Bezpowrotnie minęły czasy, gdy usunięcie zęba oznaczało poważne braki w uzębieniu. Współczesna stomatologia pozwala na uzupełnienie braków poprzez wstawianie protez czy mostów, wykonanych z wysokiej jakości materiałów.

Jednak każda ze wspomnianych metod wiąże się z jakimiś niedogodnościami – proteza jest ruchoma i należy ją wyjmować do czyszczenia, zaś mosty i korony wymagają oszlifowania innych zębów. Najwięcej możliwości i efekt zębów „jak swoje” dają implanty stomatologiczne, które są oparte na tytanowych śrubach. Dopiero na takich wkładach mocowane są korony, które zastępują usunięte zęby.

Pierwszym etapem, jaki pacjent powinien pokonać, jest wykonanie prześwietlenia. Na tej podstawie lekarz stomatolog, specjalizujący się w implantologii, może podjąć decyzję o wielkości, średnicy i długości wstawianego implantu. Dopasowana do kości pacjenta śruba z wytrzymałego tytanu zostaje wkręcona w szczękę. Taki zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Następnie przez okres do 6 miesięcy trwa zrastanie się tytanu z kością. Ze względu na rodzaj materiału bardzo rzadko dochodzi do odrzutów wszczepianego materiału, jednak takiej ewentualności w czasie leczenia nie można uniknąć. Ostatnim etapem jest umieszczenie korony na implancie, co dla pacjenta najczęściej jest jednoznaczne ze wstawieniem implantu.

Implantologia zajmuje się brakami w uzębieniu i wykorzystuje się w niej coraz nowocześniejsze rozwiązania. Popularne implanty szwajcarskie pozwalają na obciążenie implantu nadbudową protetyczną już po 3 – 6 tygodni od wstawienia implantu. Sama oferta implantów obejmuje także produkty niemieckie i polskie. Niektórzy z producentów oferują specjalny typ implantów, związany ze sposobem wykańczania powierzchni tytanowej. W produktach szwajcarskich pojawia się powierzchnia typu SLA – najlepiej znana i udokumentowana. Tytan w przypadku SLA jest wytrawiany i dodatkowo piaskowany, co zwiększa siłę jego trzymania w kości. Nowsza wersja tego procesu – SLActive – zwiększa proces osseointegracji implantu z kością w początkowym etapie, znacznie także skraca czas, potrzebny na odbudowę kości wokół implantu, zatem w niektórych przypadkach można na nim mocować implant nawet po 2 – 4 tygodniach.

Najnowsze oferty implantów oferują także wkłady wykonane z cyrkonu, jednak w dalszym ciągu implant, podobnie jak implant wykonany z biokompatybilnego tytanu, zachowuje swój charakterystyczny kształt z imitacją korzenia. Część pacjentów nie może korzystać z tradycyjnych implantów, zwłaszcza wtedy, gdy mają usunięte zęby albo gdy doszło już do zaniku kości i dziąseł. W takich przypadkach proponowane są miniimplanty, które są tańsze niż klasyczne implanty.

Na implantach można umieszczać różnego rodzaju prace protetyczne. W przypadku uzupełnienia braku pojedynczego zęba do implantu dodaje się łącznik tytanowy lub cyrkonowy, na których umieszcza się koronę przykręcaną lub cementowaną. Gdy brakuje większej ilości zębów wstawia się mosty, podobnie cementowane lub przykręcane, ale pacjent sam nie może ich wyjmować. Implanty i miniimplanty umożliwiają także umocowanie protez ruchomych, które w tym przypadku mocuje się na zatrzaskach kulowych lub magnetycznych. W tym rozwiązaniu pacjent może samodzielnie zdejmować protezę do czyszczenia.

Skomentuj ten wpis