Nieprzyjemny zapach z ust to dla wielu osób ogromna uciążliwość, która w istotny sposób niekorzystnie wpływa na ich życie. Przykry zapach z ust jest praktycznie niemożliwy do zamaskowania, a tym samym jest on narastający. To z kolei ma istotne przełożenie na stosunki towarzyskie i zawodowe. W niektórych przypadkach może ona prowadzić do wyobcowania, a nawet do stanów depresyjnych, dlatego koniecznie należy podejmować działania mające na celu całkowite wyleczenie halitozy.

Jakie są przyczyny halitozy?

Podstawą do wyleczenia halitozy jest przede wszystkim postawienie trafnej diagnozy, która skupi się na czynniku odpowiedzialnym za powstawanie przykrego zapachu z ust. Wbrew pozorom halitoza nie jest wyłącznie związana z jamą ustną, a co za tym idzie, przyczyny mogą mieć miejsce w innych organach organizmu i związanych z nimi chorobach.

Najczęściej jednak mówimy o halitozie miejscowej, której podłożem są rzeczywiście nieprawidłowości w jamie ustnej. Tutaj najczęstszym winowajcom jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, choroby przyzębia, próchnica, zgorzel, rany poekstrakcyjne, a także nieprawidłowe wypełniania protetyczne, przetoki ropne czy zmiany nowotworowe.

Szukając przyczyn spoza jej obszaru, należy wskazać schorzenia górnych dróg oddechowych, choroby płuc czy przewodu pokarmowego. Co istotne, nie można jej bagatelizować, ponieważ niejednokrotnie jest ona powiązana z poważnymi jednostkami chorobowymi tj. marskość wątroby, cukrzyca czy mocznica.

Mówiąc obrazowo, halitoza jest wyraźnym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś nieprawidłowego, związanego ze stanem zdrowia. Udowodniono także, że może ona występować u osób prowadzących restrykcyjne diety tzw. głodówki, lub diety obfitujące w produkty o mocnym zapachu, palących papierosy oraz czasem spotyka się ją także po bardzo dużym wysiłku fizycznym. Aż 90% przypadków halitozy związanych jest z problemami dotyczącymi jamy ustnej. Odpowiedzialnymi za powstawanie przykrego zapachu z ust są drobnoustroje bytujące na płytce bakteryjnej, na nalocie grzbietowej części języka.

Halitoza powstaje przy udziale beztlenowych bakterii gram-ujemnych, do których należą m.in.

  • Porphyromonas gingivalis;
  • Fusobacterium nucleatum;
  • Treponema denticola;
  • Prevotella intermedia
  • Bacteroides forsythus.

Wymienione bakterie podczas procesów metabolicznych wytwarzają tzw. lotne związku siarki, które charakteryzują się właśnie bardzo intensywnym i zdecydowanie niemiłym zapachem. Innymi słowy, za nieświeży oddech odpowiedzialnymi są : siarczek dimetylu, siarkowodór oraz dwusiarczek dimetylu.

Halitoza niejedno ma imię

Chociaż halitoza słusznie utożsamiana jest głównie z nieświeżym oddechem nie zawsze ma ona to samo podłoże, a tym samym naturalne jest to, że medycyna dzieli ją na tę fizjologiczną oraz patologiczną.

Biorąc pod uwagę fakt, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje, że wiele osób zapomina o dokładnym czyszczeniu zębów i języka po ostatnim, wieczornym posiłku, możemy spotkać się z halitozą fizjologiczną. Ta nie jest związana z chorobą czy zmianami patologicznymi, ale ma związek z naturalnymi procesami gnilnymi , które postępują podczas snu. Kiedy śpimy, nasz organizm wydziela zdecydowanie mniej śliny, co przyczynia się do wzrostu bakterii beztlenowych, które są odpowiedzialne za produkcję gazów. Halitoza fizjologiczna ustępuje po porannej toalecie, a niemiły zapach po prostu znika.

Niestety, w przypadku halitozy patologicznej niewiele pomaga poranna higiena jamy ustnej. Do tego, fetor ex jest wyraźnie wyczuwany przez otoczenie i ma tendencje narastające o dużej sile intensyfikacji. W takich przypadkach mówimy o halitozie związanej ze zmianami chorobowymi lub patologicznymi.

Rozpoznanie i leczenie

W przypadku stwierdzenia fetor ex ore lekarzem pierwszego kontaktu dla pacjenta powinien być stomatolog, który przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, a także oceni podczas badania czy problem umiejscowiony jest w jamie ustnej. Jeśli stomatolog nie znajduje przyczyn powstawania halitozy w swoim obszarze badania, konieczne jest powzięcie dodatkowych badań wielospecjalistycznych.

Leczenie halitozy ma charakter przyczynowy, a więc usuwający źródło powodujące dolegliwość. Do działań terapeutycznych przystępuje się niemal natychmiast po ocenie i postawieniu diagnozy. Mówimy tutaj o problemie wynikającym z patologii występujących w obszarze jamy ustnej.

Pierwszą czynnością, którą zleca stomatolog, jest profesjonalne oczyszczenia całej jamy ustnej. Wykonuje się usunięcie płytki bakteryjnej, biofimlu oraz scaling nad – i poddziąsłowy.

Dalsze postępowanie zależy od konkretnego problemu, a więc w przypadku stwierdzenia złych wypełnień protetycznych zostają one wymienione, w przypadku próchnicy wdraża się właściwe postępowanie. Co więcej, zajmuje się także leczeniem chorób związanych z błoną śluzową jamy ustnej.

Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Uporanie się z halitozą wymaga ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem i higienistką stomatologiczną. Niezbędne jest wdrożenie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz profilaktyki. W tym zakresie nie ma powodów do skrępowania, które często obserwuje się u pacjentów. Okazuje się bowiem, że tylko kilka procent osób wie jak szczotkować zęby, czyścić język oraz dziąsła. Zdecydowana większość osób robi to po prostu nieprawidłowo.

Wracając do halitozy — ta wymaga, by higiena jamy ustnej była absolutnie kompletna, a więc obejmowała nie tylko szczotkowanie zębów, ale przede wszystkim czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i języka. Naturalnie, pacjent powinien zostać poinstruowany o rekomendowanej dla niego metodzie szczotkowania oraz o akcesoriach niezbędnych czy czyszczenia jamy ustnej. Wśród tych najpotrzebniejszych rzeczy musi znaleźć się skrobaczka do języka, która ma za zadanie oczyścić powierzchnię z osadu bakteryjnego. Ważne, by zanim pacjent zacznie jej używać w domu, został poinstruowany o skutecznej technice, ponieważ źle wykonana czynność nie przyniesie żadnego polepszenia, co więcej może skutkować uszkodzeniem języka.

Ważne są także preparaty do higieny. Osoby cierpiące na fetor ex ore powinny wybierać te środki, które są dedykowane dla osób z halitozą. Ważne, by w ich składzie znajdowały się antyseptyczne składniki oraz cynk.

Do działań z natury higienicznej warto dołączyć także zmianę diety, w której znajdzie się miejsce dla zielonej pietruszki, tymianku, oregano czy goździków. Zdecydowanie należy ograniczyć te produkty spożywcze, które charakteryzują się intensywnym zapachem. Zamiast kawy lepiej postawić na zieloną herbatę i większe ilości wody, natomiast słodycze można zastąpić bezcukrowymi gumami do żucia, które w naturalny sposób pobudzą ślinianki do działania.

Pokonaj halitozę

Jak pokazaliśmy, halitoza to dolegliwość o różnych przyczynach. Maskowanie jej nie przynosi żadnych efektów. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty, a następnie natychmiastowe wdrożenie działań z zakresu leczenia, higieny jamy ustnej oraz zmiany złych nawyków żywieniowych.

Skomentuj ten wpis