Już małe kilkunastomiesieczne dzieci, powinno się uczyć zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Im szybciej zostaną one w to wdrożone, tym większa jest szansa na to, że ich zęby będą się rozwijać prawidłowo i zminimalizowane zostanie ryzyko pojawienia się próchnicy oraz szeregu innych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Bardzo ważne jest także to by udać się pierwszy raz z dzieckiem do dentysty na odpowiednim etapie jego życia. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że wizyta dziecka u dentysty jest dla niego zawsze dużym przeżyciem, nawet jeśli jest to wizyta typowo kontrolna, która nie jest związana z koniecznością zastosowanie leczenia zębów w trybie pilnym ze względu na ból, opuchliznę i szereg innych dolegliwości. Stres, który dziecko przeżywa w związku z koniecznością udania się do dentysty jest bardzo duży i choć ze względu na rozwój technik dentystycznych obawy, które się u niego pojawiają przed i w trakcie wizyty są często bezzasadne, trzeba się przygotować na to, że będzie ono wymagało silnego wsparcia.

Kiedy warto jest udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie może być zbyt wczesna. Są na ten temat różne poglądy. Specjaliści z USA uważają, że taką wizytę należy odbyć przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, jednakże tylko po to by zaznajomić je z gabinetem dentystycznym, natomiast jeśli chodzi o pierwszą wizytę kontrolną, powinna się ona odbyć nie szybciej niż przed ukończeniem przez dziecko 18. miesiąca życia. Wcześniej jest ona bezcelowa ze względu na to, że niektóre zęby nadal się rozwijają. Przed taką wizytą rodzice powinni zainteresować się tym, w jaki sposób dziecko dba o higienę jamy ustnej i w porę korygować różne mankamenty w tej kwestii.

Jak sprawdzić czy dziecko prawidłowo dba o stan uzębienia?

Po wyszczotkowaniu zębów przez dziecko, rodzice od czasu do czasu powinni sprawdzić nie tylko zęby, ale także dziąsła oraz język dziecka. Takie zęby po każdym umyciu powinny być lśniące i pozbawione resztek jedzenia. Trzeba je jednak obejrzeć kompleksowo. Jasnobrązowe plamy mogą oznaczać nalot pojawiający się w związku z ich niedomyciem. Z kolei ciemnobrązowe plamy lub szare przebarwienia mogą oznaczać próchnicę. W takiej sytuacji konieczne będzie już leczenie stomatologiczne. Jeśli chodzi z kolei o dziąsła nie powinny krwawić, a ich kolor powinien być bladoróżowy. Taki sam, jednolity kolor powinien mieć także język. Jest to oznaka tego, że dziecko prawidłowo wykonuje czynności higieniczne związane z czyszczeniem zębów i są one zdrowe.

Profilaktyka w higienie zębów u dzieci

Przy dbaniu o higienę jamy ustnej niezwykle istotna jest dieta. Szczególnie niebezpieczne dla zębów są słodycze, ze względu na to, że zawierają one cukry, które wywołują próchnicę. Niezwykle istotne jest to, że takie słodycze są spożywane między posiłkami przez co bezpośrednio po ich spożyciu zęby nie są myte przez dziecko. Jak temu zaradzić? Dobrym pomysłem może być wybranie jednego dnia w tygodniu, w którym dziecko będzie jadło słodycze. W ten sposób ograniczy się ich negatywny wpływ na zęby. Po drugie, można także podawać dziecku specjalne lizaki oraz gumy, w których cukier zastępowany jest bezpieczniejszą dla zębów substancją słodzącą w postaci ksylitolu.

Jak można zmniejszyć obawy dziecka przed wizytą u dentysty?

Najbardziej stresująca dla dziecka jest pierwsza wizyta u dentysty. Kolejne wizyty są już znacznie łatwiejsze gdyż dziecko zna już swojego lekarza. Lęk dziecka przed dentystą można zminimalizować przez dokładne poinformowanie go o tym w jaki sposób taka wizyta będzie wyglądała. Aby uniknąć zbędnych pytań ze strony dziecka, należy zadbać jednocześnie o to by opis wizyty nie był zbyt szczegółowy. Kluczowe jest podanie informacji na temat tego jak wygląda gabinet, jakie czynności będzie wykonywał dentysta i z jakich przedmiotów będzie korzystał, a także jak długo taka wizyta może trwać. Bardzo ważne jest także to by unikać pocieszania dziecka.poprzez utwierdzanie go w przekonaniu żeby się nie bało, że nic nie będzie bolało i wszystko będzie dobrze. W ten sposób lęk dziecka ulegnie tylko nasileniu. Doskonałym pomysłem może być oprócz tego zabawa z dzieckiem w dentystę. W ten sposób dziecko naocznie będzie mogło się dowiedzieć co je czeka w gabinecie dentystycznym.

Jak wygląda obecnie wizyta z dzieckiem u dentysty?

Obecnie leczenie stomatologiczne dzieci przy odpowiednim zaangażowaniu lekarza może być praktycznie bezbolesne dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologii. Przy podawaniu znieczulenia są stosowane np. specjalne urządzenia, tzw. karpule, które posiadają bardzo cienką igłę. Wykorzystuje się oprócz tego także znieczulenie komputerowe polegające na sterowaniu podawaniem płynu znieczulającego. Niezwykle ciekawym urządzeniem stosowanym coraz częściej w gabinetach stomatologicznych jest również urządzenie, które zatrzymuje wiertło podczas zabiegu, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. W ten sposób dziecko może dać sygnał dentyście, żeby na chwilę przerwał borowanie. Dzięki dostępowi do takiego przycisku dziecko będzie się mogło poczuć bardziej komfortowo.

Skomentuj ten wpis