Rozwój stomatologii estetycznej sprawił, że dzisiaj każda osoba może cieszyć się pięknym uśmiechem. Piękny uśmiech to wizytówka, która przydaje się na co dzień zwiększając atrakcyjność, co może przyczynić się do poprawienia kontaktów z innymi ludźmi, a także wpływać na sukcesy na polu zawodowym. Dentysta to dzisiaj nie tylko profesja związana z wypełnianiem ubytków, ale także z poprawą ogólnego wyglądu zębów.

Od czego zacząć poprawę wyglądu zębów?

Działania w zakresie poprawy wyglądu zębów warto jest rozpocząć od rozmowy z pacjentem. Podczas takiej rozmowy określa się jakich oczekuje on rezultatów w powiązaniu z dostępnym budżetem. W grę wchodzi często nie tylko wybielanie, ale także zmiana kształtu i ustawienia zębów. Oprócz tego zęby mogą wymagać również leczenia zachowawczego i protetycznego.

Bardzo istotna jest kolejność. Jeśli pacjent zdecyduje się na wybielanie zębów, powinno ono stanowić 1 etap zmiany wyglądu zębów. Dopiero po wybieleniu można zająć się zmianą kształtu i ustawienia zębów oraz leczeniem zachowawczym i protetycznym. Zaleca się odczekanie około 2 tygodni po wybielaniu aby tlen, który pozostał w zębach uległ usunięciu, a kolor zębów ustabilizował się w przypadku gdy w stosunku do zębów będzie stosowana stomatologia zachowawcza polegająca na wypełnieniu zębów lub na wymianie wypełnień. Pozwoli to na zastosowanie odpowiedniego odcienia kompozytu. Natomiast gdy będzie potrzebna odbudowa protetyczna,należy odczekać około miesiąca. Proces doboru właściwego koloru uzupełnień protetycznych w komunikacji z pracownią protetyczną może trwać bowiem kilka lub kilkanaście dni. Przez ten czas istnieje ryzyko, że kolor zębów ulegnie dość gwałtownej zmianie.

Domowe wybielanie zębów – wygodne rozwiązanie dla osób, które nie lubią odwiedzać dentysty

Rozwój stomatologii i stosowanych do wybielania technik i preparatów, sprawił że obecnie zęby możemy wybielić w warunkach domowych osiągając podobne rezultaty jak w przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Dla osób, które dużo pracują lub z różnych względów boją się wizyty u dentysty, jest to idealne rozwiązanie. Bardzo szybko dobre efekty daje nakładkowe wybielanie zębów z wykorzystaniem preparatów PolaNight na noc (zawierających 10,16 lub 22% nadtlenku karbamidu) bądź preparatów PolaDay na dzień (posiadających w swoim składzie 3, 7 i 1/2 lub 9 % nadtlenku wodoru). Wybielanie nakładkowe polega na tym, że dentysta pobiera od pacjenta wyciski zębów i przekazuje specjalne nakładki wykonane na podstawie tak pobranych wycisków. Na takie nakładki nakłada się odpowiedni preparat i umieszcza na zębach na określony czas. Kuracja trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni, w zależności od tego jakie efekty chce się osiągnąć. Ważne jest by w trakcie kuracji stosować tzw. „białą dietę” polegającą na unikaniu napojów, które mogą powodować przebarwienia (jak kawa, mocna herbata, czerwone wino, coca-cola). Specjalistyczne preparaty powodują bowiem częściowe odwodnienie szkliwa. Jest ono wówczas szczególnie narażone na wchłanianie wszelkiego rodzaju barwników, dlatego pacjent powinien zostać uczulony na unikanie takich zachowań.

Osoby, które wolą samodzielnie nie wykonywać zabiegu wybielania, mogą natomiast odwiedzić gabinet dentystyczny, gdzie z wykorzystaniem preparatu PolaOffice, zawierającego 37,5% nadtlenku wodoru, można wybielić zęby już w ciągu 30 minut.

Podtrzymanie efektu białych zębów

Po wybieleniu zębów bądź po ich porcelanowej odbudowie, aby jak najdłużej zachować promienisty uśmiech, warto jest wykonać co najmniej raz w miesiącu wybielanie podtrzymujące. Do usunięcia przebarwień (związanych chociażby z piciem kawy) i utrzymania odpowiedniego koloru zębów najlepszy będzie stosowany raz w miesiącu żel wybielający na noc PolaNight, zawierający 16% nadtlenku karbamidu. Oprócz tego pacjentowi można zalecić także stosowanie past wybielających i płynów do płukania ust.

Zobacz co warto wiedzieć o płynach do płukania jamy ustnej >>

Dzięki tak szerokiemu podejściu do tematu wybielania zębów pacjent będzie mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat bez konieczności ponawiania zabiegu wybielającego.

Skomentuj ten wpis