Wiele osób, które osiągnęło już pełnoletniość, jest przekonanych, że proces wzrostu zębów stałych w tym wieku został już zakończony i pozostaje tylko o nie w odpowiedni sposób dbać, by służyły one przez długie lata. Nic bardziej mylnego. Pomiędzy 17, a 25 rokiem życia, a w skrajnych przypadkach nawet po 30 roku życia, wyrzynają się bowiem jeszcze „ósemki”, zwane także potocznie „zębami mądrości”. Proces ich wzrostu może przebiegać bez większych komplikacji, mogą one nawet nie wyrosnąć, ale gdy już zaczynają się pojawiać, często jest tak, że towarzyszy im niestety opuchlizna i ból, powodujące nie tylko kłopoty ze spożywaniem posiłków, ale również z mową. Nie należy tego bagatelizować. Problemy z „ósemkami” mogą skutkować bowiem bólami głowy, migreną, a nawet problemami ze stawami. Dlatego tak niezwykle istotna jest odpowiednia do sytuacji reakcja, która pozwoli nie tylko zlikwidować dolegliwości, ale także spowodować, że zęby mądrości będą rosły w prawidłowy sposób.
Co można zrobić gdy pojawiają się problemy z „zębami mądrości”?
Gdy pojawiają się problemy z zębami mądrości, można oczywiście doraźnie stosować środki farmakologiczne lub domowe metody pozbycia się dolegliwości. Wśród środków farmakologicznych idealnie nadają się do tego np. ibuprofen czy paracetamol, natomiast jeśli chodzi o domowe sposoby – wacik z wyciągiem szałwii przykładany do bolącego miejsca lub po prostu zimne okłady na twarz. Pomóc może także zakup miękkiej szczoteczki i unikanie spożywania w okresie wzrostu „ósemek”, twardych, zimnych i gorących posiłków lub napojów. Nie jest wskazane by w trakcie problemów z zębami mądrości, rezygnować w ogóle z higieny jamy ustnej. W ten sposób można tylko wpłynąć na rozwój bakterii i drobnoustrojów. Należy jednak zachować dużą ostrożność przy szczotkowaniu by nie podrażnić dotkniętych stanem zapalnym zębów i dziąseł
Wizyta u dentysty – nie warto z niej rezygnować
Choć wymienione wyżej sposoby poradzenia sobie z problemami w przypadku zębów mądrości są w stanie pomóc, to warto jest jednak stosować je wyłącznie jako działanie doraźne przed wizytą u profesjonalisty. Tylko chirurg stomatolog jest w stanie stwierdzić czy takie zęby wyrzynają się prawidłowo. Mogą się bowiem pojawić różnego rodzaju komplikacje w postaci próchnicy („ósemki” są szczególnie narażone na nią ze względu na ich lokalizację), czy nierównego wzrostu zębów (powodującego kaleczenie policzków lub źle wpływającego na zęby sąsiednie przez ich nadmierne ściśnięcie). Dentysta jest w stanie wówczas zaproponować szereg różnych rozwiązań, poprzez zabiegi które usprawnią wzrost zęba i jego oddziaływanie na inne zęby, dziąsła oraz całą jamę ustną, po będący ostatecznością zabieg usunięcia zęba, jeśli jest on zniszczony przez próchnicę lub powoduje trudne do zlikwidowania dolegliwości. Doświadczony stomatolog jest w stanie doradzić, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne w konkretnym przypadku analizując czy jest miejsce w szczęce na „ósemkę” i czy nie będzie ona zagrażała innym zębom oraz pacjentowi.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis