Szczoteczka do zębów, przedmiot codziennego użytku bardzo dobrze nam znany, przede wszystkim pozwala nam utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej. Do jej zadań należy usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni dziąseł oraz zębów, pomaga także usuwać resztki pokarmowe. A jednak niejednokrotnie okazuje się, że samo szczotkowanie zębów tradycyjną szczoteczką manualną nie jest wystarczające, gdyż nie dociera ona do wielu trudno dostępnych miejsc, o które także powinniśmy się zatroszczyć. Noszenie aparatu ortodontycznego lub też protezy także wymusza na nas niejednokrotnie inny sposób troski o zdrowie naszej jamy ustnej. Na szczęście, na rynku znajdziemy także specjalistyczne szczoteczki do zębów, które odpowiednio dobrane do pacjenta pozwalają na odpowiednie, regularne zadbanie o właściwe czyszczenie zębów. Nieodzowne są także porady specjalistów, którzy potrafią zarekomendować odpowiedni model szczoteczki do posiadanego przez nas problemu.

Higiena jamy ustnej ze szczoteczką międzyzębowa

Ta szczoteczka specjalnego przeznaczenia w szczególności sprawdzi się w następujących sytuacjach:

 • Doskonale usunie płytkę nazębną w przestrzeniach międzyzębowych, gdzie bardzo często dotarcie zwykłą szczoteczką manualną nie jest możliwe.
 • Sprawdzi się przy czyszczeniu zębów z założonym aparatem ortodontycznym.
 • Okaże się pomocna przy czyszczeniu jamy ustnej z implantami oraz mostkami protetycznymi.

Warto jednak mieć na względzie jedną, kluczową sprawę — szczoteczka tego typu powinna być wykonana na wymiar, aby nie była zbyt mała ani zbyt duża. Co więcej, w przypadku różnych przestrzeni międzyzębowych, wielkości mogą się od siebie różnić, co oznacza, że podczas późniejszego mycia w różnych miejscach może być konieczne stosowanie różnych szczoteczek. Szczoteczka może mieć kształt walcowy lub stożkowy.

Szczotka ortodontyczna — odpowiednia higiena dla osób z aparatami

Ten rodzaj szczoteczki dedykowany jest wszystkim tym pacjentom, którzy na co dzień noszą aparaty ortodontyczne. Szczoteczka ta posiada specjalną budowę, dzięki której o wiele precyzyjniej uda się nam wyczyścić zarówno zęby, jak i sam aparat. Posiada rzędy włókien dwóch różnych długości — zewnętrzne rzędy (wyczyszczą powierzchnię zębów nad i pod zamkami) są dłuższe, wewnętrzne zaś krótsze, aby efektywniej czyścić sam aparat.

Szczoteczka dla pacjentów posiadających protezy

Szczoteczka do ruchomych uzupełnień protetycznych to model, który posiada dość twarde, równo ułożone włosie. Niektóre modele tego rodzaju szczoteczek dodatkowo mogą posiadać jeden wysunięty pęczek włosia, dzięki któremu możemy lepiej docierać do różnego rodzaju zakamarków. Warto także zauważyć, że jej główka jest odrobinę większa niż w przypadku tradycyjnej szczoteczki do zębów. Bardzo często szczoteczka pomaga oczyszczać podniebne i językowe powierzchnie przy mostach na implantach. Ten rodzaj szczoteczki z pewnością sprawdzi się przy:

 • Codziennej pielęgnacji jamy ustnej u pacjentów posiadających ruchome uzupełnienia protetyczne.
 • Czyszczeniu aparatów ortodontycznych ruchomych.
 • Czyszczeniu szyn retencyjnych i relaksacyjnych.
 • Czyszczeniu zębów u osób posiadających takie wady zgryzu, gdzie nie ma możliwości wykonania efektywnego i precyzyjnego ruchu wymiatającego podczas szczotkowania.

Higiena jamy ustnej po operacji — zastosowanie szczoteczki pooperacyjnej

To specjalny rodzaj szczoteczki, która przede wszystkim charakteryzuje się ustawionym i gęstym, ale miękkim i cienkim włosiem. Taką szczoteczką najlepiej myć zęby do około 7 dni od zabiegu, jednak tylko w określonych miejscach — pozostałe nadal trzeba oczyszczać tradycyjną szczoteczką. Ten model specjalistycznej szczoteczki przede wszystkim:

 • Znacząco zmniejsza możliwość występowania powikłań po operacji.
 • Pozwala na przyspieszenie procesu gojenia się.
 • Ogranicza odkładanie się płytki bakteryjnej.

Aby jak najskuteczniej dotrzeć do każdego miejsca — szczoteczka jednopęczkowa

Szczoteczki te mogą mieć tak naprawdę różną długość włosia, kształt czy też miękkość. Bardzo ważne jest więc, aby dobrać jej rodzaj tak, aby móc, jak najlepiej docierać do miejsc niedostępnych dla tradycyjnej szczoteczki. Szczoteczka ta zazwyczaj charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, a zbudowana jest z jednej, dość krótkiej kępki włosia. Czyszczenie zębów tą szczoteczką najlepiej przeprowadzać wykonując ruchy małych kółeczek, można też czyścić prostymi ruchami zamiatania. Ten model specjalistycznej szczoteczki sprawdzi się w następujących sytuacjach:

 • Przy czyszczeniu zębów stojących pojedynczo lub też wychylonych z łuku.
 • Przy czyszczeniu miejsc stłoczonych w jamie ustnej.
 • Dla osób posiadających odruch wymiotny — szczoteczka ta posiada małe rozmiary, jest więc znacznie mniej inwazyjna.
 • Dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne.
 • Do mycia policzkowych oraz dystalnych powierzchni zębów trzonowych.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele akcesoriów, które pomogą nam w perfekcyjny sposób zatroszczyć się o higienę jamy ustnej. Jednak – mając do dyspozycji aż tyle produktów – możemy czuć się zagubieni. Tutaj jednak z pomocą zawsze mogą przyjść specjaliści, którzy pomogą nam z jednej strony — wybrać właściwe produkty, a z drugiej strony pokażą, w jaki sposób ich używać. To właśnie higienistka dentystyczna polecając nam różnego rodzaju specjalistyczne szczoteczki do zębów poradzi nam, jak najbardziej efektywnie czyścić zęby w sytuacjach, kiedy nosimy aparat ortodontyczny, posiadamy uzupełnienia protetyczne, jesteśmy zaraz po zabiegu chirurgicznym lub po prostu — kiedy zależy nam na tym, aby nasza domowa, codzienna higiena jamy ustnej była bardziej profesjonalna.

Skomentuj ten wpis