O stan uzębienia trzeba dbać przez całe życie. Ich systematyczne szczotkowanie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej, a także dokonywanie regularnych przeglądów u stomatologa, jest w stanie utrzymać je w dobrym zdrowiu przez lata.
Nie można sobie pozwalać na okresy, w których dbałość o zęby będzie ograniczona. Szczególnie o swój stan uzębienia powinny dbać kobiety w ciąży. Takie problemy jak próchnica czy kamień nazębny mogą bowiem wpływać na zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka.
Decyzja o ciąży, a stan uzębienia
Niezwykle istotną sprawą jest to, że zabiegi wykonywane na zębach ciężarnej kobiety nie są dla niej i dla jej dziecka zbyt komfortowe. Wynika to ze specyficznej budowy foteli dentystycznych, które w negatywny sposób wpływają na krążenie krwi zarówno u matki, jak i u dziecka. Dlatego decydując się na ciążę trzeba mieć pewność, że wszelkie ubytki w uzębieniu są wyleczone, a w najbliższym czasie nie planuje się także innych zabiegów w gabinecie stomatologicznym (jak chociażby odkamienianie).
Dlaczego dbałość o zęby w trakcie ciąży jest tak ważna?
Dbałość o zęby w trakcie ciąży jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na unikanie sytuacji, w których konieczne jest zażywanie mocno obciążających narządy wewnętrzne środków przeciwbólowych. Ponadto ból zębów i świadomość tego, że trzeba odwiedzić dentystę, co wiąże się z pewnymi zagrożeniami, potęguje stres związany z ciążą. Nie wpływa to dobrze na samopoczucie przyszłej mamy, a w konsekwencji na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.
Dlaczego kobiety nie dbają o zęby w trakcie ciąży?
Higiena jamy ustnej w trakcie ciąży to dla kobiet bardzo drażliwy temat. Chociaż kobiety zwracają np. uwagę na swoją dietę, aktywność fizyczną oraz wypoczynek, a także wykonywanie regularnych badań ogólnych, wiele z nich w trakcie ciąży zaprzestaje regularnego szczotkowania zębów ze względu na to, że ich dziąsła są wówczas niezwykle wrażliwe i reagują na to bólem oraz krwawieniem. W szybkim czasie może się przez to rozwinąć próchnica lub kamień nazębny. Wystarczy około 1 lub 2-tygodniowe zaniedbanie szczotkowania i już można sprawić kłopot sobie i swojemu dziecku.
Jak dbać o zęby w trakcie ciąży?
W trakcie ciąży trzeba używać środków higieny jamy ustnej, które nie będą drażniące dla dziąseł. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będą zatem szczoteczki miękkie lub szczoteczki soniczne, które są bardzo skuteczne w oczyszczanie zębów, a dodatkowo masują dziąsła. Można także stosować płukanki do jamy ustnej. Warto jest jednak ich użycie skonsultować z lekarzem. Niektóre z nich (szczególnie te z alkoholem) nie powinny być używane w trakcie ciąży. W przypadku gdy pomimo odpowiedniej dbałości o higienę jamy ustnej pojawi się ból zębów związany z próchnicą, należy szybko udać się do dentysty. Stomatologia rozwinęła się w ostatnich latach tak mocno, że zabiegi wykonywane na zębach kobiety w ciąży są bezpieczne. W ich toku lekarz stosuje środki i narzędzia bezpieczne dla mamy i jej nienarodzonego dziecka starając się także uwzględnić czas na odpoczynek między kolejnymi etapami danego zabiegu, tak by móc zapewnić odpowiedni poziom komfortu.
Czego należy unikać w trakcie ciąży?
Przede wszystkim przed każdą wizytą w gabinecie stomatologicznym, dentysta powinien zostać uprzedzony przez pacjentkę, że ta znajduje się w ciąży. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której stosowane środki leczenia mogą w jakiś sposób zagrozić przyszłej mamie i jej dziecku. Np. w trakcie ciąży należy unikać wybielania zębów. Stosowane w toku takiego zabiegu promieniowanie UV może rozkładać kwas foliowy, który znajduje się w organizmie, co prowadzi często do problemów w rozwoju różnych narządów wewnętrznych dziecka. Poza tym środki używane w trakcie wybielania zębów mogą być toksyczne dla nienarodzonego jeszcze dziecka. W czasie ciąży, w toku wizyt w gabinecie dentystycznym zalecane jest także unikanie prześwietleń. Promieniowanie RTG może być bardzo niebezpieczne w stosunku do nienarodzonego jeszcze dziecka, szczególnie w I trymestrze ciąży.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis