Próchnica to choroba zębów, która zgodnie z różnymi szacunkami, dotyka nawet 96% całego społeczeństwa. Część przypadków dotyczy osób, które nie mają szczoteczki i nie myją zębów w ogóle, ale również osoby regularnie czyszczące zęby prędzej  czy później muszą się zmierzyć z tym problemem. Próchnica dotyka osoby niemal w każdym wieku. Często nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz zaniedbań w higienie zębów, nieprawidłowej diety czy stosowania leków i używek, do jej pojawienia się może dojść przez bliski kontakt z inną osobą. Choć niewiele osób o tym wie, próchnica jest chorobą zakaźną, więc można się nią zarazić tak samo jak np. grypą. Bagatelizowanie objawów próchnicy może się skończyć źle nie tylko dla osoby z chorymi zębami, ale także dla osób jej bliskich.

W jaki sposób może dojść do zarażenia się próchnicą?

Do zarażenia się próchnicą może dojść przede wszystkim przez pocałunek. Dochodzi wówczas do przedostania się drobnoustrojów poprzez ślinę od osoby cierpiącej na próchnicę do drugiej osoby. Zarazić próchnicą mogą się jednak nie tylko nastolatkowie i osoby dorosłe. Bardzo często problem ten dotyczy niemowląt i dzieci, które zarażają się próchnicą od osób dorosłych. Związane jest to m.in. z wspólnym używaniem sztućców. Do zarażenia się próchnicą najczęściej dochodzi w takim wypadku w sytuacji, gdy osoba dorosła próbując sprawdzić łyżeczką lub widelcem czy dany posiłek przed jego podaniem dziecku ma odpowiedni smak i czy nie jest zbyt gorący, przekazuje w ten sposób bakterie, które dostają się do jamy ustnej dziecka w trakcie jedzenia próbowanej wcześniej przez dorosłą osobę potrawy. Niebezpieczne dla zdrowia zębów dziecka może być oprócz tego oblizywanie przez rodzica smoczka, po upadku na ziemię. Taki zabieg, który ma na celu chronić dziecko przed drobnoustrojami, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego warto jest sobie nie upraszczać sprawy i zastosować do umycia smoczka bieżącą wodę.

Jak można uniknąć próchnicy?

Aby móc uniknąć próchnicy u siebie, jak i u swoich bliskich, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna. Musi być ona nastawiona nie tylko na prawidłową higienę zębów, poprzez ich szczotkowanie, płukanie jamy ustnej za pomocą płynu do płukania ust oraz używanie nici dentystycznej. Warto jest pamiętać również o odpowiedniej diecie ukierunkowanej na regularne spożywanie posiłków oraz unikanie słodyczy, które można zastąpić owocami. Ważna jest oprócz tego regularna kontrola zębów co najmniej raz na pół roku, którą przeprowadza stomatolog w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Stomatologia obecnie rozwinęła się tak bardzo, że zabiegi, które wykonuje dentysta są bezbolesne, szczególnie w przypadku stosowania znieczulenia miejscowego. Gdy zęby u osób, które składają sobie pocałunki i używają tych samych sztućców, są zdrowe, wówczas nie istnieje ryzyko zarażenia się próchnicą. Dlatego dobrze jest zwrócić bliskiej osobie uwagę by udała się do dentysty, jeśli posiada ona próchnicę zębów. W ten sposób można ochronić przed tym problemem całą rodzinę.

Skomentuj ten wpis