Zastanawiając się nad odbudową braków w uzębieniu warto rozważyć korzyści jakie dają implanty. Aktualnie Implanty stomatologiczne, ( implanty zębów, implanty zębowe ) to najnowszy sposób wykorzystywany do tego typu zabiegów. Implanty posiadają właściwości pozwalające na estetykę i komfort posiadania własnych zębów.

Tytan w implantologii

Obecnie w implantach stosuje się  tytan. Metal ten wprowadzony do organizmu (implantologia) bezpośrednio współistniejący z jego tkankami żywymi, nie jest traktowany jako ciało obce i co za tym idzie nie jest odrzucany. Zespala się z żywymi tkankami w procesie zwanym osteointegracją. Przełomem w stomatologii i nie tylko było odkrycie tytanu w XX wieku które uzyskało nagrodę Nobla. Już miliony ludzi na całym świecie korzystają z zalet tego metalu.

Czym tak naprawdę są implanty?

Implanty to śruba wykonana z tytanu o bardzo dokładnym kształcie oraz odpowiedniej powierzchni, którą lekarz stomatolog aplikują do kości w szczęce. Implant „instaluje się” w miejscu gdzie utracono korzeń zęba. Następnie opiera się na nim koronę protetyczną wykonaną z porcelany. Mimo, iż nie jest to prawidłowa nazwa, potocznie implantem określa się cały ząb ( śródkostny wszczep i protetyczną koronę ) który został w ten sposób odbudowany.

Wyróżniamy dwie części wstawiania implantów: chirurgiczną i protetyczną. Pierwsza dotyczy umieszczania w kości implantu stomatologicznego. Zabieg ten wykonuje sie w znieczuleniu miejscowym. Bywa on bezbolesny lecz jest mniej inwazyjny niż skomplikowana ekstrakcja zęba.

Kiedy już implanty zostaną wstawione, zaszywa się ranę i pozostawia implanty stomatologiczne na 3 do 6 miesięcy, całkowicie przykryte dziąsłem. To czas potrzebny na osteointegrację –  czyli tak zwany proces zespolenia się kości z powierzchnią implantów zębów. Dzięki temu mocowanie staje się nawet kilkukrotnie wyższe niż w przypadku prawdziwego zęba.

Implanty odsłania się po upływie odpowiedniego czasu. Wówczas w jamie ustnej wykonuje się ostateczne uzupełnienie protetyczne. W zależności od planu leczenia a także od rodzaju braków w uzębieniu są to mosty, pojedyncze korony lub protezy na zatrzaskach.

Skomentuj ten wpis