Leczenie kanałowe, tzw. endodoncja polega na zachowanie zęba objętego chorobami miazgi w jamie ustnej. Do chorób miazgi najczęściej dochodzi w wyniku zaawansowanej próchnicy.
Leczenie kanałowe
W leczeniu kanałowym priorytetem jest dostępność do komory zęba i kanałów korzeniowych w celu usunięcia zapalenia a przede wszystkim zachowanie korzenia zęba. Usunięcie miazgi zęba powoduje osłabienie jego struktury.
Ząb po endodoncji jest martwy i nie jest już tak wytrzymały, jak wcześniej przez co staje się bardziej podatny na złamanie. Ponadto występująca w komorze i kanałach miazga wyposażona jest w specjalne receptory nacisku, dzięki którym na ząb nie jest wywierana zbyt duża siła która mogła by spowodować jego uszkodzenie. Usunięcie miazgi skutkuje brakiem receptorów, co może doprowadzić do złamania korzenia zęba lub korony, a to do konieczności usunięcia zęba.
Zazwyczaj leczonymi kanałowo zębami są trzonowce. Zęby te po endodoncji są szczególnie narażone na złamanie, dlatego docelowym leczeniem powinno być wykonanie wkładu oraz korony, które w znacznym stopniu wzmacniają kruchego zęba. Korony ceramiczne napalane na metal oraz pełnoceramiczne trudno jest odróżnić od naturalnych zębów. Można także zastosować korony akrylowe, metalowe lub metalowe licowane materiałem kompozytowym, ale nie uzyskują one tak dobrego efektu estetycznego, jak korony ceramiczne.
Po zabiegach endodontycznych leczenie protetyczne wymaga rozważenia różnych możliwości. W zależności od stanu jamy ustnej pacjenta a także możliwości finansowych lekarz proponuje różne sposoby leczenia. Jeżeli leczenie kanałowe zakończyło się powodzeniem wówczas zaleca się korony oraz wkłady korzeniowe. Efekt leczenia ocenia się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. Koszt wykonania wkładu jest zależny od użytego materiału oraz ilości objętych nim kanałów korzeniowych. Pod względem użytego materiału wyróżniamy wkłady metalowe oraz z włókna szklanego. Są także przygotowane fabrycznie wkłady kalibrowane oraz wkłady wykonywane w laboratoriach protetycznych indywidualnie na podstawie wycisków pobranych od pacjenta. Koszt wykonania korony jest zależny od zastosowanego materiału, najtańszą opcją są metalowe oraz akrylowe korony, natomiast najdroższą korony ceramiczne na metalu i pełnoceramiczne. Mimo wszystko żaden materiał który jest obecnie dostępny w protetyce stomatologicznej nie jest lepszy od własnych tkanek, dlatego warto walczyć o każdy ząb, jeżeli rokowania po endodoncji są dla niego pomyślne.
Pomimo doskonałych wyników leczenia protetycznego po leczeniu kanałowym nie można udzielić 100% gwarancji na powodzenie terapii. Czasami zdarza się, że po endodoncji po jakimś czasie leczony ząb będzie trzeba usunąć. Takie przypadki występują jednak stosunkowo rzadko, tak więc decyzja o założeniu wkładu oraz korony przynosi pożądane efekty przez wiele lat.
Niektóre przypadki leczenia endodontycznego odbywają się poprzez wykonanie niewielkiego otworu. Tą metodę stosuje się w przypadku zębów przednich, które posiadają zazwyczaj jeden korzeń z pojedynczym kanałem. Jeżeli po terapii kanałowej ubytek w koronie zęba jest niewielki, to nie zaleca się wykonywać wkładu oraz szlifować zęba pod koronę. Być może leczenie tego rodzaju okaże się konieczne w przyszłości.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis