Korzystając nawet z najlepszej szczoteczki, przy zachowaniu największej dokładności, oczyszczamy zaledwie 60% powierzchni każdego zęba. Pozostałą część, czyli 40% zęba, możemy oczyścić różnymi przyborami, w zależności od ustawienia uzębienia, stanu dziąsła oraz zdolności manualnych pacjenta.

Na rynku jest dostępna szeroka gama produktów przeznaczonych do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych: szczoteczki międzyzębowe, wykałaczki, pałeczki drewniane, elektryczne flossery, nici dentystyczne, taśmy dentystyczne oraz rozbudowane nici dentystyczne.

Czyszczenie powierzchni międzyzębowych powinno odbywać się przed przystąpieniem do szczotkowania zębów, aby umożliwić dotarcie fluoru z pasty do wszystkich powierzchni zębów. Zaleca się aby pacjenci, po każdym nitkowaniu przestrzeni stycznych zębów wykonywali szczotkowanie. Głównie chodzi o ruchy wymiatające, które umożliwiają podniesienie brodawki międzyzębowej do stanu pierwotnego, jeśli spowodujemy przy nitkowaniu obniżenie brodawek poprzez uderzanie nitką w dziąsło. Dzieje się to wówczas, gdy zęby są stłoczone i wprowadzamy nitkę poziomo w przestrzeń międzyzębowa, przykładając dużą siłę, zamiast stopniowo, powoli, pod katem.

Wskazówki dla pacjenta

Obecnie na rynku dostępne są nici dentystyczne w szerokiej gamie:

  • nawoskowane,
  • niewoskowane,
  • smakowe,
  • impregnowane związkami fluoru,
  • rozbudowane nitki dentystyczne,
  • taśmy międzyzębowe,
  • taśmy teflonowe nasycone chlorheksydyną.

Warto poprosić o pomoc w wyborze higienistkę, ponieważ dobór nici opiera się na anatomii przestrzeni miedzyzębowych, rozstawieniu uzębienia, uzupełnienia protetycznego, leczenia ortodontycznego oraz zdolności manualnych.

Zachęcamy do sprawdzenia akcesorii wspomagającyvh higienę jamy ustnej >>

Technika nitkowania przestrzeni stycznych zębów nicią dentystyczną

Odmierzamy ok. 30-45 cm nitki lub taśmy w celu oczyszczenia wszystkich powierzchni nieużywanym kawałkiem taśmy lub nitki. Unikniemy w ten sposób przeniesienia bakterii z jednej przestrzeni do drugiej. Nie wolno zapominać też o wyczyszczeniu obszaru pod linią dziąseł oraz wzdłuż boków zębów, które sąsiadują z miejscami po usuniętych zębach w miejscach tych również mogą utknąć resztki jedzenia. Technika ta stosowana jest dla każdego rodzaju nici: woskowanych, niewoskowanych, o grubszym przekroju czy taśm dentystycznych. Nie ma znaczenia, czy zaczynamy od zębów górnych czy dolnych, przednich czy tylnych. Ważne, by każdy ząb został wyczyszczony, nie zapominajmy o tylnych częściach ostatnich zębów.

Skomentuj ten wpis