Nie tylko niewłaściwa higiena zębów, jedzenie i używki mogą szkodzić zębom i jamie ustnej. Wiele osób jest nadal nieświadomych tego, że także niektóre leki mają wpływ na to czy zęby są zdrowe i wyglądają atrakcyjnie. Dla osób, które biorą leki regularnie jest to dość trudny temat, ponieważ często ze względu na brak zamienników leków zostają one postawione przed faktem dokonanym. W wielu przypadkach istnieje jednak możliwość zmiany kuracji farmakologicznej tak, by nie szkodzić swoim zębom i jamie ustnej.
Tetracyklina i inne antybiotyki
Tetracyklina to bardzo popularny antybiotyk, który stosują głównie osoby posiadające problem z trądzikiem. Długotrwałe stosowanie tego antybiotyku może oprócz przebarwień, być jednak destrukcyjne dla jamy ustnej. Przede wszystkim powikłaniami stosowania tetracykliny są nadżerki, owrzodzenia, afty oraz zakażenia grzybicze. Brak odpowiednio szybkiej reakcji i próby zmiany tego antybiotyku na inne leki, może skutkować poważnymi powikłaniami obejmującymi oprócz problemów, którymi będzie się musiał zająć dentysta, także infekcje układu pokarmowego gdzie, by uniknąć poważniejszych konsekwencji dla całego organizmu, będzie potrzebny już specjalista od chorób wewnętrznych.
Leki zaburzające pracę ślinianek
Wśród leków, które są niebezpieczne dla zębów i jamy ustnej, znajdują się także leki zaburzające pracę ślinianek. Zaliczają się do nich przede wszystkim leki stosowane w przypadku wystąpienia alergii (leki przeciwhistaminowe), antydepresanty i wszelkiego rodzaju środki uspokajające oraz leki moczopędne (czyli tzw. diuretyki). Stosowanie tego typu środków farmakologicznych powoduje sytuację, w które zostaje ograniczone wytwarzanie śliny. Jej niedobór w jamie ustnej jest niebezpieczny dla zębów, ponieważ zostają one pozbawione ochrony przed drobnoustrojami. Ślina nawilża bowiem jamę ustną i wypłukuje resztki jedzenia przeciwdziałając tworzeniu się kamienia nazębnego, osadu oraz pojawianiu się próchnicy zębów. Dlatego w przypadku uczucia suchości w ustach warto jest udać się do lekarza, który zastosuje odpowiedni zamiennik leku lub też przepisze tabletki wspomagające wydzielanie śliny przez ślinianki. W ten sposób będzie można uniknąć dużo poważniejszych konsekwencji w postaci chorób zębów i ich utraty.
Cytostatyki
Cytostatyki to grupa leków stosowanych w toku leczenia nowotworów w chemioterapii. O ile w przypadku leków stosowanych na inne schorzenia możliwy jest wybór zamienników, o tyle w tym przypadku osoby chore muszą jedynie zadbać o to by higiena jamy ustnej była na najwyższym poziomie co zminimalizuje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł oraz chorób zębów, które będą powodowały ich rozchwianie i utratę. Cytostatyki obniżają bowiem odporność organizmu wskutek czego bakterie i drobnoustroje mają łatwiejszy dostęp do zębów i dziąseł. Profilaktyka stomatologiczna powinna być w takim przypadku odpowiednio dostosowana do stanu uzębienia tak, by nie zaszkodzić zębom, a spowodować, że przetrwają one w dobrym stanie cykl chemioterapii.
Zobacz również jakie są najczęstsze dolegliwości błony śluzowej jamy ustnej >>
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis