W dzisiejszych czasach wszystko rozwija się niezwykle szybko. Praktycznie nie nadążamy za technologią. Inżynierowie dokładają wszelkich starań, by każda branża mogła się pochwalić nowoczesnymi rozwiązaniami. Dotyczy to także branży stomatologicznej.

Higienistka stomatologiczna, która niegdyś tylko asystowała dentystom podczas zabiegów, dziś jest samodzielnym pracownikiem. Ponadto bardzo często jest osobą, która jako pierwsza ma kontakt z pacjentem. Z kolei pacjentowi należy jak najbardziej zrozumiale i ciekawie wytłumaczyć, co dzieje się w jego jamie ustnej. Diagnostyka stomatologiczna potrzebuje jednak kilku dodatkowych pomocy czy przyrządów służących do wirtualizacji. To one sprawiają, że pacjent czuje się komfortowo, a nasze usługi są jeszcze bardziej profesjonalne.

Pantomogram zębów

Przede wszystkim warto zacząć od zdjęcia pantomograficznego. Uwidacznia ono próchnicę, zmiany okołowierzchołkowe czy zęby zatrzymane. Dodatkowo pozwala na ocenę stanu kości i wysokości przebiegu wyrostka kostnego. Pantomogram jest niezbędnym narzędziem do diagnostyki stomatologicznej u pacjenta periodontologicznego.

Telewizja w mojej buzi

Diagnostyka stomatologiczna nie byłaby tak ciekawa, gdyby nie kamera wewnątrzustna. Pozwala ona pacjentowi na oglądanie wnętrza jego jamy ustnej w czasie rzeczywistym i w powiększeniu. Dzięki niej higienistka stomatologiczna może pokazać mu, w którym miejscu znajdują się osady, kamień czy zniszczenia. Z kolei dentysta wie, z czym ma do czynienia i może podjąć odpowiednie kroki, by wyleczyć pacjenta. Po zabiegu warto użyć kamery jeszcze raz, żeby pokazać choremu efekty otrzymane po zabiegu bądź problemy, które w dalszej kolejności trzeba będzie rozwiązać.

Proponuję również podłączyć kamerę do komputera, co pozwoli na zapisanie zdjęć, a to zdecydowanie ułatwi pracę dentyście, który będzie mógł wrócić do nich w kolejnych etapach leczenia. Narzędzie to zdecydowanie ułatwia także komunikację higienistki z lekarzem. Łatwiej bowiem przy pomocy zdjęcia nakreślić mu występujący problem.

Wybarwianie płytki bakteryjnej

Następnym ciekawym narzędziem służącym do diagnostyki stomatologicznej są produkty, które pozwalają na wybarwienie płytki bakteryjnej. Mogą to być tabletki, płyny lub żele oparte na fuksynie zasadowej łączącej się z polisacharydami płytki i barwi płytkę na kolor różowy. Dzięki temu higienistka stomatologiczna może zobrazować pacjentowi zanieczyszczenia na zębach, uświadamiając mu, czy stosowane przez niego metody czyszczenia są skuteczne. Bardzo często zły obraz motywuje pacjenta do częstszego mycia zębów lub stosowania lepszych preparatów.

Próchnica nie zawsze widoczna gołym okiem

Dokładne zbadanie pacjenta pod kątem próchnicy może okazać się niemożliwe bez urządzeń wykorzystujących transiluminację lub fluorescencję. Fluorescencja polega na pomiarze widma laserowego, które jest pochłanianie i odbijane przez tkanki zęba. Pozwala zobrazować próchnicę w miejscach trudno dostępnych w szczególności w przestrzeniach międzyzębowych. Mowa także o próchnicy wtórnej. Po zakończeniu zabiegu higienistka stomatologiczna powinna wytłumaczyć pacjentowi etiologię powstawania tej choroby, omawiając krok po kroku jej powstawanie. Następnie warto poinstruować pacjenta w kwestii odpowiedniego szczotkowania i dobrych preparatów.

Być bliżej pacjenta

Wszystkie wyżej wymienione narzędzia pozwalają wykryć chorobę u pacjenta i zobrazować mu ją. Ponadto ułatwiają komunikację higienistki ze stomatologiem. Dzięki czemu dentysta wie, z czym ma do czynienia i szybko może podjąć leczenie. Co więcej, jeżeli zachowamy dane na dysku twardym naszego komputera, możemy do nich w każdej chwili wrócić. Wszystko to pozwala być jeszcze bardziej profesjonalnym, a przede wszystkim – być bliżej pacjenta.

Skomentuj ten wpis