Krwawiące i obolałe dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust, afty to tylko nieliczne objawy zaburzeń występujących w jamie ustnej.

Następstwa chorób dziąseł

Objawem zapalenia dziąseł jest ich krwawienie podczas szczotkowania i nitkowania. Dodatkowo dziąsła są nabrzmiałe, często obolałe i mają silnie czerwony odcień. Na tym etapie choroba może się cofnąć. Jeżeli jednak nie zareagujemy odpowiednio, bakterie szybko będą się namnażać. Proces kolonizacji bakterii i kolejne warstwy kamienia nazębnego mogą doprowadzić do utraty kości żuchwy i szczęki, konsekwencją czego może być rozchwianie, a nawet utrata zdrowych zębów.

Stan zapalny dziąseł jest spowodowany brakiem dostatecznej higieny jamy ustnej. W wyniku nieprawidłowego oczyszczania na powierzchni zębów gromadzi się płytka nazębna, w której znajdują się bakterie oraz resztki pokarmowe. Bakteryjne produkty przemiany materii powodują stan zapalny dziąseł, który z czasem może objąć przyzębie (tkanki podtrzymujące ząb). Bakterie bytujące w płytce nazębnej niszczą zarówno dziąsła, jak i zęby.


Jak powstrzymać stan zapalny

W celu zatrzymania stanu zapalnego dziąseł należy wykonać specjalistyczny zabieg oczyszczania zębów, tj. skaling. Zabieg ten jest bezbolesny i polega na usunięciu kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej przy pomocy ultradźwięków. Jeżeli pacjent po skalingu będzie się stosować do zaleceń higienicznych lekarza dentysty lub higienistki stomatologicznej, stan zapalny minie. Główne zalecenia to prawidłowe oczyszczanie i nitkowanie zębów. Czasami do terapii włączony jest płyny do dezynfekcji ust. Należy zaznaczyć, że istnieją też inne przyczyny zapalenia dziąseł niż niedostatki higieny. Schorzenie to może być spowodowane zmianami hormonalnymi podczas ciąży, pojawia się u osób cierpiących na cukrzycę, jest to też jedno z powikłań białaczki.

Sprawdź jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u osób starszych >>

Afty

Kolejnym schorzeniem występującym w jamie ustnej są afty. Afta przypomina okrągłą lub owalną rankę, pokrytą białym nalotem z zapalnym obrzeżem w postaci czerwonej obwódki. Przed pojawieniem się nadżerki pacjent często odczuwa w tym miejscu mrowienie lub pieczenie przechodzące w ból o większym lub mniejszym nasileniu. Najczęściej afty pojawiają się na wewnętrznej powierzchni warg, na błonie śluzowej policzków oraz w okolicy języka. Czynniki powodujące powstawanie aft nie są do końca wyjaśnione. Podejrzewa się tu uwarunkowania genetyczne oraz czynniki miejscowe, tj. niedobory witamin z grupy B, żelaza, cynku, kwasu foliowego. Związek z pojawieniem się wykwitów mają również: stres, zaburzenia hormonalne, przemęczenie fizyczne i psychiczne oraz ogólne osłabienie organizmu. Mikroranki mogą także powstać w trakcie szczotkowania zębów, spożywania posiłków lub u osób użytkujących protezy albo aparaty ortodontyczne. Aparaty ortodontyczne i protezy nie powinny drażnić błony śluzowej ostrymi brzegami, lekarz powinien zwrócić na to uwagę i zrobić ewentualną korektę. Afta zazwyczaj ulega wygojeniu w czasie do 2 tygodni. U niektórych pacjentów zauważamy nawroty choroby, zazwyczaj od 2 do 4 razy w roku. Jeżeli afty pojawiają się cyklicznie, pacjentowi należy zlecić dodatkowe badania. Leczenie aft polega na doborze odpowiedniej maści, żelu lub płukanki w zależności od przypadku i przebiegu choroby. Dodatkowo wskazane jest delikatne oczyszczenie dziąseł i zębów przy pomocy miękkiej szczoteczki oraz uzupełnienie niedoboru minerałów i witamin.

Zobacz jak prawidłowo myć zęby >>

Skomentuj ten wpis