Na półkach znajduje się tak wiele rodzajów past do zębów, że często nie wiemy, na którą się zdecydować. Na szczęście minęły już czasy, gdy nie można było dostać past działających jednocześnie na wiele problemów, zresztą dawniej pasty przede wszystkim czyściły zęby, teraz zaś zazwyczaj mają znacznie więcej funkcji.

Dzisiaj używanie pasty to nie tylko higiena jamy ustnej, to również kompleksowa dbałość o zęby, dziąsła i świeży oddech. Z łatwością można kupić pasty, które wzmacniają szkliwo, zapobiegają próchnicy i obiecują, że zapomnimy, kto to dentysta. Nie jest jednak aż tak różowo i zazwyczaj samo mycie zębów pastą nie wystarczy, ważna jest też dodatkowa pielęgnacja i inne akcesoria. Niektórzy przekonują nawet, że pasta, a raczej jej rodzaj, jest kompletnie nieważna, że najistotniejsza jest sama czynność mechanicznego usuwania płytki nazębnej, w której gromadzą się bakterie. Jednak dzisiejsze pasty, wzbogacone o odpowiednie składniki, mogą też wybielać zęby, zwalczać nadwrażliwość, usuwać problemy z dziąsłami, na długo odświeżać oddech i robić wiele innych rzeczy, z których niektórzy konsumenci nie chcą rezygnować.

Coś jednak za coś. Ponieważ od jakiegoś czasu obserwuje się zwiększone zainteresowanie naturalnymi preparatami, również w pastach doszukujemy się chemicznych substancji, które niekoniecznie są dla nas dobre. Nie da się ukryć, że pasty, podobnie jak inne preparaty, które powszechnie kupujemy, to rzeczywiście najczęściej komponenty w całości chemiczne, składające się ze sztucznych substancji. Nawet jeśli kupujemy na przykład pastę z roślinnymi wyciągami, które mają pielęgnować nasze dziąsła, możemy mieć pewność, że owego wyciągu jest zaledwie odrobina i znajduje się na końcu składu, co nierzadko oznacza, że jest go tak mało, iż nie ma on szans, by zadziałać. Dlatego niektórzy z nas wolą kupować pasty organiczne, wytwarzane wyłącznie z naturalnych składników, całkowicie pozbawione substancji chemicznych, które w dłuższej perspektywie mogą być szkodliwe. Pasty takie wybierane są przez osoby, którym zależy na stosowaniu tylko naturalnych preparatów, wolnych od składników pochodzenia zwierzęcego czy też szkodliwych substancji takich jak formaldehyd czy parabeny. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie preparaty, które reklamowane są jako naturalne, rzeczywiście takimi są. Jeśli nie znamy się na składach, być może z pomocą przyjdzie nam nasz stomatolog, który poradzi, jaką pastę organiczną wybrać.

Jeśli chodzi o to, jakie są rodzaje past organicznych, to na szczęście nie ograniczają się one tylko do mycia. Podobnie jak pasty standardowe, mają różne funkcje i różne składniki. Można na przykład zafundować sobie pastę zapobiegającą próchnicy, likwidującą problem krwawiących dziąseł czy kamienia nazębnego.

A jakie wady mają takie pasty?

Przede wszystkim są znacznie droższe niż tradycyjne. Nie zawsze też mają atrakcyjną formę – zależne jest to od składników, jakie zastosowano do ich produkcji. Często się nie pienią albo przynajmniej nie tak mocno jak zwyczajne, nierzadko mają kontrowersyjne zapachy, a nawet smaki. Wszystko to jednak jest mniej istotne od naturalnego, bezpiecznego dla zdrowia i środowiska składu.

Skomentuj ten wpis