Prawidłowa higiena jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży ma spore znaczenie dla stanu uzębienia. Dzięki niej można zapobiec próchnicy. Stosowanie się do szeregu zaleceń w kwestii higieny jamy ustnej pozwala cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem także w dorosłym życiu.

Zasady szczotkowania zębów przez dzieci i młodzież

Jeśli chodzi o szczotkowanie zębów przez dzieci i młodzież, warto jest je nadzorować nie tylko w kwestii sposobu wykonywania tej czynności, ale także czasu jej wykonywania oraz ilości i rodzaju nakładanej na szczoteczkę pasty do zębów.

Najlepsze metody oczyszczania zębów

Najlepszą metodą oczyszczania zębów za pomocą szczoteczki u najmłodszych dzieci, które posiadają jedynie zęby mleczne, jest metoda okrężna. Polega ona na wykonywaniu przy czyszczeniu zębów, ruchów okrężnych, przy ustawieniu szczoteczki prostopadle do osi zębów. Dodatkowo, na powierzchniach żujących wykonuje się w takim przypadku poziome ruchy szorowania. Z kolei u dzieci, u których wyrosły już pierwsze zęby trzonowe stałe, powinno stosować się obrotowo-wymiatającą technikę szczotkowania zębów. Polega ona na kierowaniu włosia szczotki pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów oraz szczotkowaniu ich ruchami o charakterze obrotowo-wymiatającym w następujący sposób:

  • w zębach przednich  – od dziąsła do siecznego brzegu zęba,
  • przy pozostałych zębach – od dziąsła do powierzchni żującej

 

Oprócz tego same powierzchnie żujące powinny być oczyszczane ruchami poziomymi, poprzez ich szorowanie.

Czas szczotkowania zębów

Przy szczotkowaniu zębów bardzo istotny jest czas. Należy zadbać o to by dziecko wykonywało taką czynność co najmniej przez 2 minuty. Bardzo dobrym pomysłem może być zakup szczoteczki elektrycznej, która posiada timer lub odgrywa przez 2 minuty przyjemną melodię.

Ilość i rodzaj pasty na szczoteczce, a wiek

Ilość pasty do zębów nakładanej na szczoteczkę, jak i jej rodzaj powinny być uzależnione od wieku dziecka:

  • dziecko od 6 miesiąca do 2 roku życia powinno używać pasty do zębów o maksymalnym stężeniu fluoru poniżej 1000 ppm, w ilości odpowiadającej najmniejszemu paznokciu dziecka,
  • dziecko od 2 do 6 roku życia powinno korzystać z pasty do zębów o stężeniu fluoru 1000 ppm, jednorazowo nakładając na szczoteczkę pastę w ilości połowy ziarnka groszku.
  • dziecko powyżej 6 roku życia może już używać pasty do zębów takiej, jaką używają osoby dorosłe, a więc o stężeniu fluoru 1450 ppm i jednorazowym nałożeniu jej na szczoteczkę w ilości odpowiadającej ziarnku 1 groszku.

Stosowanie innych akcesoriów do higieny jamy ustnej – o czym warto  wiedzieć?

Bardzo istotne w odpowiedniej higienie jamy ustnej jest stosowanie właściwych akcesoriów do jej oczyszczania. Pozwalają one na dokładne oczyszczenie jamy ustnej z resztek pokarmu oraz z płytki nazębnej, zapobiegając w ten sposób próchnicy i zapaleniu dziąseł.

Szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, manualne lub elektryczne, można stosować już od około 6. miesiąca życia. Pojawiają się wówczas pierwsze zęby mleczne. W zależności od wieku dziecka, wykorzystuje się odpowiednią metodę oczyszczania zębów za pomocą szczoteczki (okrężną lub wymiatającą). Około 4-5 roku życia do higieny jamy ustnej można włączyć irygatory, które oczyszczają przestrzenie między zębami i masują dziąsła, od 6 roku życia – szczotki, skrobaczki do języka i płyn do płukania jamy ustnej, a od około 8. roku życia – nici i taśmy dentystyczne oraz szczoteczki międzyzębowe. Taka profilaktyka stomatologiczna pozwala na unikanie częstych wizyt u dentysty ograniczając je jedynie do kontroli.

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa i jej znaczenie

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa powinna odbyć się nie wcześniej niż po pół roku po tym jak wyrżnie się pierwszy ząb mleczny i nie później niż po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia. Podczas  takiej wizyty, w toku wywiadu z rodzicami dziecka i badania, oceniane jest ryzyko zachorowania przez dziecko na próchnicę. Następnie dentysta w porozumieniu z rodzicami dziecka w kompleksowy sposób omawia zasady higieny jamy ustnej w konkretnym przypadku.

Skomentuj ten wpis