Pielęgnacja jamy ustnej pozwala cieszyć się białym uśmiechem, oraz zdrowymi zębami. Jednak szczotkowanie zębów to bardziej skomplikowany rytuał niż nam się wydaje. Mimo iż szczotkowanie zębów to prosta czynność, wciąż wiele osób popełnia podstawowe błędy.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Zęby powinno się myć co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. Szczotkowanie zębów powinno zajmować nie mniej niż dwie minuty. Osobą które mają nadwrażliwe dziąsła nie zaleca się częstego i zbyt intensywnego szczotkowania. Należy również pamiętać o prawidłowym doborze pasty do zębów oraz szczoteczki o odpowiednim kształcie i twardości włosia.

Choć może się to wydawać zabawne, naukowcy przez dziesiątki lat poszukiwali skutecznej metody mycia zębów. I tak powstały różne koncepcje, polecane przy różnorodnych schorzeniach związanych z dziąsłami i zębami. Dzięki tym badaniom mamy do dyspozycji między innymi metody szczotkowania takie jak: poziome, wibracyjne, pionowe, wymiatające itd.

Nie popadajmy w przesadę, po prostu pamiętajmy, aby skrupulatnie, dokładnie i z odpowiednią częstotliwością myć zęby. Każdy z nas musi wypracować sobie odpowiednią metodę. Przy każdorazowym myciu warto wyszczotkować każdą powierzchnię zębową a także język, na którym mogą rozwijać się bakterie.

Skomentuj ten wpis