Zdrowe i piękne zęby to marzenie wielu osób na całym świecie. Niestety nawet pomimo starannego mycia zębów co najmniej 2 razy dzienne i regularnych wizyt u stomatologa, mogą pojawić się schorzenia, które będą powodowały ich degradację. Zalicza się do nich m.in. bruksizm.

Czym jest bruksizm i jakie są jego przyczyny?

Mianem bruksizmu określa się mimowolne zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie, występujące w stanach zdenerwowania lub w nocy. Bruksizmowi towarzyszy oprócz tego stosunkowo często krwawienie z dziąseł, bóle głowy, pleców i karku, a także zaburzenia słuchu i produkcji śliny. Zdaniem wielu specjalistów bruksizm może być związany z nieprawidłową czynnością bioelektryczną mózgu co powoduje nadmierną aktywność mięśni, które poruszają żuchwą. Oprócz stresu, bruksizmowi sprzyjają wady zgryzu oraz nieodpowiednio wykonane wypełnienia, źle dopasowane mosty, korony i protezy. Może być więc on konsekwencją błędów, które popełnił dentysta. W przypadku wykrycia bruksizmu, bardzo ważne jest szybkie zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Brak podjęcia działań w tej kwestii może skończyć się bowiem nie tylko uszkodzeniem szkliwa, ale także powstaniem na zębach pęknięć, czego konsekwencją jest ich kruszenie się.

Jak skutecznie leczyć bruksizm?

Skuteczne leczenie bruksizmu wymaga najpierw poznania jego dokładnej przyczyny, jak i okresu, w którym jego objawy się nasilają. W tym celu należy odwiedzić gabinet stomatologiczny. I tak, jeśli dentysta określi, że przyczyną bruksizmu są błędy przy przygotowaniu wypełnień, mostów, koron i protez, konieczne będzie ponowne leczenie protetyczne. W przypadku wad zgryzu, należy natomiast udać się do ortodonty, który zastosuje odpowiednie narzędzia prostujące uzębienie. Po trzecie, jeśli zgrzytanie zębów pojawia się mimowolnie w nocy, dentysta zaproponuje specjalne nocne nakładki na zęby, podobne do tych, które nakładają sportowcy uprawiający sporty walki. Z kolei jeśli przyczyną bruksizmu jest stres, konieczne będzie zadbanie o odpowiedni relaks. W leczeniu bruksizmu może pomóc regularna aktywność fizyczna, spacery, gorące kąpiele, jak i znalezienie sobie stałej rozrywki, czyli wszystko to co służy poprawieniu ogólnego samopoczucia.

Skomentuj ten wpis