Przegląd zębów pozwala przede wszystkim na wykrycie chorób zębów takich jak próchnica. Wdrożenie w odpowiednim czasie leczenia zębów minimalizuje ryzyko wystąpienia innych schorzeń. Nieleczona próchnica może skutkować bowiem np. problemami kardiologicznymi. Znajdujące się w zębie bakterie wywołujące próchnicę z łatwością przedostają się do krwiobiegu i powodują powstanie zatorów co, w przypadku zatkania tętnicy wieńcowej, skutkuje zawałem serca. Przegląd, który wykonuje dentysta pozwala jednak także na odkrycie innych chorób somatycznych, a niekiedy nawet chorób związanych z psychiką. Stomatolog podczas przeglądu zębów może, na podstawie stanu uzębienia i jamy ustnej, zasugerować pacjentowi udanie się do innego lekarza tak by móc zbadać czy nie cierpi on na groźne dla zdrowia i życia schorzenia.
Cukrzyca
Najczęściej podczas przeglądu dentystycznego, ze względu na bardzo charakterystyczne objawy tego schorzenia, stomatolog może zasugerować zrobienie pacjentowi badania pod kątem występowania cukrzycy. Cukrzyca w jamie ustnej objawia się bowiem infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi, a także stanem zapalnym. Pacjenci oprócz tego uskarżają się na występowanie krwawienia z dziąseł podczas mycia zębów.
Anemia
Podczas rutynowego badania, dentysta może także zasugerować pacjentowi wykonanie badania krwi pod kątem poziomu hemoglobiny. Bardzo blade dziąsła w kolorze jasnoróżowym lub białym, mogą być bowiem skutkiem anemii. W takim przypadku badanie i wdrożone w odpowiednim momencie leczenie, jest w stanie uratować pacjenta przed groźnymi dla ogólnego stanu zdrowia powikłaniami.
Wirus HIV
W trakcie przeglądu dentystycznego chirurg stomatolog może wykryć u pacjenta problemy wskazujące na zakażenie wirusem HIV. Jeśli pacjent nie uprzedził dentysty o tym schorzeniu przed zabiegiem, w jego trakcie może paść w tej kwestii pytanie. Leczenie zębów u pacjenta objętego wirusem HIV wymaga bowiem nie tylko zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pacjentowi i lekarzowi, ale również ochrony narzędzi stosowanych do zabiegu by inni pacjenci nie zostali narażeni na zakażenie. W trakcie przeglądu stomatolog może zwrócić uwagę na występujące w jamie ustnej pleśniawki i owrzodzenia, ale także opryszczkę i charakterystyczne białe bądź szare plamy widoczne na języku lub na policzkach. Te widoczne objawy mogą wskazywać na wirusa HIV.
Choroby związane z psychiką
Sprawny stomatolog oprócz wykrycia chorób somatycznych, jest na podstawie przeglądu dentystycznego i obserwacji zachowania, wysnuć podejrzenie dotyczące możliwości występowania u pacjenta schorzeń obejmujących jego psychikę. Poważne zaniedbania jamy ustnej związane z występowaniem próchnicy i chorób przyzębia mogą być np. związane z depresją lub z chorobami, w których występują zaburzenia poznawcze. Natomiast poważnie zniszczone szkliwo w połączeniu z opuchniętymi migdałkami oraz z silnym obrzękiem gardła, mogą wskazywać na bulimię. Stanowią one bowiem często powikłania wymiotów. Bardzo niszczący wpływ na zęby i jamę ustną ma w takiej sytuacji kwas żołądkowy.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis