Ślina, choć na pozór nie stanowi niczego nadzwyczajnego, tak naprawdę ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wpływa bowiem nie tylko na proces trawienia, ale również pomaga zachować zdrowie naszych zębów. Warto mieć tego świadomość i poznać lepiej tę niezwykłą substancję, którą wytwarza nasz organizm.

Ślina – co to takiego?

Ślina człowieka w swoim składzie ma aż 99% wody. Wydawać by się więc mogło, że nie ma w niej nic nadzwyczajnego. Tymczasem, o jej ważnych właściwościach decyduje właśnie ten jeden procent. W jego skład wchodzą rozmaite substancje w tym enzymy, które sprawiają, że trawienie przebiega prawidłowo a zęby są odpowiednio chronione przed próchnicą i innymi chorobami. Jak pokazuje profilaktyka stomatologiczna – prawidłowe wydzielanie śliny jest bardzo ważne.

Najważniejsze funkcje śliny

Jedną z najważniejszych funkcji śliny, której organizm dorosłego człowieka produkuje dziennie około 1,5 litra jest nawilżenie jamy ustnej. Dzięki temu błony śluzowe utrzymywane są w dobrej kondycji. Co więcej, ślina ułatwia poruszanie się języka podczas mówienia oraz żucia.

Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystkie jej zalety. Ma ona bowiem zbawienny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej. Dzięki zawartym w niej substancjom działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza proces gojenia się ranek i mikrourazów w obrębie jamy ustnej.

Ważną jej funkcją jest również ułatwianie przełykania pokarmów. Dzięki niej znacząco maleje bowiem ryzyko zakrztuszenia się lub zadławienia – oblepione śliną kęsy jedzenia o wiele łatwiej wpadają do żołądka.

Co więcej, ślina wpływa też na to jak odczuwamy smak. Jak dowodzą badacze – tylko nawilżone kubki smakowe są bowiem w stanie odczuwać poszczególne smaki.

Warto również wspomnieć o tym, że neutralizuje ona kwaśny odczyn płytki nazębnej oraz wypłukuje z przestrzeni między zębowych resztki jedzenia. Dzięki temu higiena jamy ustnej jest znacznie łatwiejsza do zachowania. Właśnie dlatego zaleca się żucie gumy po posiłku – powoduje ona bowiem zwiększenie produkcji śliny, dzięki czemu nasza jama ustna jest lepiej oczyszczona.

Gdy śliny jest za mało

Niestety, ślinianki nie zawsze funkcjonują prawidłowo. W wyniku przyjmowania leków zaburzających pracę ślinianek, chemioterapii, chorób naczyń krwionośnych oraz cukrzycy może bowiem dojść do zaburzenia ich funkcjonowania i ograniczonego lub całkowitego braku wydzielania śliny. Choroba ta to kserostomia. Jej konsekwencjami może być nie tylko zaburzenie prawidłowego trawienia czy problemy podczas spożywania pokarmów, ale również powstawanie trudno gojących się owrzodzeń, zaabonowanej próchnicy czy tez bardzo nieprzyjemnego zapachu z ust. To poważny problem, z którym należy walczyć. Pomóc nam może w tym dobry stomatolog. Leczenie suchości w ustach polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków stymulujących wydzielanie śliny.

Podsumowując – ślina ma ogromnie ważne znaczenie dla naszego zdrowia. Tylko odpowiedni poziom jej wydzielania pozwala nam cieszyć się zdrowymi zębami oraz prawidłowym trawieniem. Jeśli więc obserwujemy problemy z niedostateczną jej ilością warto działać i zadbać o swoje zdrowie.

Skomentuj ten wpis