Mianem halitozy określa się problem nieświeżego oddechu, który dotyczy osoby dorosłe i młodzież. Halitoza może być wywoływana przez szereg różnych czynników. Można z nią walczyć, chociaż w przypadku dużych zaniedbań, doprowadzenie swojego oddechu do świeżości może być bardzo trudne.

Co najczęściej wywołuje halitozę?

Najczęstszą przyczyną halitozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, ze względu na niską częstotliwość i niedokładność mycia zębów, co powoduje zaleganie na nich pozostałości po spożytych posiłkach i rozwój różnego rodzaju bakterii. Dodatkowo jeśli naszych zębów nie przegląda regularnie dentysta, uzupełniając ubytki lub lecząc różnego rodzaju schorzenia, wówczas halitoza może być problemem trudnym do usunięcia. Nie zawsze jednak odpowiednia higiena jamy ustnej jest w stanie spowodować, że nie będziemy mieli problemu z nieświeżym oddechem. Halitozę mogą wywoływać także niektóre leki. Szczególnie ciężko jest pozbyć się problemu halitozy wśród osób, które biorą leki na nadciśnienie. Równie często halitoza stanowi trudny do rozwiązania problem dla osób, które mają problemy z układem pokarmowym, w szczególności, jeśli ich konsekwencją są częste zaparcia. Halitoza oprócz tego pojawia się stosunkowo często u kobiet, które znajdują się w trakcie menopauzy lub stosują różnego rodzaju diety odchudzające. Co ciekawe, również to co jemy może mieć wpływ na nieświeży oddech. Wówczas nawet najlepszy stomatolog nie będzie w stanie zlikwidować halitozy.

Czego warto jest unikać w diecie przy halitozie?

Aby uniknąć halitozy lub zlikwidować ją gdy już się pojawi, należy wystrzegać się w swojej codziennej diecie niektórych warzyw, szczególnie tych o ostrym smaku, jak np. cebula, czosnek czy por, a także ostrych przypraw (najbardziej negatywny wpływ na świeży oddech mają papryka i pieprz, ale także zdobywające w ostatnich latach coraz większą popularność – imbir oraz curry). Nawet jeśli po spożyciu posiłków zawierających dużą ilość takich warzyw bądź przypraw, umyje się zęby lub zastosuje zamiennik ich szczotkowania w formie gumy do żucia i tak przez kilka lub kilkanaście kolejnych godzin oddech będzie nieświeży. Z kolei częste spożywanie potraw bogatych w ostre w smaku warzywa i przyprawy może spowodować utrwalenie problemu nieświeżego oddechu, dlatego tak niezwykle ważne jest by zwracać uwagę na to co się je i rezygnować od czasu do czasu z pikantnych potraw na rzecz potraw nieco łagodniejszych w smaku. Wówczas nie powinno być problemów z nieświeżym oddechem przy przebywaniu w towarzystwie lub sam na sam z bliską nam osobą.

Jak dbać o zęby i jamę ustną by uniknąć halitozy?

Obok stosowania odpowiedniej diety, halitozy można uniknąć poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej. Oprócz codziennego szczotkowania zębów co najmniej dwa razy, powinna ona obejmować także płukanie ust za pomocą płynu do płukania jamy ustnej. Pozwoli to na usunięcie jak największej ilości bakterii. Doskonałe działanie bakteriobójcze, jeśli chodzi o jamę ustną, mają także rumianek bądź szałwia spożywane w formie naparu. Warto również jest zadbać o odpowiednie nawilżenie jamy ustnej poprzez picie codziennie co najmniej 1,5 litra wody mineralnej. Woda ma działanie oczyszczające dla organizmu i pozwala na pozbycie się zalegających w nim bakterii i toksyn.

Skomentuj ten wpis