Każdy dentysta może potwierdzić, że paradontoza jest bardzo częstą chorobą. Jak alarmują specjaliści, dotyka ona już około 30% 30-latków oraz 50% osób powyżej 50. roku życia. Nie da się ukryć, że dane te są alarmujące a konsekwencje tej choroby mogą być związane nawet z utratą uzębienia. Warto więc wiedzieć co może zrobić dla nas nowoczesna stomatologia, oraz jak chronić się przed tą chorobą.
Niepokojące sygnały, których nie można przeoczyć
Bardzo wiele osób nie ma świadomości jak wygląda paradontoza. Skutkiem tego często lekceważą pierwsze jej sygnały. Jeśli nie chcemy nabawić się poważnych kłopotów warto wiedzieć czym objawiać może się ta choroba.
Pierwszym sygnałem, który powinien nas poważnie zaniepokoić jest krwawienie z dziąseł. Jest to bowiem znak, że dzieje się coś niepokojącego. Kolejnym objawem, który jest lekceważony jest bez wątpienia nadwrażliwość zębów na zimne i gorące potrawy.
Higiena ma znaczenie
Wśród sposobów na uniknięcie paradontozy odpowiednia i staranna higiena jamy ustnej ma najważniejsze znaczenie. Pomimo tego, że na co dzień uważamy, że przeciwdziała jedynie powstawaniu próchnicy, tak naprawdę może nam pomóc również w unikaniu innych chorób. Ważnym jest aby zęby myć prawidłowo a więc co najmniej przez 2-3 minuty oraz używać nici dentystycznych, które pozwalają na oczyszczenie przestrzeni między zębowych. Tylko prawidłowa higiena daje bowiem efekty.
Unikamy używek
Paradontoza to choroba, która często dotyka osoby palące. Jak pokazują badania stomatologów palacze borykają się z parodontozą ponad 50% częściej niż osoby niepalące. Dzieje się tak z powodu zawartych w papierosach substancji smolistych, które zaburzają produkcję śliny. Co więcej, palenie papierosów wiąże się z utrudnionym przyswajaniem witaminy C, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziąseł oraz szybszym rozwojem bakterii w jamie ustnej.
Szkodliwy dla zębów jest również alkohol. Nie od dziś wiadomo bowiem, że poważne osłabia on procesy obronne organizmu oraz wysusza błony śluzowe ust co znacząco utrudnia wydzielanie śliny. Warto więc pożegnać się z używkami raz na zawsze.
Odpowiednia dieta to rozwiązanie
Kolejnym sposobem na to, by zmniejszyć ryzyko paradontozy jest z całą pewnością zmiana diety. Przede wszystkim warto jak najbardziej ograniczyć spożywanie produktów spożywczych zawierających cukry proste. To właśnie one mają bowiem najbardziej szkodliwy wpływ na stan naszego uzębienia. Kolejnymi pozycjami, które powinny zniknąć z naszej diety są przekąski oraz fast foody. Warto zastąpić te produkty zdrowym jedzeniem pełnym witamin i minerałów. Dzięki temu nie tylko ochronimy nasze zęby, ale również sprawimy, że kondycja dziąseł będzie lepsza.
Zobacz 9 produktów które rujnują zdrowie zębów >>
Podsumowując, jeśli zależy nam na tym, by nie stać się ofiarą paradontozy lub zauważamy u siebie niepokojące objawy naprawdę warto zastanowić się nad zmianą trybu życia oraz codziennych nawyków. Proste zmiany w odżywianiu oraz odpowiednia higiena jamy ustnej to rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogli zapomnieć o tym zagrożeniu.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis