Pojawienie się na zębach przebarwień to poważny problem wśród osób, którym zależy na odpowiednim wizerunku nie tylko w trakcie spotkań towarzyskich, ale także na uczelni czy podczas pracy. Zdrowe i białe zęby są szczególnie ważne wśród osób, które mają do czynienia z licznymi wystąpieniami publicznymi i spotkaniami z innymi ludźmi, a więc wśród pracowników mediów, muzyków, nauczycieli i wykładowców, a także przedstawicieli handlowych i sprzedawców.
Nawet codzienna higiena zębów poprzez ich szczotkowanie, używanie płynu do płukania ust oraz nici dentystycznej, nie pozwala uniknąć przebarwień. Dentysta w większości przypadków jest w stanie usunąć przebarwienia stosując specjalistyczne środki i metody leczenia. Jednak nie należą one do najtańszych, dlatego warto postawić na profilaktykę i zastanowić co może być przyczyną przebarwień na zębach i czy istnieją sposoby na to by można było ich uniknąć.
Niewłaściwa dieta
Jedną z podstawowych przyczyn pojawiania się na zębach przebarwień jest nieodpowiednia dieta. Jeśli chodzi o posiłki, szczególnie niszczący wpływ na szkliwo mają kiszone warzywa oraz owoce cytrusowe (np. pomarańcze ,grejpfruty czy mandarynki). Przez erozję szkliwa sprawiają one bowiem, że zęby stają się przezroczyste, co nie wygląda zbyt estetycznie. Z kolei w przypadku napojów, aby uniknąć przebarwień, warto jest wyeliminować w jak największej mierze nie tylko zawierające kofeinę kawę i colę, ale także herbatę, czerwone wino oraz soki owocowe (w pierwszej kolejności te, które powstają z ciemnych owoców).
Sprawdź jakie produkty rujnują zdrowie zębów >>
Używki
Nawet bardzo skrupulatna higiena zębów nic nie pomoże w kwestii ich wyglądu, jeśli będzie się narażało je na zgubny wpływ różnego rodzaju używek. Oprócz kawy, bardzo niebezpieczne dla zębów są papierosy. Zawierają one nawet kilka tysięcy toksycznych substancji, które powodują szybkie powstawanie przebarwień na zębach. U osób, które zaczęły palić papierosy, zęby w ciągu kilku miesięcy przyjmują nieestetyczny, żółty odcień. Jeszcze szybciej zęby ulegają przebarwieniom w przypadku zażywania narkotyków. Szczególnie niebezpieczna dla szkliwa jest metaamfetamina, która znajdujący się w zębach fosforan wapnia zamienia na siarczan wapnia, przez co zęby w kilka tygodni nie tylko są w stanie stracić swój naturalny kolor, ale także zostają objęte próchnicą i pojawia się stan zapalny dziąseł. Tutaj do odzyskania blasku zębów, oprócz dentysty specjalizującego się w usuwaniu przebarwień, będzie także potrzebny dentysta-stomatolog.
Leki
Także niektóre leki mogą mieć wpływa na przebarwienia zębów. Warto jest o tym wiedzieć by móc, w razie takiej konieczności, skonsultować z lekarzem zmianę stosowanych środków farmakologicznych, chociaż czasami taka zmiana nie będzie po prostu możliwa ze względu na brak zamienników. Wśród leków, które mogą powodować przebarwienia na zębach znajdują się niektóre antybiotyki (jak np. tetracyklina). Warto jest unikać ich długotrwałego stosowania, skracając czas korzystania z nich maksymalnie do 1 tygodnia i starając się je zastąpić mniej inwazyjnymi lekami.
Urazy
Kolejną przyczyną występowania na zębach przebarwień mogą być również urazy mechaniczne. Gdy pęka w związku z tym szkliwo, zęby są bardziej narażone na wywołujące przebarwienia osady i kamień nazębny. Przebarwienia mogą także wynikać ze ścierania się szkliwa poprzez mimowolne ruchy zębami w związku ze stresem czy z wadami zgryzu (tzw. bruksizm). W tym przypadku warto jest, w zależności od przyczyny, zastanowić się nad stosowaniem leków uspokajających i psychoterapii, bądź też nad wizytą u protetyka.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis