Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Jednak aby móc cieszyć się zdrowymi zębami, należy pamiętać, że regularnie odwiedzany stomatolgo oraz higiena jamy ustnej to absolutne minimum jeśli chodzi o dbanie o zęby. Istotne dla ich zdrowia jest również to, co jemy, bowiem niektóre produkty, mimo że są zdrowe i zalecane przez dietetyków, nie zawsze są tak „zdrowe” dla zębów.
Poniżej wymienione zostały produkty, których spożycie może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie zębów.
1. Cukier
Produkt, który powinniśmy wyeliminować, albo chociaż w znaczącym stopniu ograniczyć. Najczęściej stomatolodzy powtarzają, aby ograniczyć jedzenie słodyczy, a jeśli już nie jesteśmy w stanie oprzeć się słodkiej pokusie, zalecają, aby po zjedzeniu kawałka czekolady czy słodkich przekąsek umyć zęby. Warto pamiętać, że krówki i inne słodycze z ciągnącym karmelem, dokładnie oklejają wszelkie przestrzenie międzyzębowe i utrudniają ich umycie, z kolei twarde karmelki mogą narazić szkliwo na mikrourazy.
2. Słodycze i suszone owoce
Słodycze to kolejna kategoria produktów, ściśle związana z zawartością cukru. Słodycze zawierające cukier warto zamienić na słodycze z dodatkiem ksylitolu czy słodzików. Taka zamiana będzie korzystna zarówno dla zębów, jak i dla naszej figury. Słodycze można zamienić na suszone owoce, chociaż także i one nie są obojętne dla zdrowia naszych zębów. Również owoce mogą utrudnić mycie zębów, dodatkowo w procesie suszenia niektórych z nich, np. owoców kwaśnych, wykorzystuje się cukier, aby poprawić ich smak. Po ich zjedzeniu powinniśmy przynajmniej przepłukać usta wodą, a najlepiej, abyśmy umyli zęby.
3. Świeże owoce cytrusowe
Warto także zwrócić uwagę na owoce świeże. Wszystkie owoce cytrusowe mogą podrażniać śluzówkę jamy ustnej oraz osłabiają szkliwo. Nie zawsze po zjedzeniu kawałka pomarańczy czy mandarynek musimy umyć zęby, ale powinniśmy wypić dużo niegazowanej wody.
4. Kostki lodu
Jeśli jesteśmy wielbicielami lodu, a kostki dodane do napojów chętnie gryziemy, powinniśmy skończyć z tym niezdrowym zwyczajem. Twardy lód niekorzystnie wpływa na szkliwo, mogąc doprowadzić do jego uszkodzenia.
5. Chrupiące przekąski
Chipsy, popcorn, paluszki i inne chrupiące przekąski nie są zbyt zdrowe, a w przypadku zębów, uwielbiają zalegać w przestrzeniach międzyzębowych. Mycie zębów i dokładne nitkowanie to podstawa higieny po zjedzeniu takich przekąsek.
6. Kawa
Równie ważne są napoje, które pijemy. Kawa, podobnie jak czerwone wino i mocna herbata, może się przyczyniać do przebarwienia szkliwa. Dodatkowo wielbiciele kawy z mlekiem i z cukrem powinni pamiętać, że po kawie z takimi dodatkami należy umyć zęby. Sama kofeina odwadnia, dlatego po wypiciu kawy, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość śliny w jamie ustnej, należy pić dużo wody.
7. Słodzone napoje gazowane
Napoje gazowane niekorzystnie wpływają na szkliwo, powodując jednocześnie nadwrażliwość zębów oraz przyczyniając się do rozwoju próchnicy, także wtedy, gdy nie są słodzone cukrem.
8. Napoje izotoniczne
Cukier można również spotkać w niektórych napojach izotonicznych, które chętnie pijemy w czasie treningów i bezpośrednio po nich. Amatorzy, którzy uprawiają sport rekreacyjnie, mogą pić wodę mineralną w czasie treningów.
9. Alkohol
Pozostaje jeszcze alkohol, który powinniśmy pijać okazyjnie. Jego spożywanie przyczynia się do zmniejszenia wydzielania śliny, a to z kolei przekłada się na choroby dziąseł oraz podatność na próchnicę.
Większości z zakazanych produktów, które niekorzystnie wpływają na szkliwo, nie da się całkowicie wyeliminować z diety. Dlatego warto również pamiętać, aby po każdym posiłku umyć zęby lub chociaż je wypłukać, można także żuć gumę do żucia bez cukru, aby zwiększyć wydzielanie śliny i w ten sposób zadbać o zdrowie zębów. Samo żucie gumy nie zastąpi mycia, jednak to lepsze rozwiązanie, gdy nie mamy ze sobą szczoteczki i pasty do zębów.
Przynajmniej raz na pół roku należy udać się do stomatologa na wizytę kontrolną. Regularna profilaktyka stomatologiczna pozwala na leczenie próchnicy w jej początkowym stadium i może również uchronić przed chorobami jamy ustnej.
Skomentuj ten wpis
Skomentuj ten wpis