Dbałość o zęby i codzienna higiena jamy ustnej są niezbędne, by zachować zdrowe zęby bez próchnicy, a także takie oznaki zdrowia jamy ustnej jak świeży oddech, zdrowe dziąsła, brak przebarwień zębów i brak wszelkich innych problemów.

Akcesoria wspomagające higienę jamy ustnej

Wydaje się, że wystarczy sama szczoteczka i pasta, by to osiągnąć, jednak na rynku dostępnych jest wiele produktów i akcesoriów, które pomagają lepiej dbać o higienę i taka pielęgnacja na pewno daje jeszcze lepsze efekty, zgodzi się co do tego każdy dentysta. Co prawda uważa się, że najważniejsze jest usuwanie płytki nazębnej, gdyż to w niej rozwijają się bakterie, to zaś mechanicznie robi szczoteczka, pasta zaś jest mniej ważna. Ale istotny jest na przykład rodzaj szczoteczki, ponieważ te najzwyklejsze, tradycyjne, nie zawsze dokładnie czyszczą zęby, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzenie międzyzębowe. W sklepach i aptekach można dostać specjalne szczoteczki, także elektryczne, które są małe i specjalnie profilowane. Przypominają one małe wiertełka i być może wyglądają dość niepokojąco, ale są tak zaprojektowane, by doskonale czyścić przestrzenie międzyzębowe. A już niezastąpiona w tej materii jest nić dentystyczna, której każdy powinien używać, ale, jak pokazują badania, robi to tylko niewielka część Polaków. Można dostać różnego rodzaju nici dentystyczne, na przykład miętowe, przez co ich używanie jest przyjemnością, a przy tym wydatnie pomaga zachować zdrowie zębów oraz dziąseł.

W sklepach dostępne są również szczoteczki wielozadaniowe. Mają specjalne powierzchnie, które czyszczą nie tylko zęby (wydłużone włoski czyszczą przestrzenie między zębami, więc cała szczoteczka zapewnia czyszczenie w efekcie 3 D), ale też język i policzki. To bardzo ważne, gdyż stomatologia już dawno udowodniła, że przeważająca część bakterii nie znajduje się na zębach. Można również kupić szczoteczki w formie skrobaczek przeznaczone specjalnie do dokładnego czyszczenia języka. Bakterie, które się na nim gromadzą, nieraz nawet w formie nieestetycznego nalotu, odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach z ust, dlatego jeśli ktoś ma z tym problem, zaopatrzenie się w taką szczoteczkę może go od niego uwolnić.

Innym produktem, jakiego zdecydowanie warto używać, jest antybakteryjny płyn do płukania ust. Najlepsze efekty daje stosowanie tego rodzaju preparatów po wieczornym umyciu zębów, ale to również doskonały sposób na odświeżenie oddechu i usunięcie bakterii kiedy nie ma możliwości umyć zębów. Płyny takie cechują się wysoką skutecznością jeśli chodzi o usuwanie bakterii, stanowią więc znakomite uzupełnienie dla szczoteczki, pasty i nici dentystycznej.

Jeśli chodzi o pasty, to na rynku oczywiście jest ich ogromny wybór. Dentyści wskazują jednak, by wybierać pasty o średnim wskaźniku ścieralności, za to ostrożnie podchodzić do past wybielających. Co prawda zazwyczaj mają one tylko delikatne działanie wybielające i jedynie usuwają przebarwienia, nie naruszając szkliwa, niemniej ich nadmierne stosowanie może doprowadzić do jego osłabienia i zaskutkować na przykład nadwrażliwością zębów. Warto za to stosować pasty, które kompleksowo chronią zęby i zapewniają higienę jamy ustnej. Niemniej rodzaj pasty naprawdę jest sprawą drugorzędną, o wiele ważniejsze jest dobranie odpowiedniej szczoteczki i jej regularna wymiana – co 3 miesiące.

Istotnymi akcesoriami do dbania  o higienę jamy ustnej, a raczej – zapewnienia sobie zdrowia zębów, są żele fluoryzujące. Nie można ich stosować zbyt często, najlepiej stosować się do wskazówek na opakowaniu bądź indywidualnych zaleceń dentysty. Stosowanie tego rodzaju preparatów pomaga walczyć z próchnicą i może uchronić zdrowe zęby przed ubytkami. Nie jest to może szczególnie przyjemne, gdyż takie żele mają nieprzyjemny smak i nie można ich wypłukać z ust, ale wykazują dużą skuteczność. Ich stosowanie ważne jest zwłaszcza wtedy, gdy stosuje się pastę z małą ilością fluoru.

Oczywiście w sprzedaży znajdują się jeszcze inne akcesoria do dbania o zęby, jednak te wymienione są tymi, które warto stosować. Pozostałe często są nowinkami producentów,  które nie mają większej wartości jeśli chodzi o faktyczne dbanie o zęby i jamę ustną.

Skomentuj ten wpis