Piercing jamy ustnej jest jedną z najczęściej spotykanych form zdobienia ciała. Przestał być on domeną jedynie zbuntowanej młodzieży. Na kolczyki w ustach decydują się coraz częściej zarówno nastolatkowie, jak i dorośli ludzie. Lekarze dentyści mają największe szanse na wczesne rozpoznanie powikłań związanych z kolczykowaniem warg i języka. Zadaniem lekarza jest nie tylko rozpoznanie, ale również wskazania dotyczące higieny jamy ustnej z piercingiem, jak i leczenie występujących już zmian.
Piercing jamy ustnej — czy to naprawdę dobry pomysł?
Piercing to sztuka umieszczania kolczyków w nietypowych miejscach ciała. Dość kontrowersyjny sposób na jego ozdobę, jak się okazuje, może mieć niekoniecznie dobry wpływ na delikatne śluzówki jamy ustnej i zębów. Niezależnie od tego, czy kolczyki umieszczane są w języku, w wargach, policzkach, czy podniebieniu, nadal musimy się liczyć z pojawieniem się powikłań. I nie ma tutaj większego znaczenia fakt, czy kolczyki, które nosimy wykonane są z materiałów syntetycznych, czy metalu.
Powikłania wywołane piercingiem
W ramach powikłań możemy rozróżnić te, które występują bezpośrednio lub krótko po wykonaniu zabiegu:
- obrzęk,
- ból,
- krwawienie,
oraz te, które możemy zakwalifikować jako przewlekłe:
- uszkodzenia tkanek i zębów,
- recesje dziąsłowe,
- nawracające infekcje w okolicy kolczyka.
Czemu piercing powoduje powikłania jamy ustnej?
Piercing jest inwazyjnym sposobem dekoracji ciała. Podczas jego przekłuwania dochodzi do przerwania błon śluzowych i ciągłości skóry, co czyni ją bardziej podatną na ataki drobnoustrojów, a tym samym również wszelkiego rodzaju infekcje. Piercing jamy ustnej może być szczególnie niebezpieczny dla zdrowia człowieka ze względu na szczególną anatomię głowy i przez to niezwykle szybką możliwość przenikania i rozprzestrzeniania się infekcji. Stwarza to ryzyko pojawienia się poważnych powikłań.
Powikłania występują u praktycznie wszystkich pacjentów, którzy poddają się piercingowi jamy ustnej. Najczęściej występującymi są te, które pojawiają się tuż lub do 24 godzin po wykonaniu zabiegu. Szczególnie podatny na infekcje — ze względu na silne unaczynienie — jest język. Przy piercingu języka mogą również pojawić się powikłania, które będą nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również życia pacjenta. Wśród najczęstszych powikłań języka obserwuje się te ostre (występujące tuż po wykonaniu zabiegu), zalicza się do nich głównie obrzęk języka, który może prowadzić do trudności z jedzeniem, mówieniem i połykaniem. Nieco mniej drastycznie objawiają się powikłania okołozabiegowe wynikające z przekłucia wargi. Tutaj możemy się spotkać z delikatnymi infekcjami, obrzękiem i krwawieniem.
Powikłania wczesne ustępują zazwyczaj samoistnie po kilku lub maksymalnie kilkunastu dniach od zabiegu. Czasem jednak rekonwalescencja przedłuża się nawet do 5 tygodni.
W skrajnych przypadkach piercing może spowodować powikłania, które będą zagrażać życiu pacjenta. Wiele z nich przypada na pierwsze 30 dni po zabiegu. Kiedy to ciało może zmagać się z infekcjami i obrzękami oraz przedłużonym krwawieniem po zabiegowym. Powikłaniom przy piercingu sprzyjają również warunki higieniczne, jakie panują w gabinetach piercingu. W atmosferze niekontrolowanej sterylności łatwiej jest o zakażenia, a nawet zarażenie poważnymi i przewlekłymi chorobami takimi, jak wirus opryszczki, tężec, WZW B, WZW C, HIV. Istnieją również opisane przypadki wystąpienia ropnia języka, martwicy tkanek, a także porażenia nerwu twarzowego i zapalenie wsierdzia.
Choroby jamy ustnej wywołane piercingiem
Inne powikłania wynikające z piercingu jamy ustnej pojawić się mogą po kilku tygodniach po zabiegu. Początkowo mogą się one manifestować poprzez trudności w połykaniu, żuciu oraz artykulacji. Problemy, które występują u pacjentów, mogą dotyczyć również zdrowia zębów. Pacjenci już w pierwszych tygodniach zgłaszają trudności z usuwaniem kamienia nazębnego, pomnażaniem się płytki bakteryjnej, a także ukruszeniami i ułamaniami zębów. W niektórych przypadkach obserwuje się również zmiany związane z samym otworem dla kolczyka, np. jego powiększeniem.
Najczęściej spotykanymi powikłaniami, które pojawiają się w jamie ustnej po zabiegu, są nawracające infekcje (w tym dziąseł), a także problemy związane z uszkodzeniem tkanki twardej zębów. W niektórych przypadkach spotkać możemy również recesje dziąsłowe. Według badań kontakt biżuterii z dziąsłami powoduje, że recesja dziąseł jest aż 7.5-krotnie większa niż w przypadku osób, które nie posiadają piercingu w jamie ustnej. W kontekście recesji nie bez znaczenia jest również czas użytkowania kolczyków. Im jest on dłuższy, tym recesja jest większa. Obserwuje się także korelacje pomiędzy umiejscowieniem kolczyka a miejscem wystąpienia recesji dziąseł.
Kolejnym powikłaniem występującym przy piercingu jamy ustnej są choroby przyzębia, które występują w wyniku kontaktu biżuterii z zębami.
Higiena jamy ustnej i zapobieganie powikłaniom
Aby uchronić się przed groźnymi powikłaniami, zaleca się poddać zabiegowi w profesjonalnym gabinecie, który będzie posiadał sterylny sprzęt. Po jego przeprowadzeniu niezbędne jest zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej i płukanie jej płynem antyseptycznym lub roztworem z soli. W pierwszych dniach nie zaleca się wyjmowania kolczyka, gdyż może to spowodować zarośnięcie otworu. Potem jednak, aby uniknąć infekcji, należy codziennie wyjmować kolczyk i dokładnie myć go szczoteczką do zębów. Do rutynowej higieny jamy ustnej należy wprowadzić również płukanki płynami antybakteryjnymi.
Zawsze przestrzegaj wskazań lekarza
Pacjenci — zwłaszcza młodzi — często ignorują wskazania lekarza, czego rezultatem mogą być poważne powikłania dla ich zdrowia i życia. Zaleceń lekarza nie powinno się jednak bagatelizować, gdyż mają one na celu zatroszczenie się o dobro pacjenta. Każdy dentysta ma obowiązek uświadamiania i edukowania swoich podopiecznych w prawidłowym użytkowaniu piercingu oraz zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis