Na pozór prosty wybór szczoteczki do zębów może okazać się niełatwym. Na sklepowych półkach czekają na nas te tradycyjne, elektryczne oraz soniczne. Kosztują od 10 do blisko 600 złotych i wyraźnie się od siebie różnią. Czy jednak rzeczywiście można zawierzyć powszechnej opinii, że tylko najdroższe modele, czyli szczoteczki soniczne są w stanie oczyścić nasze zęby?

Szczoteczkowe dylematy

Higiena jamy ustnej ma istotny wpływ nie tylko na piękny uśmiech, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Wsłuchując się w reklamowe zapewnienia producentów można dać się uwieść szczoteczkom z górnej półki i sięgnąć po modele elektryczne lub soniczne. Pojawia się jednak pytanie, czy naprawdę jest to konieczne?

Szczoteczka soniczna działa łącząc dynamiczne ruchy włókien o częstotliwości dźwiękowej z trybem wymiatającym. To w istocie unowocześniona wersja szczoteczek elektrycznych, producenci twierdzą, że jest skuteczniejsza i jednocześnie łagodniejsza dla naszych dziąseł. Tymczasem specjaliści podkreślają, że szczoteczka jest jedną z części higieny jamy ustnej. Tym samym jej nieumiejętne używanie nie przynosi dobrych efektów. Warto dodać, że szczoteczka tradycyjna nie jest gorszą, szczególnie jeśli potrafimy odpowiednio czyścić jamę ustną i stosujemy się do zasad, które wskaże nam stomatolog.

Soniczna czy tradycyjna – wybór oparty o rozsądek

Fala emitowanych dźwięków sprawia, że szczoteczka soniczna wzbudza drgania we włóknach. Równoczesne wprawienie w ruch cząsteczek wody wytwarza mikrobąbelki uderzające w powierzchnię zębów. To skutkuje usunięciem płytki nazębnej i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Kompleksowe rozwiązanie to dbałość o powierzchnię zębów oraz o przestrzenie międzyzębowe. Stomatolodzy jednak podchodzą do tego rozwiązania z pewną rezerwą. Nie oznacza to, że szczoteczki dźwiękowe nie spełniają swojej funkcji, ale o to, że twierdzenie, że tylko ich używanie daje pewność doskonale wykonanej higieny jamy ustnej jest poniekąd błędne.

W praktycznym ujęciu nie ma różnic pomiędzy skutecznością szczoteczek ręcznych, elektrycznych i sonicznych. To oznacza, że prawidłowe szczotkowanie każdą z nich daje porównywalne efekty. Dodając do tych tradycyjnych nici dentystyczne śmiało można stwierdzić, że higiena jamy ustnej w każdym przypadku jest tak samo doskonała. Oczywiście, nie można pominąć faktu, że szczoteczka dźwiękowa wytwarza blisko 30 tysięcy drgań na minutę, a manualna tylko tyle ile jesteśmy w stanie wykonać prawidłowych ruchów. Nie mniej, wyniki badań nie wykazują spektakularnej różnicy procentowej w usuwaniu płytki nazębnej. Szczoteczka soniczna usuwa bowiem około 10 procent więcej płytki od szczoteczki tradycyjnej. Z uwagi na fakt, że szczoteczki dźwiękowe to swego rodzaju następcy szczoteczek elektrycznych zaskakująca może być informacja, że szczoteczki elektryczne wykonujące ruchy dwupłaszczyznowe (oscylacyjno-rotacyjne i pulsacyjne) przynoszą lepsze efekty od tych najnowocześniejszych. Cała tajemnica pielęgnacji tkwi więc w odpowiednim przyłożeniu szczoteczki i wykonywaniu prawidłowych ruchów. Istotą prawidłowej higieny jamy ustnej jest właściwe czyszczenie. Każda szczoteczka to inny kąt przyłożenia. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy obrana przez nas technika jest prawidłowa dobrze zapytać się o to stomatologa, pamiętając, że złe użycie szczoteczki może przynieść nam także szkody.

Indywidualny dobór szczoteczki

Szukając najlepszej szczoteczki do zębów, nie powinniśmy kierować się sugestiami reklam, wprost przeciwnie, każdy z nas musi dokonać wyboru na podstawie kilku istotnych czynników. Pierwszym kryterium wyboru powinny być nasze dziąsła. Jeśli te są nadwrażliwe i mają skłonność do mikrouszkodzeń, szczoteczka elektryczna nie jest dobrym rozwiązaniem. Ta kwestia jest także istotna pod kątem doboru twardości włosia w szczoteczce. Obnażone korzenie, stan zapalny czy zapalenie przyzębia wskazuje na wybór miękkiej wersji. Soniczne szczoteczki są mniej agresywne dla naszych dziąseł, dlatego mogą po nie sięgać osoby z implantami, aparatami ortodontycznymi, protezami. Jeśli nie wiemy która szczoteczka będzie dla nas najwłaściwsza, pomocna okaże się porada stomatologa, który nie tylko zasugeruje jej wybór, ale przypomni o standardach czyszczenia jamy ustnej. Samo kupno nowoczesnej szczoteczki nie jest wystarczające – konieczne jest połączenie narzędzia z techniką oraz dodatkowymi narzędziami tj. nici dentystyczne. Pamiętajmy też, że szczoteczka soniczna to krótszy czas czyszczenia zębów. Stomatolodzy dodają także, że niezależnie od tego, z jakiej szczoteczki korzystamy, zbyt częste (więcej niż 3 razy dziennie) szczotkowanie także może być przyczyną problemów z dziąsłami.

Skomentuj ten wpis