Leczenie kanałowe to poważny i wcale niełatwy zabieg. Dodatkowo jest on szalenie stresujący dla pacjentów gabinetów stomatologicznych.
Bardzo istotną kwestią samego leczenia jest prawidłowe oczyszczenie miejsca, które zostało objęte zabiegiem. Ma to znaczenie wręcz fundamentalne. Dlatego też, korzystając z możliwości finansowych, jakie daje Unia Europejska, zajęto się dokładną analizą i badaniem metod czyszczenia kanału zębowego z wykorzystaniem aktywacji ultradźwiękowej.
Innowacyjna metoda czyszczenia kanału
Częstotliwość prowadzenia zabiegów z zakresu leczenia kanałowego stale rośnie. Niestety wskazuje to na pewne zaniedbania ze strony pacjentów. Pamiętajmy, że ta metoda jest tak naprawdę ostatecznością. Stosujemy ją w sytuacjach z serii beznadziejnych.
Ważnym elementem samego zabiegu, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest prawidłowe oczyszczenie kanału. Proces ten odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych środków antybakteryjnych. Dzięki nim możliwe jest usunięcie z kanału zębowego wszelkich drobnoustrojów. Czy jest to skuteczna metoda? Okazuje się, że nie do końca. Jak pokazują przeprowadzone badania, aż połowa zabiegów z zakresu leczenia kanałowego, okazuje się być nieskuteczna. Ta mała efektywność jest spowodowana właśnie niedostatecznym oczyszczeniem kanału zębowego. Statystyka dobitnie pokazuje, że jest to bardzo poważny problem, który wywołuje późniejsze powikłania.
W związku z niepokojącymi danymi statystycznymi, rozpoczęto badania nad udoskonaleniem metodyki oczyszczania kanału. W ramach projektu CFD Ultrasound (Computational fluid dynamics simulation of the flow around ultrasonically oscillating instrument) uczeni zajęli się badaniem tzw. metody aktywacji ultradźwiękowej. W toku prowadzonych prac badawczych udało się dowieść, że zastosowanie ultradźwięków znacznie poprawia skuteczność czyszczenia. A co za tym idzie całe leczenie kanałowe staje się o wiele bardziej efektywne.
Przebieg badań
Słów kilka warto poświęcić samej metodyce badań. Otóż naukowcy, pracujący w ramach projektu, opracowali dwu- i trójwymiarowy model numeryczny irygacji aktywowanej za pomocą ultradźwięków. Weryfikacja omawianego modelu nastąpiła w oparciu o dane doświadczalne pozyskane z użyciem metod szybkiego obrazowania. Kolejnym etapem było uzyskanie danych dotyczących samej metody oraz optymalizacji efektywności czyszczenia. W tym celu zastosowano rozmaite parametry w tym kształt i umiejscowienie tzw. pilnika ultradźwiękowego, a także wielkość korzenia zębowego.
Wyniki projektu
Czy przeprowadzone badania zrewolucjonizują stomatologię? Z pewnością endodoncja zyska bardzo wiele, właśnie dzięki tej metodzie. Wyniki projektu mogą mieć znaczący wpływ na jakość opieki stomatologicznej. Już wkrótce każdy stomatolog będzie mógł wykorzystywać opisaną metodę w swojej praktyce. Co więcej czyszczenie kanału z wykorzystaniem aktywacji ultradźwiękowej zostanie zapewne wprowadzone do programu studiów magisterskich, a także podyplomowych. Opracowana metoda daje również doskonałą pozycję wyjściową do kolejnych badań. Dzięki niej naukowcy będą w stanie pracować nad dodatkowymi parametrami powiązanymi z aktywacją ultradźwiękową kanału.
Warto podkreślić, że odkrycie badaczy może odcisnąć piętno na wielu przedsiębiorstwach. Firmy, które zajmują się produkcją sprzętu ultradźwiękowego zyskają możliwość doskonalenia swoich produktów w oparciu o wyniki badań.
Nie da się ukryć, że czyszczenie kanału z zastosowaniem aktywacji ultradźwiękowej to rozwiązanie wręcz rewolucyjne. Najważniejsze jednak, że będzie ono miało bezpośredni wpływ na wzrost współczynnika pozytywnie zakończonych zabiegów endodontycznych. Przecież dla każdego pacjenta to właśnie stanowi kwestię priorytetową.
Zobacz nasze porady: Kiedy warto stosować koronę i wkład po leczeniu kanałowym
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis