Dziedzina stomatologii ciągle się rozwija. Naukowcy każdego dnia odkrywają coraz to ciekawsze formy i metody leczenia uzębienia. Należy do nich m.in. CBCT. Już od wielu lat stosuje się ten zabieg, ale w ostatnich czasach zyskał on nowe znaczenie

Dzięki niemu znacznie poprawiła się dziedzina implantologii. Zacznijmy od tego, co to właściwie jest CBCT?

CBCT – nowoczesna tomografia

CBCT jest to tomografia wiązki stożkowej. Jest to jeden z rodzajów tomografii komputerowej. Pozwala on na dokładne zobrazowanie twarzoczaszki pacjenta oraz jego uzębienia. Zdecydowaną zaletą CBCT jest krótki czas zabiegu. Dzięki temu można szybko uzyskać pożądane fotografie twarzoczaszki. Jedno zdjęcie CBCT pozwala na uzyskanie potrzebnych informacji, które dotąd wymagały wielu zdjęć zębowych, panoramicznych, zgryzowych. To prawdziwy przełom w dziedzinie stomatologii. Dodatkowo, zabieg CBCT jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta.

Początkowo tomografię wiązki stożkowej wykorzystywano głównie w stomatologii. Znalazła ona jednak swoje zastosowanie także w chirurgii, laryngologii, ortodoncji, endodoncji. W ostatnich czasach z CBCT zaczęto także korzystać w implantologii. To prawdziwy przełom dla tej dziedziny!

CBCT w implantologii

Implantologia ma na celu wypełnienie braków uzębienia danego pacjenta. Ten zabieg stosuje się nie tylko w celach czysto estetycznych. Implanty mają również na celu poprawienie mechaniki narządu żucia. Aby osiągnąć pożądany efekt, bardzo ważna jest szczegółowa analiza uzębienia pacjenta. Tutaj przychodzi z pomocą zabieg CBCT.

CBCT jest szczególnie przydatnym zabiegiem, w przypadku osób, które wymagają specjalnego, skomplikowanego leczenia. Dzięki zdjęciom wykonanym za pomocą tomografii wiązki stożkowej, uzyskuje się nie tylko obraz tkanek miękkich, ale także i struktury kostnej. To pozwala na dokładną analizę przebiegających nerwów, naczyń krwionośnych oraz umiejscowienia korzeni zębów. Dzięki temu dentysta może dokładnie zaplanować swoje badanie oraz ocenić jego potencjalne ryzyko.

Korzystając z tomografii komputerowej CBCT, uzyskujemy bardzo dokładny obraz 3D. Później można go wykorzystać do wirtualnego planowania danych zabiegów. To pozwala na dokładną analizę, dzięki której ryzyko niepożądanych efektów spada do zera. To bardzo cenna informacja dla pacjentów, którzy dotąd bali się skorzystać z zabiegów implantologii.

Tomografia CBCT jest wyjątkowo bezpieczna dla pacjenta. Podczas zabiegu, pożądane zdjęcia uzyskuje się poprzez tylko jeden obrót źródła promieniowania. To prawdziwa rewolucja w dziedzinie tomografii! Dawka promieniowania, którą pacjent otrzymuje w przypadku zastosowania CBCT jest kilkunastokrotnie mniejsza, niż przy korzystaniu z tradycyjnego tomografu CT. Dzięki temu, pacjenci nie odczuwają żadnych skutków ubocznych.

Zdecydowaną zaletą tomografii CBCT jest jej krótki czas trwania. Całe badanie trwa zwykle od 10 do 40 sekund. W przypadku standardowej tomografii pożądane zdjęcia uzyskuje się po upływie kilku minut. Wbrew pozorom, zabieg CBCT jest zdecydowanie tańszy. A to bardzo ważna informacja dla wielu pacjentów.

Skomentuj ten wpis