Uśmiech dziecka jest bezcenny, warto więc o niego zadbać, by był piękny oraz zdrowy, pozbawiony chorób przyzębia, które niestety ciągle są częstą przypadłością maluchów. Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej stał się inspiracją dla Colgate – Palmolive do przeprowadzenia wnikliwych badań stanu uzębienia wśród Europejskich dzieci. Pod lupę wzięto zarówno stan ząbków jak i samą dbałość o higienę. Wyniki, jakie uzyskano pokazują, że chociaż istnieje duża świadomość w tym temacie, to praktyka niestety odbiega od niej i nie zawsze ma ona pozytywny wydźwięk.

Maluch u dentysty

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, aż 35,4 %  polskich dzieci (15% w wynikach europejskich) w wieku do lat 7, miało przyjemność zapoznania się z plombą dentystyczną, a więc konieczne było przeprowadzenie zabiegu wypełnienia ubytku. Z kolei u 12,4 % (9% w EU) małych pacjentów stomatolodzy byli zmuszenie do usunięcia chorego ząbka. Jakie są tego powody? Najczęściej problemem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Mali pacjenci nie zawsze lubią czyścić ząbki, a nie zachęcane do tego, po prostu nie widzą takiej potrzeby.

Aż 62 % dzieci nie szczotkuje zębów wystarczająco długo, antidotum na ten problem może być oczywiście mycie ich pod czujnym okiem rodzica, albo ustawienia timera w postaci zabawnej klepsydry lub nakręcanego mini budzika. Znaczna część przebadanych – 32% – podczas higieny skupia się jedynie na samym przodzie, zapominając o tym, że tuż za policzkami także kryją się małe perełki wymagające czyszczenia. Prawdziwym problemem wydaje się całkowita niechęć do szczotkowania ( 50%), a co się z tym wiąże, także mijanie się z prawdą (14%) i mówienie, że ząbki zostały umyte, podczas gdy te w ogóle nie spotkały się ze szczoteczką.  Nie bez znaczenia jest dieta bogata w cukry – w Polsce 32,9% , a w Europie 28% – która jest niczym kwasy żrące dla młodej płytki nazębnej.

Ząbki na przeglądzie

Bardzo często obserwuje się powielanie błędu związanego z wizytami u stomatologa. Dorośli omijający tegoż specjalistę z daleka, pokazują, że wizyta powinna być związana wyłącznie z leczeniem, a co gorsza, wyłącznie w przypadku powstania bólu, który jest wprost nie do opanowania. Pokutuje także przekonanie, że jedna wizyta w roku jest wystarczająca, na co wskazują dane informujące, że 18% polskich rodziców i 32% europejskich z taką częstotliwością zapisuje swoje pociechy na kontrole dentystyczne.

Rekomendacje medyczne wskazują, że gabinet dentystyczny powinno się odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku, w ramach rutynowej kontroli. Taka częstotliwość pozwala na zapobieżenie powstaniu większych schorzeń i reagowaniu natychmiast, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości. Standardowa wizyta, podzielona na dwa etapy – badanie oraz czyszczenie jamy ustnej – powinna stać się rytuałem i nawykiem, który zostaje wpojony dzieciom od najmłodszych lat. Ponadto dentysta poinstruuje malucha jak prawidłowo dbać o zęby, budując w nim poczucie odpowiedzialności.

Pozytywne zmiany, dobre nawyki

Uświadamiając sobie, że za podanymi liczbami kryje się pokaźna liczba naszych ukochanych milusińskich pora zacząć działać. Analiza skłania do przyjrzenia się rytuałom higieny jamy ustnej w każdym domu i wprowadzenia pozytywnych zmian.

Idąc za przykładem rodziców, którym udało się przekonać swoje maluchu do pilnego szczotkowania ząbków warto sięgnąć po motywacje – bynajmniej bezcukrową – a mycie opatrzyć symbolem dobrej zabawy, w której dorośli dają nienaganny przykład. Korzystając z faktu, że uwielbiają one podpatrywać zachowania rodziców i przenosić je na siebie, szybko można wyrobić dobre nawyki. Absolutnie nie można dzieci straszyć stomatologiem i budować w nich obraz związany z bólem i żmudnym leczeniem opatrzonym łzami – w istocie jest on przyjacielem każdych ząbków.  Wybierajmy produkty najwyższej jakości, które współgrają z wiekiem dziecka, a także jego upodobaniami. Idealnym orężem z wszechobecnym cukrem jest  Colgate® Maximum Cavity Protection Junior z technologią Neutralizatora Kwasów Cukrowych™ – pasta dedykowana dzieciom, która zobojętnia kwasy przywracając prawidłowe pH. Unikalna kombinacja składników pozwala na zmniejszenie wystąpienia zmian próchnicowych o 50%, a ubytków o 20%.

Wnikliwe badania

Troską o stan małych ząbków zajęła się agencja badawcza Tolun, która działała na zlecenie Colgate – Palmolive. Badaniu zostało poddanych 7,5 tys. dorosłych mieszkańców Europy posiadających co najmniej jedno dziecko w przedziale od 2 do 7 lat. Do analizy wyłoniono po 1 tys. ankietowanych z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii oraz 500 respondentów z Polski, Grecji, Portugalii, Belgii oraz Rumunii.

Skomentuj ten wpis